Novi Sad: Uručeni ugovori koji će osigurati krov nad glavom za 2.083 prodice izbjegle iz Hrvatske i BiH
U okviru Regionalnog stambenog projekta do novembra 2017. godine bit će podijeljeno 500 paketa građevinskog materijala, obezbijeđen novac za otkup 320 seoskih domaćinstava, odnosno izgrađeno 1.262 stana
Turska će nastaviti da podržava projekat stambenog zbrinjavanja izbjeglica u Srbiji ne samo obezbeđujući im krov nad glavom, nego i poslove koji će izbeglicama obezbjediti egzistenciju, izjavio je Mehmet Kemal Bozaj, ambasador Republike Turske u Srbiji
Turska će nastaviti da podržava projekat stambenog zbrinjavanja izbeglica u Srbiji ne samo obezbeđujući im krov nad glavom, nego i poslove koji će izbeglicama obezbediti egzistenciju, izjavio je danas u Novom Sadu Mehmet Kemal Bozaj, ambasador Republike Turske u Srbiji.
On je prisustvovao danas dodeli ugovora Regionalnog stambenog projekta (RSP) predstavnicima 61 opštine u Srbiji u kojima će do novembra 2017. treba da se obezbedi krov nad glavom za 2.083 prodice izbjegle sa prostora Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Regionalni program stambenog zbrinjavanja je zajedinički višegodišnji program Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske potpisan u Sarajevu, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za oko 27.000 najugroženijih izbjegličkih porodica, odnosno za oko 74.000 ljudi. Od tog broja oko 16.780 porodica je u Srbiji, odnosno oko 45.000 ljudi.
Ambasador Bozaj naglasio je da je prošle godine u ime Turske, kao zemlje donatora ovog programa, obišao Pančevo gde je RSP pomogao izgradnju stanova za izbjeglice, i da je tom prilikom sa novouseljenim izbeglicama, koje su ga ugostile na kafi, popričao o uslovima u kojima žive.
"Rekli su mi da se bave poljoprivredom, ali da nemaju uslove za to. Ove godine obezbedili smo im 12 staklenika kako bi mogli da se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Ove godine sličan projekat započeli smo sa opštinom Ljubovija i pozivamo i druge opštine da nam se jave, spremni smo da pomognemo. Izbeglicama nije potreban samo krov nad glavom, već ima treba obezbediti i posao, da mogu da obezbede sebi egzistenciju“, poručio je Bozaj.
Ugovor za projekte ukupne vrijednosti 47,5 miliona eura predstavnicima 61 opštine u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu uručio je prvi potpredsjednik vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić. On je rekao da RSP četiri zemlje ima ogromnu ulogu i cilj da okonča višegodišnje raseljenje u regionu.
"Svako dodijeljeno stambeno rješenje približava nas konačnom cilju i zatvaranju izbjegličkog poglavlja. Verovatno je svi slažemo da sve izbjeglice poslije 20 godina zaslužuju bar neku izvjesnost i da im se obezbijedi krov nad glavom“, poručio je Dačić.
On je dodao da od 45.000 izbeglica iz Hrvatske je između 22.000 i 23.000 dok je ostatak izbegao sa prostora Bosne i Hercegovine. On je izrazio zahvalost donatorima koji su pomogli i pomažu u rešavanju izbegličkog problema, ističući važnost saradnje među zemljama u regionu.
"Srbija ne odustaje od Sarajevskog procesa i jačanja klime poverenja i saradnje u regionu. To je izuzetno važno i za rešavanje izbegličkog pitanja i od toga zavisi budućnost mladih naraštaja na ovim prostorima. Nadamo se ćemo zajedno sa zemljama regiona, uz pomoć međunarodne zajednice, uticati na to da ne bude više konflikata na ovim prostorima“, zaključio je ministar spoljnih poslova Srbije.
Michael Davenport, šef misije EU u Srbiji rekao je da su posvećeni riješavanju problema trajnog zbrinjavanja izbjeglica sa prostora bivše Jugoslavije i da današnja dodjela ugovora o RSP svedoči tome u prilog uprkos činjenici da se Evropa danas suočava sa najvećom izbjegličkom krizom u novijoj istoriji.
On je dodao da će u okviru projekta RSP do novembra 2017. godine biti podijeljeno 500 paketa građevinskog materijala, obezbjeđen novac za otkup 320 seoskih domaćinstava, odnosno izgrađeno 1.262 stana u kojima će izbjegla lica naći svoj smještaj i da je uloga opština velika u realizaciji ovog projekta, jer su ugovorom obavezani da poklone zemljište za gradnju i komunalno ga opreme.
Kako je naglasio Evropska unija je od 2000. godine za riješavanje problema izbjeglica izdvojila u Srbiji 74 miliona eura i da je od 300 kolektivnih centara za izbjeglice pre 15 godina danas u Srbiji ostalo svega 10 sa oko 1.000 ljudi. Ove preostale centre, u saradnji sa Komesarijatom za izbeglice Srbije, žele da konačno zatvore, a preduslov za to je da im se obezbijedi trajni smještaj.
Ambasador SAD-a u Srbiji MIchael Kirby iznio je podatak da je ova država do sada izdvojila 20 miliona dolara za stambeno riješavanje izbjegličkog pitanja i da će, ukoliko se nastavi uspješna implementacija Regionalnog stambenog projekta, ta pomoć biti nastavljena.
Novosadski gradonačelnik Miloš Vučević najavio je da će zahvaljujući RSP-u izgraditi 276 novih stanova za izbmeglice. On je podsjetio da je ovaj grad u Srbiji devedesetih procentualno primio najveći broj izbjeglica i da veoma zainteresovan za riješavanje pitanja izbjeglica, ali i da se "utvrdi pravda i odgovornost za jedno od najvećih etičkih čišćenja u ovom dijelu Evrope“.
Regionalni stambeni program Srbije sprovodi se uz podršku OSCE-a, UNHCR-a, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Italije, Norveške, Švicarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske.