ANALIZA/Ukrajina sagorijeva municiju brže nego što je mogu proizvesti SAD i NATO! OVO JE SADA PLAN PENTAGONA

Svijet
ANALIZA/Ukrajina sagorijeva municiju brže nego što je mogu proizvesti SAD i NATO! OVO JE SADA PLAN PENTAGONA
Unutar velike fabrike nedaleko od autoputa predsjednika Bidena u centru Scrantona u Pensilvaniji, kuje se budući arsenal ukrajinskih ratnih napora, jedna po jedna usijana artiljerijska granata.

Unutar velike fabrike u centru Scrantona u Pensilvaniji, kuje se budući arsenal ukrajinskih ratnih napora, jedna po jedna usijana artiljerijska granata, piše CNN.

Tvornica municije Scranton Army izbacuje otprilike 11.000 artiljerijskih granata mjesečno. To može izgledati puno, ali ukrajinska vojska često ispaljuje toliko granata u samo nekoliko dana.

Kako bi zadovoljila tu potražnju, tvornica u Scrantonu prolazi kroz ogromnu ekspanziju, podstaknutu milionima dolara novih izdataka za odbranu iz Pentagona. Ulaže u nove mašine visoke tehnologije, zapošljava nekoliko desetina dodatnih radnika i na kraju će se prebaciti na 24/7 raspored stalne proizvodnje.

“Svakako se povećao tokom prošle godine. Kako budemo unosili moderniju opremu, moći će se još više povećati”, rekao je Todd Smith, viši direktor General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, koji upravlja postrojenjem za vojsku.

"Intenzitet je porastao", dodao je Smith. “Hajde da to tako kažemo.”

SAD i njeni saveznici već su poslali skoro 50 milijardi dolara pomoći i opreme ukrajinskoj vojsci tokom prošle godine. Da bi to nastavio i da bi obnovio svoje zalihe, Pentagon se utrkuje u ponovnom naoružavanju, upuštajući se u najveće povećanje proizvodnje municije u posljednjih nekoliko desetljeća, i stavljajući dijelove američke odbrambene industrije u ratno stanje uprkos tome što Amerika tehnički nije u ratu.

230215142234-03-defense-industry-ukraine

Foto: CNN

Pentagon je izdvojio otprilike 3 milijarde dolara samo za kupovinu municije u inostranstvu od saveznika i za povećanje proizvodnje kod kuće. Nešto od tog novca će ići za proizvodnju onoga što je postalo glavna tema rata – artiljerijskih granata od 155 milimetara.

Vojska planira povećanje proizvodnje artiljerijskih granata za 500%, sa 15.000 mjesečno na 70.000, prema riječima načelnika za nabavku vojske Daga Busha. Veći dio tog povećanja ispunit će tvornica Scranton, koja čini veliki udio u snabdijevanju zemlje artiljerijskim granatama.

Širom SAD-a, fabrike municije povećavaju proizvodnju što je brže moguće. Fabrika Lockheed Martina u Camdenu u Arkanzasu proizvodi seriju raketa i projektila, uključujući i one koje koristi vojni raketni sistem Patriot – a svi su u velikoj potražnji u Ukrajini. Bush je rekao novinarima u januaru da vojska otvara novu tvornicu u Garlandu u Teksasu za proizvodnju artiljerijskih granata, dok se postojeća fabrika proširuje u Middletownu, Iowa, koja puni, pakuje i sklapa granate od 155 milimetara.

38eb0172-1659-4a92-ae6d-56a69e7713a1

Bush je rekao za CNN da vojska namjerava udvostručiti proizvodnju protivtenkovskih projektila Javelin, napraviti otprilike 33% više raketnih sistema srednjeg dometa navođenih višestrukim lansiranjem (GMLRS) zemlja-zemlja raketa srednjeg dometa godišnje i proizvesti svakog mjeseca najmanje 60 Protivvazdušne rakete Stinger – koje „skoro uopšte nisu bile u proizvodnji“, prema Bušu.

Rakete Stinger i Javelin su neke od najkritičnijih i najpouzdanijih municija u Ukrajini kako bi osujetila rusko kopneno napredovanje i zračne napade, a ranije je rekla SAD-u da joj treba po 500 komada svaki dan.

Trka sa vremenom

Kako se rat u Ukrajini proteže na drugu godinu, SAD i njeni saveznici suočavaju se s akutnim problemom – Ukrajina sagorijeva municiju brže nego što je SAD i NATO mogu proizvesti.

Sve manje zaliha municije bila je glavna tema tokom ključnog sastanka u Briselu ove sedmice. Članovi Odbrambene kontakt grupe Ukrajine, saveza od 54 zemlje koje podržavaju odbranu Ukrajine, direktno su razgovarali o izazovima nastavka dobrog snabdijevanja ukrajinske vojske.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u ponedjeljak da je "trenutna stopa trošenja municije u Ukrajini mnogo puta veća od naše trenutne stope proizvodnje", što stavlja "našu odbrambenu industriju pod opterećenje".

Dok se Ukrajina priprema za dugo očekivanu proljetnu ofanzivu u narednim sedmicama, SAD su još godinama daleko od dostizanja očekivanog nivoa povećane proizvodnje oružja.

“Rat uvelike zavisi od industrijske proizvodnje u sektoru odbrane, a ovo su kritične investicije od kojih će SAD i na kraju Ukrajina imati koristi, ali pitanje je da li su napravljene prekasno da bi uticale na ono što bi moglo biti odlučujuće faze sukoba ove godine”, rekao je Michael Kofman, direktor studija Rusije u Centru za pomorske analize, neprofitnoj istraživačkoj organizaciji za nacionalnu sigurnost.

Prema Bushu, trebat će od 12 do 18 mjeseci da SAD dostignu svoju „maksimalnu“ stopu proizvodnje od 70,00 artiljerijskih granata mjesečno.

ukrajina-soledar-rusija-rat-epaefe-13jan23

Dopunjavanje američkih zaliha

"Mnogi saveznici u Evropi sada povećavaju svoje narudžbe za američku vojnu opremu kao rezultat rata, tako da to povećava potražnju za našom proizvodnjom", rekao je Bush. Potrebe Ukrajine se "mijenjaju iz mjeseca u mjesec", dodao je, čineći je manje predvidljivom od strane vojne prodaje koja se obično zna unaprijed.

Povrh toga, SAD ima puno posla na obnovi vlastitih zaliha, koje je rat u Ukrajini ostavio opasno niskim u očima nekih stručnjaka.

Nedavni izvještaj čiji je autor Seth Jones, direktor Međunarodnog sigurnosnog programa Centra za strateške i međunarodne studije, upozorava da je američka pomoć Ukrajini „iscrpila američke zalihe nekih vrsta oružanih sistema i municije, kao što je Stinger, haubice i municiju kalibra 155 mm i protivtenkovske raketne sisteme Javelin.”

“Ako je naša cijela strategija trenutno, posebno na Pacifiku, odvraćanje, želimo odvratiti sukobe – ključni dio odvraćanja je da imate sisteme oružja i da ih imate dovoljno unaprijed postavljenih na ključnim lokacijama tako da svaki akter ko razmišlja o agresivnoj upotrebi sile zna da mislimo na posao i imamo te sisteme za upotrebu i imamo ih dovoljno da ih koristimo u dugotrajnom sukobu”, rekao je Jones. “To nije mjesto gdje smo trenutno.”

230215142516-06-defense-industry-ukraine

Foto: CNN

Pentagon radi na ubrzanju stvari što je moguće bolje. Dio tog napora uključuje promjenu načina na koji strukturira radni nalog za velike izvođače odbrane u zemlji. Vojska često odrađuje ugovore iz godine u godinu, što otežava industrijskim partnerima da unaprijed planiraju proizvodnju i svoju radnu snagu kako bi zadovoljili potrebe koje im vojska postavlja.

Bush je rekao da Ministarstvo odbrane razmatra dugoročne ugovore, za koje se složio da će obezbijediti "efikasniju bazu dobavljača". Sedmogodišnji ugovor, na primjer, omogućava industriji da planira svoju radnu snagu i proizvodnju dugoročno umjesto da radi iz godine u godinu, rekao je on. A stvaranje te radne snage bit će kritično jer bi više pogona i više smjena u konačnici moglo značiti i više radnih mjesta

U Briselu ove sedmice, najviši zvaničnici američke odbrane izrazili su optimističan ton u pogledu mogućnosti da Ukrajini isporuče ono što joj treba.

Najviši američki general, predsjedavajući Združenog načelnika štabova general Mark Milley ponovio je isto mišljenje na konferenciji za novinare u utorak, rekavši da će međunarodna zajednica "nastaviti podržavati Ukrajinu" sve dok ruski predsjednik Vladimir Putin "ne okonča rat".

Ali kod kuće, postoje pitanja o tome koliko je zaista održiva posvećenost SAD Ukrajini. Anketa objavljena u decembru pokazala je da podrška američkoj pomoći Ukrajini opada među republikancima, a postojala je i zabrinutost da bi Kongres pod vodstvom republikanaca mogao dovesti do pada materijalne podrške Ukrajini.

Prošle sedmice, republikanski poslanik Matt Gaetz predstavio je nacrt zakona o okončanju američke podrške Ukrajini, mjeru koju je podržala šačica krajnje desničarskih poslanika, uključujući Lauren Boebert, Marjorie Taylor Greene i Paul Gosar. Izvori iz GOP-a su, međutim, rekli za CNN da je samo mala grupa republikanskih poslanika protiv finansiranja pomoći Ukrajini.

Ako sve bude išlo po planu, za godinu dana stope proizvodnje u SAD-u će biti mnogo veće nego što su sada, rekao je Bush. I dok se nada da je sukob u Ukrajini gotov mnogo prije toga, Bush je uvjeren da će američka vojna i industrijska baza biti spremna za sve što slijedi.

„Mi smo i dalje arsenal demokratije“, rekao je Buš. “I niko to ne radi bolje od Sjedinjenih Država.”

Ne propustite