SVE ŠTO JE U JAPANU NORMALNO, KOD NAS JE ČUDNO: Ovako se vaspitavaju djeca od kojih nastaju ljudi za primjer i ponos!
Oni srećnici koji su imali priliku da posjete Japan ostanu cio život pod pozitivnim utiskom. U Japanu je sve drugačije nego u svjetskim školama. Evo šta su njihovi školarci dužni da rade i poštuju.
- Djeca od 1. do 6. razreda pohađaju nižu osnovnu školu. Sastav u odjeljenjima se svake godine mjenja, kao i nastavnici, kako bi đaci imali mogućnost da upoznaju nova lica.
- Svi osnovci imaju slične torbe koje se zovu "randoseru". U najkonzervativnijim školama djevojčice nose crvene, a dječaci crne.
- Mnogi prvaci nose žute šeširiće kako bi bili primjećeni iz daljine.
- U nekim školama su đaci odgovorni za održavanje čistoće u školi. Poslije časova svako odjeljenje sredi svoju učionicu, a razredni redari počiste toalete i dvorište, piše Bright side.
- Učenici se preobuvaju u bijele papuče (uvabaki). Čak i roditelji koji svraćaju u školu moraju da izuju obuću koju su nosili na ulici.
- Viša osnovna škola upisuje se poslije 6. razreda i traje tri godine. Tu većina đaka počinje da nosi uniforme.
- U nekim školama djevojčice moraju da nose kratke suknje i dokoljenice, a hulahopke nisu dozvoljene.
- Pravila oblačenja i izgleda su striktna. U većini škola dječaci ne smiju da nose zulufe – oni su dopušteni samo nastavnicima.
- U mnogim školama djevojčicama nije dozvoljeno da se šminkaju. U učionicama stoje bočice micelarne vode za neku koja ipak prekrši pravilo.
- Gotovo polovina škola zahtjeva da djevojčice nose pravu crnu kosu, a one koje je nemaju moraju da dokažu da je nisu farbale ili kovrdžale. Potvrdu potpisuju roditelji.
- Srednja škola traje od 10. do 12. razreda, a u deseti se prelazi polaganjem prijemnog ispita.
- Srednjoškolci imaju obavezne i izborne predmete. U obavezne spada i jednogodišnje pohađanje nastave kućne ekonomije gde se mladi pripremaju za porodični život.
- U izbornoj nastavi su, između ostalih, pecanje i poljoprivreda.
- Gotovo u svakoj školi direktor se jednom mjesečno obraća okupljenim đacima.
- Osim provjere znanja, profesori provjeravaju i da li učenici pažljivo bilježe predavanje. Od đaka se očekuje da zapišu svaku riječ koju im diktiraju.
- Jedna majka je napisala da je kupila kćerki gumicu za brisanje, ali da je djevojčici bilo zabranjeno da je koristi zato što je bijela.