Vojni stručnjaci zatečeni: Nijedna članica NATO-a ne može da parira ruskim snagama
Ruske vazdušne snage u Siriji su iznenadile mnoge zapadne vojne stručnjake pošto oni nisu očekivali da Rusija poseduje kapacitete za sprovođenje vojnih operacija sa tolikom efikasnošću, naveo je Brukinški institut u Washington
Mnogi stručnjaci su u prošlosti nazivali rusku vojsku slabom, naročito po pitanju vazdušnih i pomorskih snaga. Međutim, ruski vazdušni napadi u Siriji su i te kako dokazali da su pogrešili.
Procjene ruske vojske nisu bile tačne, pošto zapadni analitičari teže da diskredituju vojne sposobnosti Rusije. Međutim, Moskva je efikasnom kampanjom u Siriji pokazala da su svi oni pogriješili.
New York Times je čak istakao da ruske vazdušne snage sprovode više vazdušnih napada u jednom danu nego što je američka koalicija sprovodila za mjesec dana.
„Skoro nijedna NATO članica ne može da dostigne ono što je Rusija do sada uradila na nebu“, naveo je Brukinški institut.
Ispaljivanjem projektila na mete ISIL-a u Siriji sa brodova u Kaspijskom moru, ruska vojska je pokazala nevjerovatnu sposobnost lansiranja dalekometnih krstarećih projektila sa korveta i fregata.
„Koristeći male, jeftine i tehnološki proste brodove, ruska mornarica je pokazala jedinstvene sposobnosti i prikazala efekte modernizacije pomorskih snaga o kojima se ne zna mnogo“, navodi se u izveštaju Brukinškog instituta.
Samo lansiranje krstarećih projektila nije velika stvar, ali kombinovanje takve vrste rakete i malih ratnih brodova sa kojih su ispaljene je zaista zapanjilo stručnjake.
Rusija je naoružala svoje Buyan–M brodove, koji mogu da prime samo 950 tona, oružjem koje može da se poredi sa onim koje se nalazi na mnogo većim razaračima, poput razarača US Arleigh Burke, i brodovima klase Ticonderoga.
Rusija je 30. septembra pokrenula multinacionalnu vazdušnu kampanju usmerenu na pomoć snagama Damaska u borbi protiv terorističkih grupa koje pokušavaju da svrhnu predsjednika Bašara al-Asada. Operaciju je odobrila legitimna sirijska vlast.