Njemačka želi promjenu europske paradigme kako bi se ušutkalo disidente? Annalena Baerbock ističe da bi se EU odluke trebale donositi glasom većine, a ne konsenzusom
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izjavila je u srijedu da si Europska unija više ne može dopustiti da pojedinačne države članice blokiraju odluke.
"Glasanje kvalificiranom većinom može dovesti do poštenijih rezultata za sve nas", rekla je Baerbock na konferenciji u glavnom gradu Lisabonu. "Moramo biti sposobni djelovati učinkovito i brzo", dodala je.
Baerbock je istaknula da zemlje EU-a često nisu u stanju ni sastaviti priopćenje za javnost "jer se ne mogu dogovoriti oko formulacije".
O čemu se ovdje zapravo radi? Čini se da Baerbock zagovara eliminiranje opozicijskih glasova koji ponekad dolaze iz zemalja koje se ne slažu potpuno s EU politikom. Recimo Mađarska je jedna od takvih zemalja te zbog toga često izbijaju napetosti na relaciji između Budimpešte i Bruxellesa.
Annalena Baerbock, koja se istaknula po vrlo čvrstoj potpori prema Ukrajini (i prije no što je počela ruska invazija prošle godine), očito predlaže model gdje bi većina odlučivala, odnosno da se ukine pravilo potrebnog konsenzusa. Na taj način bi EU "preskočila" prosvjede lidera kao što je mađarski premijer Viktor Orban, ali u isto vrijeme to bi značilo i udaljavanje od navodne jednakosti među članicama koja se često ističe kao jedan od temelja Europske unije.
Ne bi iznenadilo da ova ideja zaživi i bude podržana i od strane drugih političkih aktera u Europi, naročito u vrijeme dok EU planira ubrzati potencijalno širenje na preostale zemlje Balkana, a jedna od zabrinutosti im je oko Srbije jer se boje da bi Beograd unutar EU-a mogao zastupati interese Rusije i Kine. No, kad bi se odluke u EU-u donosile većinom, a ne konsenzusom, stvari po dominantnu politiku odjednom postaju puno jednostavnije.