Farmaceutskom fakultetu UNSA "prijeti" blokada transakcijskog računa
Prinudna naplata dugova Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (UNSA), nastalih usljed neplaćanja poreza i doprinosa u periodu 2002. - 2012. godina, mogla bi dovesti u pitanje nastavni proces i opstanak ove visokoškolske institucije.
Istaknuto je to danas na pres-konferenciji u Sarajevu na kojoj su o situaciji, uzrokovanoj sumnjivim radnjama (finansijskim transakcijama) u spomenutom periodu, govorili dekanesa Farmaceutskog fakulteta prof. dr. Davorka Završnik, tajnica Fakulteta Đenita Krnić i Lamija Selman, stručna saradnica za pravna i kadrovska pitanja.
Upozorile su da je ubrzo nakon izbora dekanese Završnik u aprilu 2012. uočen niz nepravilnosti u radu računovodsvene službe, te da je nakon izvještaja revizorske kuće, u martu 2013. kontaktirano Kantonalno tužiteljstvo u Sarajevu radi utvrđivanja činjeničnog stanja u pogledu neizmirenih obaveza.
Porezna uprava FBiH je u međuvremenu izvršila kontrolu uplata doprinosa i poreza i utvrdila da dug Farmaceutskog fakulteta od 1. januara 2002. do 1. juna 2013. s kamatama iznosi 6.903.833 KM, dok osnovni dug, bez kamata, iznosi 4.532.065. Radi se o dugu koji, usljed obračuna zateznih kamata, svakodnevno raste, tako da trenutno iznosi oko 7,5 miliona KM.
Evidentno je, kako je rečeno, da je u potpunosti izostala kontrola poslovanja i blagovremenog inspekcijskog nadzora u spomenutom desetogodišnjem periodu, kao i da su u periodu 2013.-2015. godina redovito uplaćivani svi doprinosi i porezi.
Naglašeno je da je rukovodstvo Farmaceutskog fakulteta u međuvremenu intenzivno angažirano na iznalaženju optimalnog rješenja, a da se pritom ne ugrozi egzistencija ovog fakulteta, u vezi sa čime je kontaktiralo nadležne institucije radi utvrđivanja modela izmirenja nastalih dugova.
Rukovodstvo Fakulteta je u tom kontekstu ocijenilo da je za rješavanje ovog problema neophodna podrška Vlade Kantona Sarajevo i UNSA, kao i resornog ministarstva, uz napomenu da bi se ove institucije trebale u većoj mjeri involvirati u rješavanje aktuelne situacije, "jer bi u slučaju blokade transakcijskog računa usljed prinudne naplate poreza, moglo doći do obustave nastavnog procesa, a čime bi direktno bila ugrožena prava studenata i uposlenika".
Istovremeno, iskazana je spremnost rukovodstva da se dodatno angažira na planu saniranja novonastale situacije, a radi omogućavanja normalnog rada i opstanka Farmaceutskog fakulteta, uz podsjećanje da je aktuelna uprava poduzela sve što je u njenoj moći radi utvrđivanja stvarnog stanja i odgovornosti za učinjene propuste.
Osim angažiranja advokata i podnošenja krivične prijave Kantonalnom tužiteljstvu, u martu 2013. Farmaceutski fakultet podnio je tužbu protiv banke putem koje posluje s obzirom na to da su i u tom segmentu uočene određene nepravilnosti.
Advokat Damir Alagić, koji zastupa interese Fakulteta, novinarima je kazao da je tokom dosadašnjih radnji u sklopu ovog slučaja vještak-grafolog utvrdio da je došlo do falsificiranja potpisa na temelju kojih se dizao gotov novac s računa Farmaceutskog fakulteta, odnosno da je s tog računa novac uplaćivan na privatnu firmu, te da su izmirivani računi te privatne firme na račun Fakulteta.