Penzioner o Novoj godini: “Nije bilo troškova, majka je sve pokrila”
Jutro nakon novogodišnje euforije prepričavaju se utisci, ali zbrajaju i troškovi. Ulice su i dalje pune, ali su novčanici prazniji. Mnogi razmišljaju kako preživjeti ovaj mjesec.
Svjetlucavi novogodišnji ukrasi, šarolike gradske ulice… Praznično raspoloženje prethodne noći, ali i nekoliko prethodnih, mogli su da osjete i Sarajlije, ali i posjetioci sa strane. Novogodišnjih sadržaja nije nedostajalo, pa se uz jutarnju kafu, u omiljenim ugostiteljskim objektima, sabiraju utisci, ali i ono što je ostalo u novčaniku.
Nakon uklanjanja tragova novogodišnje euforije, sarajevske ulice i dalje pune turista, ali su novčanici građana vidno prazniji. Kako je mjesec januar, tradicionalno, i najduži mjesec u godini, većina građana preživjeće ga uz kredite i sniženja.
Oni stariji, iako najviše pogođeni ogromnim troškovima života, posjeduju i najviše optimizma. Nova godina će, vjeruju, biti bolja od prethodne.
“Ma, biće dobro, riješićemo sve. Moramo imati malo više optimizma”.
“Koliko je god, dovoljno je. A mogla bih vam pričati danima o svom životnom putu. Ali, bez obzira na to, uvijek sam optimistična, vedra, raspoložena, vesela…”
“Nismo ni imali nikakvih troškova”.
A nisu jer su u našoj državi penzioneri odavno prinuđeni da štede. Posebno jer već sa prvim danima 2023. dolaze i nova poskupljenja.
“Svi smo se mi pripremili za to, odjeća, obuća i tako dalje. (Može se pripremiti?) Može. (Bez kredita?) Kako ko.”
No, duh nisu izgubili, pa se nađe vremena i za dobru šalu.
“Što bih brinuo ako nema ništa. Ja sam u penziji, znate kako penzioneri žive. (Kako?) Kao bubreg u loju”.
“Nije bilo troškova, majka je sve pokrila. (Penzije velike?) Penzija velika, nekoliko stotina maraka. (Brinete li kako preživjeti ovaj mjesec?) Ko se ne brine. Svaki mjesec je težak, ali ovaj posebno”.
“Mi penzioneri ne brinemo, za nas brine vlada. A oni, zna se, za koga brinu. Za svoj novčanik. (A kakav je vaš novčanik?) Tanak, tanji, najtanji”.
Rijetki su oni kojima je pun i koji ne vode bitku ni sa januarom, a niti sa ostalim mjesecima u godini.
“Sabiraju li se? Ne. Mi nemamo tih finansijskih problema”.
Nemaju ni turisti. U grad na Miljacki došli su da uživaju. Uz neuobičajeno visoke temperature za ovo doba godine, iskoristili su priliku da prošetaju suncem okupanim gradom. Koji je njihova očekivanja ispunio.
“Mi smo platili sve u Hrvatskoj pa je dobro prošlo”.
“Posjetili smo koncert, sada šetamo, sve je veoma lijepo”.
Pojedini će se sabrati tek u povratku kući. No, bitno da valuta ima dovoljno.
“Mi smo vam u velikom problemu jer sam ja iz Hrvatske. I od danas je euro, nema više kuna, pa smo ponijeli i kune i marke i eure, pa kad dodjemo kući izračunaćemo koliko smo potrošili”.
Prvi januar nada je da će će Nova godina biti uspješnija od prethodne, ali treći ponedjeljak u godini, smatra se najdepresivnijim jer do tada prođe sva euforija od praznika, a za novčanim primanjima se vapi. Ipak…
“Nova godina je. Treba biti radostan, a ne tužan”.