Kosovsko ministarstvo: Preduzmite mjere protiv Srbije

Aktuelno
Kosovsko ministarstvo: Preduzmite mjere protiv Srbije
Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore Kosova je u pismu zemljama članicama Europske unije tražilo da se preduzmu mjere protiv Srbije, koju optužuju da stalno pokušava destabilizirati sjever Kosova.

Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore Kosova je u pismu zemljama članicama Europske unije tražilo da se preduzmu mjere protiv Srbije, koju optužuju da stalno pokušava destabilizirati sjever Kosova.

U pismu dugačkom tri stranice, u koje je uvid imala agencija Telegrafi.com, koja je to sinoć objavila, iznose se kronologija i podaci o tome što se događalo na sjeveru Kosova. "U najboljem slučaju, Srbija namjerno pokušava destabilizirati Kosovo kako bi spriječila napredak dijaloga, posebno u kontekstu novopredloženog plana EU (koji podržavaju Francuska i Nemačka) za normalizaciju odnosa", stoji u pismu.

"U najgorem slučaju, namjerna eskalacija i instrumentalizacija kriminalnih grupa koje podsjećaju na način rada Srbije tijekom započinjanje ratova 1990-ih je zaista loš predznak i materijalizacija onoga što ratni režim u Beogradu godinama trubi", dodaju iz ministarstva.


Potom se u pismu navode detalji o tijeku događaja od 10. prosinca, kada su "srpske kriminalne grupe postavile barikade na ulicama sjevernih općina", do posljednjih napada na novinare koji su izvještavali sa sjevera. "Srbija 10. prosinca nalaže kriminalnim grupama na sjeveru Kosova da postave barikade, što je sada uobičajena mjera kad god Beograd želi povećati tenzije na Kosovu", navodi se. 

"Ono što je ovog puta drugačije je to što se predsjednik Srbije Vučić više ne pretvara da ne stoji iza njih – on ne samo da otvoreno priznaje da kontrolira barikade već ih sada legitimira i koristi kao političko oruđe za destabilizaciju", piše u pismu. Nakon toga se spominju i napad šok-bombom na pripadnike EULEX-a i zahtjev Srbije za raspoređivanjem srpskih trupa na Kosovu.

Iz ministarstva ističu da to podsjeća na rusku strategiju invazije na suverenu državu (Ukrajinu) pod izgovorom da se zaštiti njihova "ugrožena zajednica". Dodaje se da vlasti Kosova namjerno još uvijek nisu krenule u demontažu barikada kako ne bi podizale tenzije, već su tražile podršku KFOR-a.

Podsjećaju na izjavu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, od prije nekoliko godina, da je "Milošević bio veliki lider". Ukazuju i na prijeteću izjavu Vučića iz 1990-ih: "Za svakog ubijenog Srbina ubit ćemo 100 muslimana." Također se kronološki spominju svi događaji u Beogradu koji se odnose na Kosovo. 

"Srpski politički lideri godinama njeguju osjećaj netrpeljivosti i mržnje prema kosovskim Albancima – od aktualnog ministra vanjskih poslova Dačića, koji javno prijeti građanima Srbije koji otkrivaju informacije o masovnim grobnicama Albanaca ubijenih tijekom rata, do samog Vučića, koji je Miloševića pozdravio kao ‘velikog vođu koji je imao najbolje namjere, ali su naši rezultati bili loši’", nastavljaju u pismu. 

Ministarstvo vanjskih poslova spominje i zadržavanje srpske političarke Rade Trajković, koja je čekala na granici Kosova i Srbije više od 20 sati, bez pristupa vodi, hrani i osnovnim lijekovima. "Dana 18. prosinca kriminalne grupe iz Srbije prosvjeduju i pokušavaju napasti srpsko-kosovsku granicu, s maskiranim pojedincima s obilježjima Wagnera na čelu s Damjanom Kneževićem, novim očiglednim vođom Wagnera u Srbiji", naglašavaju. 

"Misija KFOR-a pod upravom NATO-a, koja se nalazi na granici Kosova, potvrdila je prisustvo kriminalnih grupa na granici", tvrdi se u pismu. Govori se i o pucanju vatrenim oružjem na latvijske pripadnike KFOR-a, koji djeluje na Kosovu.

"Što je još gore, odmah nakon napada srpski mediji pod kontrolom Vučića počeli su izvještavati da je kosovska policija ta koja je otvorila vatru na građane Srbe, pokušavajući dodatno rasplamsati tenzije i potaknuti oružane sukobe na sjeveru. Vučić se odmah sastaje sa svojim oružanim snagama i šalje načelnika Glavnog stožera na granicu s Kosovom", zaključeno je u pismu. 

Ne propustite