TUGA: U Srbiji povećan broj novorođenčadi zavisnih od droge

Region
TUGA: U Srbiji povećan broj novorođenčadi zavisnih od droge
Živimo u društvu u kome još uvijek vladaju tradicionalne norme - ćuti da neko ne čuje

U novosadskom porodilištu Betanija se skoro svakog mjeseca rađaju bebe koje odmah po rođenju moraju na terapiju odvikavanja od droge.

Broj tih novorođenčadi se povećao, i mjesečno se rode i do dvije ovakve bebe. Ono što najviše zabrinjava jeste loša komunikacija između majki i ljekara.

Živimo u društvu u kome još uvijek vladaju tradicionalne norme - ćuti da neko ne čuje. I tako ćutanje po ćutanje, problem postaje sve veći, a rješenja ima sve manje. Ženama koje su psihoaktivne korisnice veoma je teško da steknu povjerenje medicinskog osoblja.

U nevladinoj organizaciji Prevent imaju veliki broj psihoaktivnih korisnika, kojima pomažu i koje edukuju, ali i kod kojih su stekli povjerenje, te im se obraćaju za pomoć i razgovaraju o problemima sa kojima se svakodnevno susreću.

- U tim odnosima saznamo svakakve informacije, od toga kako se prema njima odnose u zdravstvenim ustanovama, do toga kako se policija i neke druge službe odnose prema njima i podaci su na žalost poražavajući. Te podatke imamo iz istraživanja koje radimo, pa na osnovu njih možemo uporediti kakvo je stanje u društvu po ovom pitanju - kažu u Preventu.

Iz novosadske Betanije kažu da im je vrlo teško da sa tim majkama uspostave kontakt. Iako one rađaju djecu prije vremena, često krvare, imaju spontane pobačaje, teško se otvaraju i pričaju o svojoj intimi.

Terapija kojoj novorođenče biva podvrgnuto po rođenju je metadonska terapija o kojoj mnogi imaju predrasude.

Ono što je bitno jeste da medicinski radnici imaju uvid u opšte psiho - fizičko stanje majke, kao i da bi trebalo da imaju poseban pristup u kontaktu sa takvim majkama.

Nakon što se utvrdi psihičko stanje majke, psihoaktivne zavisnice, koju obavlja neuropsihijatar, obavještavaju se i nadležne institucije. Međutim, veliki je broj majki koje se odlučuju da svoju tek novorođenu djecu ostavljaju ili kod roditelja ili ih daju na usvajanje.

Iz centra za socijalni rad kažu da oni utvrđuju postoje li adekvatni uslovi u okviru porodice za dalje staranje o djetetu. Ukoliko je dijete lišeno roditeljskog i porodičnog staranja, po izlasku iz bolnice biva smješteno u prihvatilište "Sigurne kuće" ili hraniteljsku porodicu, prenosi 24sata.rs.

Ne propustite