SDA o sporazumu Osmorke, HDZ i SNSD: Nije historijski
Koalicioni sporazum o formiranju vlasti na državnom nivou između Osmorke, HDZ-a BiH i SNSD-a potpisan je sinoć. Još ranije su novopečeni koalicioni partneri najavili kako se radi o programskoj koaliciji te da to nije bio slučaj u prethodnom mandatu. Dosadašnji partner Dodika i Čovića, Stranka demokratske akcije, oglasila se danas saopštenjem u kojem reaguje i na sadržaj sporazuma, kao i na retoriku potpisnika.
“Danima lideri SNSD-a, HDZ-a i Osmorke u javnosti papagajski ponavljaju priču kako je sporazum o formiranju vlasti kojeg su oni potpisali jučer u Sarajevu ‘prvi i jedini koalicioni sporazum takve vrste’, da se ‘do sada vlast pravila bez sporazuma’, da je ovo ‘prvi put u historiji da se potpisuje sporazum o formiranju vlasti'”, započeli su iz SDA.
Tvrde i to da lideri Osmorke, SNSD-a i HDZ-a iznose lako povjerljive neistine, “ubijeđeni, valjda, da historija počinje od njih i njihovog sporazuma”.
“Tako su Dodik i Čović naprasno ‘zaboravili’ da su 5. avgusta 2019. godine sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem potpisali sporazum kojim su definisani principi za formiranje vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, i to tek nakon što je Dodik prihvatio da potpiše Program reformi (ANP) i nastavak NATO puta BiH”, pišu iz SDA.
“Istina, sporazum kojeg su potpisali sa Izetbegovićem u mnogome se razlikuje od sporazuma potpisanog sa Nikšićem i Osmorkom. U sporazumu kojeg je SDA potpisala sa SNSD-om i HDZ-om, precizno je navedeno da BiH nastavlja svoj NATO put, poštujući Ustav, zakone i ranije donesene odluke. U sporazumu kojeg je potpisala Osmorka NATO put se ne spominje ni jednom rječju”, izjavili su iz SDA.
Također, navode kako je u sporazumu kojeg je potpisala SDA stajalo da će se implemenirati sve presude domaćih i evropskih sudova koji se odnose na izmjene Izbornog zakona, a da je u sporazumu kojeg potpisala Osmorka izdvojena samo jedna presuda Ustavnog suda BiH, ona koja se odnosi na “predmet Ljubić“, te da je presuda u “predmetu Komšić“ zanemarena.
“Niz je drugih suštinskih razlika u ova dva sporazuma, a mediji i javnost svakako imaju mogućnost da ih podrobno analiziraju i donesu zaključke o tome ko je štitio interese države, a ko se danas bori isključivo za ministarske fotelje”, stoji na kraju njihovog obraćanja javnosti.