Rusija bi mogla novu godinu započeti s novom mobilizacijom, ali to će biti popriličan izazov... alternativa su pregovori, ali dok Ukrajina dobiva sve moćnije oružje šanse za mir sve su manje
Neslužbeni izvori sugeriraju kako se Rusija već priprema za novu mobilizaciju koja bi navodno trebala krenuti u siječnju. Službeno se još ništa ne spominje, ali sve veći broj izvora spominje "novi val".
Prema pojedinim izvorima koji tvrde da su dobro upućeni u detalje, navodi se kako su uredi za regrutaciju već primili direktne naredbe od ministarstva obrane da se pripreme. Isti izvori navode kako vlasti planiraju ništa ne objavljivati u ovim preostalim danima 2022. godine, ali će se pozivi za novu mobilizaciju obznaniti već početkom 2023. godine, piše Advance.hr.
Jedan izvor iz vojnog komesarijata u Sankt Petersburgu rekao je za Telegram kanal "Mozhem Obyasnit" kako su uredi za regrutaciju upozoreni da će biti "puno posla u siječnju i veljači".
Ukrajinski vojni izvori pak navode kako bi "skrivena mobilizacija" u Rusiji mogla krenuti već i ovog mjeseca, no za sad nema naznake da se to već događa.
Da, ruske vlasti su u nekoliko navrata sugerirale kako je "djelomična mobilizacija" uspješno provedena te da nema potreba za daljnjom regrutacijom. No, mnogi Rusi ne vjeruju baš u te tvrdnje, a i ne čudi - neki konkretni detalji upućuju na to da je nova mobilizacija za ukrajinski front gotovo neizbježna.
Kao prvo, valja promotriti što se dogodilo sa situacijom na samom bojištu otkako je Rusija pokrenula svoju prvu mobilizaciju, onu koja je aktivirana u rujnu ove godine. Situacija se nije odveć promijenila, svakako ne u rusku korist. Rusija je izgubila cijeli prostor regije Herson zapadno od rijeke Dnjepar, uključujući i istoimeni glavni grad regije.
Da, ukrajinska vojska nije uspjela krenuti dalje, a i činjenica jest da je Herson zapravo pušten, odnosno ruska vojska se od tamo povukla. Ipak, dolazak većeg broja novih ruskih vojnika na front nije značajno utjecao na rusku vojnu snagu. Zapravo moglo bi se reći da su sva ta pojačanja samo omogućila da Rusija zadrži ono što su zauzeli u prvim mjesecima rata kada im je išlo znatno bolje.
Rečeno je da će se nove i stare snage nakon povlačenja sa zapadne obale Dnjepra udružiti u većim operacijama na istoku Ukrajine, ali ni tamo se linija fronte već dosta tjedana ne pomiče. Žestoka bitka vodi se za grad Bahmut. Čini se da su Rusi vrlo fokusirani na zauzimanje ovog grada iako je diskutabilno koliko je on strateški važan. Svakako jest bitan, jer vodi prema nekim drugim centrima na istoku, a njegovu važnost djelomično sad nastoje umanjiti oni koji slute da će grad pasti. Ipak, ponovno je očito da se ruska vojska poprilično muči s napretkom te još jednom implementiraju taktiku "potpunog uništenja".
Stiče se dojam da još uvijek nemaju dovoljno snage za prevagu. Jasno, jedan od glavnog razloga je taj što dok je Rusija pokretala svoju mobilizaciju u Ukrajini su se utvrdili pritoci sve modernijeg naoružanja sa Zapada što ukrajinsku vojsku svakim danom čini sve snažnijom. Ovog tjedna moguća je i potvrda slanja američkih Patriot raketnih sustava u Ukrajini što će im dati dodatni zamah jer će se moći snažnije suprotstaviti ruskim raketnim napadima.
Drugi razlog zbog kojeg se nova mobilizacija u Rusiji svakako može očekivati je činjenica da ni primirje ni kraj rata nisu na vidiku. Ovog tjedna Zelenski je ponudio novi "uvjet" za početak pregovora - potpuno rusko povlačenje iz Ukrajine do Božića.
Takvi uvjeti samo su dodatna potvrda da se o primirju i pregovorima uopće ne razmišlja ozbiljno u ovom trenutku. Da nema takve volje s ukrajinske strane ne čudi. Kao što i vidimo, tek u ovom trenutku Ukrajina počinje dobivati najbolje zapadno naoružanje, a uskoro se možda mogu nadati i dalekometnim sustavima kojima mogu zaprijetiti i Rusiji.
Najveća prijetnja Ukrajini u ovom trenutku je rusko razaranje njene energetske infrastrukture, no Ukrajina uspijeva istu popraviti vrlo brzo dok Rusiji pak, tvrde neki, već polako ponestaje oružja kojim mogu ugrožavati istu.
Nova mobilizacija stoga je gotovo sigurna. Samo je pitanje hoće li te dodatne snage stići u Ukrajinu kako bi ojačale kontrolu nad već zauzetim područjima ili Rusija planira iduću godinu rata započeti s novim ofenzivnim planovima? Dakako, nije za očekivati da će ista ići glatko. U prvom mobilizacijskom valu brojni mladi muškarci su pobjegli iz Rusije, vjerojatno i stotine tisuća ljudi koji se nemaju namjeru vraćati dok rat traje. Sve ovo stvara po Rusiju vrlo jak pritisak s kojim će se teško nositi dok Ukrajina, iako u određenim dijelovima poprilično razorena, posrnule ekonomije, može računati na poprilično jednoglasnu potporu Zapada koja se za sada ipak ne koleba, barem ne toliko da bi Kijev počeo spominjati pregovarački stol.