Cijene nafte ostale ispod 86 dolara

Aktuelno
Cijene nafte ostale ispod 86 dolara
Cijene nafte zadržale su se u slaboj trgovini ispod razine od 86 dolara, zakočene zabrinutošću za kinesku potražnju zbog novog vala koronavirusa i oprezom trgovaca u očekivanju dogovora zapadnih zemalja o cjenovnom limitu za rusku naftu.

Cijene nafte zadržale su se u slaboj trgovini ispod razine od 86 dolara, zakočene zabrinutošću za kinesku potražnju zbog novog vala koronavirusa i oprezom trgovaca u očekivanju dogovora zapadnih zemalja o cjenovnom limitu za rusku naftu.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 22 centa nego u vrijeme jučerašnjeg zatvaranja tržišta i iznosila je 85.56 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 43 centa višoj cijeni, od 78.37 dolara.

Trgovci su zabrinuti zbog širenja korone u Kini
Američka tržišta bila su jučer zatvorena zbog Dana zahvalnosti, a smanjeni obujam trgovanja protegnuo se i do danas. Trgovce brine širenje korone u Kini, najvećem uvozniku nafte u svijetu.

Kina je danas izvijestila o novom rekordnom broju slučajeva zaraze i gradovi nastavljaju provoditi mjere kako bi obuzdali novi val širenja, ograničavajući mobilnost. Ograničenja počinju nagrizati potražnju za gorivima koja je, kako se procjenjuje, manja oko milijun barela dnevno od prosjeka, napisao je ANZ u bilješci.

I tržišna struktura u Londonu signalizira slabu aktualnu potražnju budući da su se cijene barela s rokovima isporuke u idućem mjesecu ponovo spustile prema onima s duljim rokovima isporuke. Cijena barela s rokovima isporuke za dva mjeseca čak se spustila ispod razine barela s duljim rokovima isporuke, što signalizira prekomjernu opskrbu.

Cilj je ograničiti prihode za financiranje ruske invazije
Trgovci prate i razgovore predstavnika G7 i Europske unije o ograničenju cijena ruske nafte koja se doprema morem, na 65 do 70 dolara po barelu, kako je izvijestio neimenovani europski diplomat. Dogovor još nije postignut.

Cilj je ograničiti prihode Moskve za financiranje ruske invazije u Ukrajini i istodobno izbjeći poremećaje na globalnim tržištima nafte. Predloženi raspon uglavnom je u skladu s cijenama koje plaćaju kupci u Aziji, tvrdi Reuters.

Embargo EU na rusku naftu stupa na snagu 5. prosinca
Cjenovni limit trebao bi funkcionirati kroz zabranu prijevoznicima i osiguravateljima da posluju s ruskom naftom ako je njezina cijena viša od utvrđenog iznosa. Mehanizam bi trebao biti aktiviran 5. prosinca, kada na snagu stupa embargo EU na rusku naftu.

Očekuje se da će trgovina do tada biti oprezna, a trgovci će biti suzdržani i uoči novog sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih partnera, koji će 4. prosinca ponovno razgovarati o proizvodnoj politici. U odvojenom je izvješću OPEC objavio da je barel košarice nafte njegovih članica jučer pojeftinio 3.67 dolara, na 81.52 dolara.

Ne propustite