Grupa Wagner: Odgovaraju direktno Putinu, a utjecajni su poput Lavrova i Šojgua
Vođe Wagnera, grupe ruskih plaćenika koji odgovaraju direktno Vladimiru Putinu, trenutno u Kremlju imaju toliki politički utjecaj da ih uspoređuju s ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom i ministrom obrane Sergejem Šojguom, otkrio je istaknuti ruski disident i bivši politički zatvorenik.
Mihajlo Hodorkovski, nekada najbogatiji Rus, naftni magnat i aktivist za ljudska prava, rekao je Vijeću za vanjske poslove Donjeg doma britanskog parlamenta da Jevgenij Prigožin, poduzetnik koji je konačno u rujnu ove godine priznao da je on osnivač plaćeničke grupe, ima pristup Putinu jednako kao i službeni vladini dužnosnici.
Istaknuo je da Prigožin stoji iza nedavnog imenovanja generala Sergeja Surovikina kao šefa vojne operacije u Ukrajini te da s njim blisko surađuje.
Popularnost grupe Wagner posljednjih je mjeseci porasla u Rusiji jer se njihovo postojanje pokazalo kao alternativa široj mobilizaciji. No, Hodorkovski je dodao da se grupa Wagner, koju otprilike čini 7.000 plaćenika, neće biti kriva ako rat u Ukrajini propadne jer ruske snage broje između 150 i 200 tisuća vojnika.
Dvije osobe koje će sigurno preuzeti odgovornost ako se događaji tako razviju, jesu Jurij Kovalčuk, Putinov financijer, i Šojgu, osoba za koju se smatra da je najviše poticala Putina na pokretanje invazije i koja je rekla da se Kijev može osvojiti za tri dana.
Hodorkovski je optužio Putina za korištenje plaćenika poput grupe Wagner koja često regrutira zatvorenike, jer mu oni omogućuju laži, negiranje odgovornosti i primjenu nezakonite vanjske politike. “Uključeni su u terorizam i ubojstava”, rekao je dodajući da Velika Britanija i druge zemlje presporo reagiraju i da propuštaju nazvati je pravim imenom unatoč “jasnim terorističkim aktivnostima u Africi”.
Nova regrutacija – opasna politička odluka
Nova regrutacija za Putina bi bila vrlo opasna politička odluka, rekao je Hodorovski, dodajući da ga je otpor mobilizaciji natjerao da cijeli proces prerano završi.
Tvrdi da je 700.000 ljudi napustilo Rusiju nakon proglašenja djelomične mobilizacije i kaže da to predstavlja “jak udarac Putinovoj obrambenoj industriji i ruskoj ekonomiji”, potencijalno snažniji udar od svih dosadašnjih sankcija, piše Guardian.
Hodorovski je apelirao na Veliku Britaniju da prihvati ruske izbjeglice: “To su najaktivniji i najobrazovaniji ljudi, financijski potkovani, a među njima je 30.000 ruskih programera koji su uglavnom smješteni na Cipru. To je velik udarac i za rusku sposobnost vođenja cyber rata.”
Također, dodao je, Rusiju je napustio i velik broj inženjera koji su potrebni za upravljanje oružjem visoke preciznosti.