Skandal svjetskih razmjera: Zatrašujuće CIA-ine metode zlostavljanja!
Skandal svjetskih razmjera izbio je nakon objavljivanja izvještaja američkog Senata o kontroverznim tehnikama ispitivanja koje je koristila Centralna obavještajna agencija (CIA). Britanski Independent uz to je objavio i popis 54 zemlje u kojima se to događalo ili koje su u tome surađivale s CIA-om, a na njemu su i BiH i Hrvatska.
Izvještaj je senatski odbor pripremio na temelju petogodišnje istrage, a u njemu se kaže kako su upotrijebljene tehnike bile mnogo okrutnije nego što je CIA rekla.
Vezivanje lancima za betonski pod, rektalno hranjenje, simulacija davljenja...
Program pojačanog ispitivanja kojim se američka obavještajna služba CIA služila na osumnjičenima za terorizam nakon napada na Ameriku 2001. bio je mnogo okrutniji nego što je agencija govorila, a nije pomogao da se dođe do informacija kojima bi se ublažila ijedna prijetnja, kaže se u izvješću američkog senatskog odbora za obavještajna pitanja objavljenom u utorak.
U tom izvještaju stoji kako je CIA zavaravala javnost i vladu u vezi s djelotvornošću programa koji je provođen od 2002. do 2006. i po kojemu su ispitivani pripadnici al Kaide i drugi pritvorenici diljem svijeta.
"Ovaj dokument bavi se CIA-inim postupcima prema najmanje 119 osoba u tajnim prekomorskim zatvorima i upotrebom nasilnih tehnika ispitivanja koje su u nekim slučajevima ravne mučenju", rekla je predsjednica toga senatskog odbora Dianne Feinstein.
Među primjerima okrutnosti CIA-inih ispitivača spominje se smrt od pothlađenosti jednoga zatvorenika kojega su držali polugologa i lancima vezanog za betonski pod tajnog CIA-ina zatvora u studenome 2002.
Neki zatvorenici nisu smjeli spavati i do 180 sati, katkad su im ruke bile lancima vezane nad glavom, a mučili su ih "rektalnim hranjenjem" i "rektalnom hidratacijom" bez ikakve dokumentirane medicinske potrebe.
Izvješćtaj opisuje jedan tajni CIA-in zatvor, lokacija nije otkrivena, kao "tamnicu" u kojoj su zatvorenici u potpunome mraku, neprestano u samici u okovima, bombardiraju ih glasnim zvukovima ili glazbom, a nuždu obavljaju u kantu.
Jedan član al Kaide poznat kao Abu Zubaida mučen je 83 puta simulacijom davljenja koju CIA zove "waterboarding". Na kraju "više uopće nije reagirao", a voda mu je kuljala na otvorena usta. Izvješće kaže da je taj zatvorenik kasnije reanimiran.
Izvještaj od više od petsto stranica tek je sažetak velikoga izvješća od šest tisuća stranica koji će ostati tajan. U objavljenome je sažetku i dvjestotinjak stranica povijesti programa ispitivanja i 20 opisa slučajeva ispitivanja točno određenih zatvorenika".
CIA platila Poljskoj za tajne zatvore
U izvješću se navodi i da je Poljska zaprijetila da će zaustaviti prijevoz zatočenika al Kaide u tajni zatvor CIA-e na poljskom teritoriju, ali da je postala "fleksibilnija" pošto joj je Agencija isplatila veliki novčani iznos.
U poprilično redigiranom izvješću ime zemlje i dobiveni iznos su zacrnjeni, ali je iz detaljnog opisa događaja jasno da se radi o Poljskoj.
Glasnogovornicu aktualne poljske vlade nije se moglo dobiti da komentira navode iz izvješća, navodi Reuters, a glasnogovornik premijera u vrijeme kad je CIA vodila tajni zatvor u Poljskoj u kojem je mučila zatvorenike, Leszeka Millera, nije htio ništa komentirati.
Po jednoj presudi Europskog suda za ljudska prava, CIA je 2002. i 2003. vodila tajni zatvor na sjeveroistoku Poljske, u selu Stare Kiejkuty, i to je bio jedan iz mreže zatvora u Europi i Aziji u kojima se CIA bavila nelegalnim aktivnostima.
To je rezultiralo velikim napetostima u odnosima Varšave i CIA-e pa je Poljska bila spremna otkazati "gostoprimstvo" Agenciji. "Odluka je promijenjena nakon intervencije američkog veleposlanika i pošto je Poljska dobila (zacrnjeno) miliona dolara", navodi se u senatskom izvješću.
Adam Bodnar, potpredsjednik poljskog Helsinškog odbora, kaže da su tadašnji poljski vlastodršci "za novac izdali poljski ustav i sve vrijednosti koje se u njemu navode". Poljski ustav kaže da nitko ne smije biti podvrgnut torturi ili okrutnom, nečovječnom i ponižavajućem postupku.
Američki predsjednik Obama nazvao je prije objave izvještaja poljsku premijerku Ewu Kopacz, ali sadržaj razgovora nije poznat.
(Izvor: Hina)