Turbulencija u Britaniji: Liz Truss, premijerka i stručnjakinja za transformaciju, morala je žrtvovati svog ministra financija da spasi sebe - i samu ekonomiju - ali možda je prekasno za sve

Aktuelno
Turbulencija u Britaniji: Liz Truss, premijerka i stručnjakinja za transformaciju, morala je žrtvovati svog ministra financija da spasi sebe - i samu ekonomiju - ali možda je prekasno za sve
Britanija se već neko vrijeme nalazi u dramatičnom stanju, ali sad ono doseže neki novi vrhunac. Glavni događaj koji je nedavno cijeli svijet popratio bila je smrt dugogodišnje kraljice Elizabete II, no taj događaj, osim što potvrđuje kako je globalna javnost i dalje vrlo zainteresirana za detalje i protokole britanske kraljevske obitelji, nije događaj koji je bacio Britaniju u kaos - za kaos je odgovorna nova premijerka Liz Truss, bivša ministrica vanjskih poslova.

Britanija se već neko vrijeme nalazi u dramatičnom stanju, ali sad ono doseže neki novi vrhunac. Glavni događaj koji je nedavno cijeli svijet popratio bila je smrt dugogodišnje kraljice Elizabete II, no taj događaj, osim što potvrđuje kako je globalna javnost i dalje vrlo zainteresirana za detalje i protokole britanske kraljevske obitelji, nije događaj koji je bacio Britaniju u kaos - za kaos je odgovorna nova premijerka Liz Truss, bivša ministrica vanjskih poslova.

Kratki podsjetnik - Britanija se nalazi u sve dubljoj ekonomskoj i političkoj krizi. Bivši premijer Boris Johnson bio je prisiljen podnijeti ostavku nakon niza skandala i gafova, odnosno nakon što mu je vlastita stranka zbog toga (a možda ne samo zbog toga) okrenula leđa. U isto vrijeme energetska kriza u Europi uzrokuje sve teže stanje u Britaniji. EU se donekle nastoji međusobno podupirati (iako ćemo tek vidjeti koliko će to funkcionirati kad situacija "zagusti"), a post-Brexit Britanija nema baš previše opcija.

I onda na scenu stiže Liz Truss, političarka koja je kroz svoju karijeru više puta pokazala da se zna pravovremeno transformirati kako bi ostala politički relevantna i uspješna. Takve kvalitete neki cijene, a neki čak i misle da je baš takva osoba idealna za ovo turbulentno razdoblje te su je krenuli uspoređivati i s Margaret Thatcher. To je ipak više određena želja, nekakva žudnja za čvrstim vodstvom u turbulentnim vremenima, ali te karakteristike su se dosta pogrešno pokušale projicirati na Liz Trus.

Kao prvo, Maggie Thatcher, prva britanska premijerka koja je ujedno bila i premijer s najdužim stažem u 20. stoljeću, bila je prekaljena konzervativka. Vodila je Konzervativnu stranku od 1975. do 1990. (a od 1979. do 1990. bila je premijerka Britanije). Liz Truss s druge strane je svoju političku karijeru počela kao liberalna demokratkinja i to vrlo istaknuta - bila je predsjednica Liberalnih Demokrata na prestižnom Oxford sveučilištu. Tamo se gorljivo zalagala za neke liberalne ciljeve, uključujući legalizaciju kanabisa, ali i ukidanje monarhije (možda je novi kralj Charles toga svjestan pa ju je onako donekle hladno primio ovog tjedna!).

No, kad je Truss vidjela da bi ipak možda bolje napredovala kao konzervativka to je i učinila te se 1996. prebacila u redove Konzervativne stranke.

Biti konzervativan u političko-ekonomskom smislu može danas značiti puno toga, između ostalog može predstavljati i struju koja navija za turbo-kapitalizam, odnosno uređenje kapitalističke ekonomije na način da ista primarno pogoduje bogatima i krupnom biznisu, najčešće na štetu radničke klase. Jasno, to se ne predstavlja na takav način već kao ideju da ako su biznisi uspješni onda će se i taj uspjeh snažnije "slijevati" prema dolje, odnosno do radnika. No, čak i u vremenima kad veliki biznis jest jako uspješan do radnika nekako uvijek završavaju samo mrvice, ali zato su bogati presretni.

Da bi se pak ušlo u takvo ekonomsko ozračje potrebno je imati takvu političku vlast, koja će nametnuti takav model i od prvog dana tvrditi da je to, eto, najbolje za sve prisutne.

Upravo s takvim naumom i ambicijom je do premijerske funkcije došla i Liz Truss. Najavila je da će po preuzimanju vlasti uvesti velike porezne olakšice za bogate koje će se odmah osjetiti. To će, tvrdila je, pokrenuti britansku ekonomiju već u prvim danima njene administracije. Kao još stručnija podrška za tu provedbu tu je bio njezin ministar financija Kwasi Kwarteng.

Jasno, valja istaknuti da pošto je ovo bila premijerska smjena za vrijeme trajanja aktivnog mandata, odnosno Boris je "najuren" i stranka je imala priliku odabrati novo vodstvo, Liz se morala dodvoriti samoj stranci, konzervativnim zastupnicima. Na samo biračko tijelo u ovoj fazi nije trebala previše ni misliti jer realno od početka je bilo upitno hoće li uopće dogurati do idućih izbora (idući britanski parlamentarni izbori zakazani su tek za 2025. godinu).

I tako je Liz s lakoćom porazila konkurenciju i postala nova premijerka, prošavši uspješno još jednu transformaciju, nudeći ovog puta klasi privilegiranih spokoj i uživanje u turbulentnim vremenima, preko leđa radničke klase.

Na sreću ili ne, moderna ekonomija ne može se baš nositi posve s radikalnim idejama bez da iste odmah ne proizvedu posljedice. Tako su Truss i Kwarteng krenuli ambiciozno s namjerom da implementiraju sve obećano.

I što se dogodilo? Britanska ekonomska struktura, od cijena do same valute, počela se naglo urušavati. Nastala je panika. Truss mora organizirati hitno povlačenje jer će u protivnom vladati zemljom koja tone. Što učiniti? Prvo je rečeno da će se od određenih mjera odustati, naravno. No, posljedice su se nastavile gomilati, brojke odlaze u crveno. Što sad? Odustati od svega, bez obzira na politički trošak, a isti će biti jako velik.

Ali sad je već prekasno. Truss stranački kolege dočekuju hladnije nego Johnsona. Njena pozicija kompromitirana je u rekordnom roku. Je li Truss već pred padom, svega šest tjedana otkako je preuzela vlast? Možda, ali još uvijek može to pokušati spriječiti, za početak žrtvenim janjem. I tako je danas otpustila svog ministra financija Kwartenga. Kao da je on "kriv" zbog nastale situacije? Nije. Tu je svakako veći krivac ona koja je preko poreznih olakšica dogurala do premijerske adrese, a sada daje do znanja da planira ovdje i ostati.

I što će Truss učiniti sada? Isto što čini i kroz cijelu svoju karijeru kad situacije zagusti - transformirat će se. Tako je danas već održala vrlo kratku tiskovnu konferenciju za vrijeme koje je poručila da će podići korporativni potez - odnosno da će napraviti upravo ono što se prošli mjesec obvezala da neće učiniti!

"Očito je da su segmenti našeg mini budžeta išli dalje i brže no što su tržišta očekivala. Sada moramo djelovati kako bismo umirili tržišta", poručila je.

Ništa nije rekla po pitanju vlastite odgovornosti za kaos koji je nastao zadnjih tjedana, kao da je za sve bio kriv ministar financija, tako se barem ispostavlja.

Upitana danas poslijepodne o tome zašto je ostala na dužnosti kada je Kwarteng otišao, poručila je: "Moj prioritet je osiguravanje ekonomske stabilnosti koja je potrebna našoj zemlji".

Neposredno zatim rečeno je da će novi ministar financija biti bivši ministar zdravstva i bivši ministar vanjskih poslova, Jeremy Hunt. Mediji pišu kako se Hunt vodi kao umjereni pragmatist, što će djelovati umirujuće prema tržištima. No, čini se kako se nitko ne pita kako gospodin Hunt može biti podjednako kvalitetan stručnjak za zdravstvo, vanjsku politiku, a sada i za financije.

Način na koji je Kwarteng otpušten bio je pak potez koji doprinosi dojmu kaosa kod nove administracije. Naime, on se nalazio u Washingtonu gdje je upravo sudjelovao u pregovorima s predstavnicima MMF-a. Tamo mu je stigla poruka da se mora hitno danas vratiti u London, što je i učinio, da bi mu po povratku bilo rečeno da je otpušten.

Je li Truss spašena? Je li izbjegla veću krizu? Teško, jer situacija se i dalje pogoršava, a njeni potezi teško da će dovesti do nekakve instant-stabilizacije. Konzervativci su nervozni, neki već predlažu da bi je trebalo što prije srušiti s vlasti. Dakako, tu je i opozicija koja, ako može, bi željela izazvati prijevremene izbore. Rachel Reeves, koja govori za oporbenu Laburističku stranku o gospodarstvu, rekla je da je "ponižavajući zaokret" bio nužan, ali je dodala da je "stvarna šteta već učinjena milijunima običnih ljudi koji sada plaćaju puno veće hipoteke i bore se da spoje kraj s krajem".

Upravo tako, Truss je štetu već napravila, izazvala je kaos na tržištima koji se ne može popraviti preko noći, a i potkopala je sebe time što je izjalovila očekivanja onih za čiju potporu se borila u izboru za premijerku. Kako misli unatoč svemu ovome opstati na vlasti, tek ćemo vidjeti, no turbulentna kriza u Britaniji se nastavlja pred zimu koja će biti jako velik izazov.

Ne propustite