Demokrate u SAD-u postavljaju ultimatum Saudijskoj Arabiji oko proizvodnje nafte

Aktuelno
Demokrate u SAD-u postavljaju ultimatum Saudijskoj Arabiji oko proizvodnje nafte
Demokrate u američkom Kongresu postavile su novi ultimatum Saudijskoj Arabiji, pozivajući tu zemlju da u roku od nekoliko sedmica poništi odluku OPEC+ zemalja o smanjenju proizvodnje nafte, ili bi se u suprotnom mogli suočiti s potencijalnim jednogodišnjim zamrzavanjem cjelokupne prodaje oružja, javlja The Guardian.

Demokrate u američkom Kongresu postavile su novi ultimatum Saudijskoj Arabiji, pozivajući tu zemlju da u roku od nekoliko sedmica poništi odluku OPEC+ zemalja o smanjenju proizvodnje nafte, ili bi se u suprotnom mogli suočiti s potencijalnim jednogodišnjim zamrzavanjem cjelokupne prodaje oružja, javlja The Guardian.

Prijetnja je uslijedila nakon što je američki predsjednik Joe Biden ponovio da će poduzeti mjere u vezi sa odlukom Rijada da smanji proizvodnju nafte za 2 miliona barela dnevno prošle sedmice.

Demokrate u SAD-u tvrde da ova odluka pomaže u tome da se “napaja ratna mašina Vladimira Putina”, te da bi to naškodilo američkim potrošačima.

Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je novinarima da američki predsjednik također razmatra mogući prekid prodaje oružja kao dio šire preispitivanja odnosa SAD-a sa Saudijskom Arabijom, ali da za sada još ne postoji takva odluka.

The Guardian navodi da bi tenzije s Washingtonom i obećanje da će se “rebalansirati” odnosi između dvije zemlje mogli imati efekte koji sežu daleko iznad pitanja cijena benzina, “od određivanja budućnosti očiglednog savezništva između Rusije i saudijskog nasljednika, do pregovora oko Irana i finansijske snage Moskve u njenom nastavku napada na Ukrajinu”.

“Potez Salmana ojačao Rusiju”
Demokratski zastupnici u SAD smatraju da je potez princa Mohameda bin Salmana ojačao Rusiju i da bi na kraju naštetio svim američkim potrošačima.

“Pružamo Saudijcima mnogo toga, ne samo u oružju, već i u odbrani, saradnji i zajedničkim odbrambenim inicijativama. Oni dobijaju skoro 73% svog oružja iz Sjedinjenih Država”, rekao je Ro Khanna, demokratski kongresmen iz Kalifornije i dugogodišnji kritičar Saudijske Arabije.

“Da nije bilo naših tehničara, njihovi avioni bukvalno ne bi letjeli… mi smo bukvalno odgovorni za cijelo njihovo zrakoplovstvo. Ono što mnoge od nas u Kongresu muči je nezahvalnost”, rekao je on.

Richard Blumenthal, demokratski senator iz Connecticuta koji radi skupa s Khannom na prijedlogu zakona za smanjenje prodaje oružja, također je ukazao na šire zabrinutosti za sigurnost.

“Mi prodajemo visoko osjetljivu tehnologiju, naprednu tehnologiju, zemlji koja se svrstala u red protivnika – Rusije – koja čini terorističke ratne zločine u Ukrajini“, rekao je on.

“Dakle, postoji moralni imperativ, ali i imperativ nacionalne sigurnosti”, dodao je.

Poticaj Saudijcima
Blumenthal je ukazao na prodaju protivraketnih sistema, raketa, naprednih helikoptera, mlaznih lovaca, radara i protivvazdušne odbrane.

“Ova stalna prodaja predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti i nadam se da će predsjednik odmah djelovati“, rekao je.

Blumenthal je također sugerirao da njegov predloženi zakon služi kao sredstvo koje bi trebalo potaknuti Rijad na akciju.

“Nadamo se da će ovaj zakon dati poticaj Saudijcima da preispitaju odluku”, rekao je on, te istakao da za to još ima vremena jer odluka o smanjenju isporuke nafte stupa na snagu tek u novembru.

Ministarstvo vanjskih poslova Saudijske Arabije odbacilo je kritike iz Washingtona u saopćenju objavljenom na Twitteru kasno u srijedu i nagovijestilo da će ostati pri svojoj odluci.

Ministarstvo je odbacilo tvrdnje da Saudijska Arabije “zauzima stranu u međunarodnim sukobima” i da je odluka “politički motivisana protiv Sjedinjenih Država”, te dodalo da su sve odluke donesene konsenzusom s drugim zemljama Opec+ “zasnovane isključivo na ekonomskim razmatranjima ”.

“Kraljevstvo naglašava da, iako nastoji da očuva snagu svojih odnosa sa svim prijateljskim zemljama, potvrđuje svoje odbacivanje bilo kakvog diktata, radnji ili napora da naruši svoje plemenite ciljeve da zaštiti globalnu ekonomiju od nestabilnosti tržišta nafte“, navodi se u saopštenju.

Da li će demokrate prikupiti podršku
The Guardian navodi da ostaje nejasno da li će demokrate biti uspjeti da prikupe dovoljnu podršku republikanaca za usvajanje zakona kada se Kongres vrati na sjednicu sljedećeg mjeseca, ali Blumenthal je rekao da je došao do republikanskih kolega koji su bili otvoreni za ideju da bi odluka OPEC+ trebala nositi posljedice po Saudijsku Arabiju.

Robert Menendez, demokratski predsjedavajući senatskog odbora za vanjske poslove, izjavio je u intervjuu za MSNBC u srijedu da Saudijska Arabija nema drugog izbora osim da preispita svoju odluku OPEC+ ako želi održati svoju sigurnost od regionalnih neprijatelja.

“Na koga sem na Sjedinjene Države će se oni osloniti da bi imali veću sigurnost od Irana, koji je egzistencijalna prijetnja? Na Rusiju? Rusija je saveznik Irana”, rekao je Menendez.

Ne propustite