OVO JE STROGO ČUVANA TAJNA PUTINOVE VOJSKE: Rusi ne žele da svijet sazna ove činjenice!

Svijet
OVO JE STROGO ČUVANA TAJNA PUTINOVE VOJSKE: Rusi ne žele da svijet sazna ove činjenice!
Rusija je poslije raspada SSSR-a počela da zaostaje u mnogim ključnim oblastima vojne tehnologije

Cijeli svijet je prikucan uz ekrane, gledajući kako Putinova armija sistematski, sa bezbjedne udaljenosti, uništava ISIL. Nova, zastrašujuća tehnička rješenja primijenjena na najnovijem naoružanju ruske vojske impresivna su, najblaže rečeno. Ipak, ispod sve te čelične sile krije se jedna velika tajna, piše magazin National Interest: ruske snage imaju isto tako impresivne slabosti.

ruska-vojska-kamp01

Naime, dok je istina da su neki dijelovi ruske vojske, kao što su strateške nuklearne snage i avijacija, te morska pješadija, doživjele nevjerovatnu modernizaciju, drugi dijelovi ove moćne vojske još uvijek zavise od zastarjele gvožđurije i slabo obučenih vojnika, koji kao da su “precrtani” iz perioda od pred kraj SSSR-a. Drugim riječima, piše ovaj magazin, modernizacija ruske vojske je urađena, najblaže moguće rečeno – neravnomjerno.

U godinama koje su uslijedile nakon raspada SSSR-a, rusko ulaganje u vojsku je smanjeno na istorijski najniži nivo. Opala je i borbena gotovost, a vojna industrija se, blago rečeno, raspala. Rezultat ovoga su, kako piše National Interest, debakli na domaćem terenu, u Čečeniji, i loše performanse vojske u konfliktu u Gruziji 2008. godine.

Dio problema je nedostatak novca, ali veći dio problema je organizacija, i zavisnost od slabo obučenih neprofesionalnih vojnika. SSSR se, u doba kad je rat bivao na pomolu, oslanjao na rezerviste, kad je riječ o popunjavanju jedinica.

I dok je ovaj sovjetski sistem funkcionisao za vrijeme Hladnog rata, on nije preživio test savremenog doba. Ovo se najbolje vidjelo u Gruziji, kad je Rusija morala za kratko vrijeme da sklopi ad hoc armiju. Istina je, Rusija je pobijedila u ovom konfliktu, ali sa obzirom na odnos snaga, trebalo je to da bude laka pobjeda, a ne “na mišiće”, tvrde u National Interestu.

tan2015-5-4-213817527-1

Putin i njegovi generali su shvatili ovo, i počeli su sveobuhvatne reforme poslije Gruzije. Međutim, samo mali dio vojske je prešao na “novi model” funkcionisanja. Više od dvije trećine Putinove armije, pogotovo kopnene trupe, još uvijek su organizovane i funkcionišu po starom, sovjetskom modelu, i naoružane su sa zastarjelim sovjetskim naoružanjem.

Čak i većina Rusa koji se bore u Siriji koriste, u suštini, modernizovanu opremu iz 70-tih.

Istina je, piše National Interest, Rusija je krenula u profesionalizaciju i modernizaciju vojske, ali ova tranzicija je, u velikom dijelu, tek na početku, i trebaće vremena da se završi: samo četvrtina kopnene vojske je sačinjena od jedinica koje su popunjene i dobro obučene. Ovi profesionalni vojnici, čija obuka ipak zaostaje za zapadnim standardima, su dio snaga za brzu reakciju.

Rusi su preduzeli i korake da reorganizuju obuku vojske po ugledu na zapadni model. Takođe, desile su se i velike promjene u vojnoj strukturi – Kremlj je “isjekao” predimenzionirani Generalštab, logistika je poboljšana, a komandno kontrolni lanac je sada efikasniji.

Dalje, mnoge formacije veličine divizija zaostale iz sovjetske ere su smanjene i reformisane u modernije i funkcionalne brigade, slične onima koje postoje u američkoj armiji.

Ali sve ovo važi za manji dio vojske – reforme su nekompletne i trebaće godine i godine da se one završe, a i ovo je pod znakom pitanja ukoliko ruska ekonomija i dalje bude suočena sa velikim izazovima usljed niskih cijena nafte i sankcijama koje je uveo Zapad.

I dok se Rusija polako ali odlučno suočava sa svojom najvećom vojnom manom – obukom i borbenom gotovošću – vojna industrija je u sjeni svoje sovjetske preteče. Rusija je poslije raspada SSSR-a počela da zaostaje u mnogim ključnim oblastima vojne tehnologije. Na primjer, Rusi su debelo zaostali u tehnologijama koje su potrebne za izradu preciznih oružja i radara.

Još jedna slabost je brodogradnja. Rusija više nema kapacitet da gradi velike brodove, veličine nosača, i koristi zastarjelu tehnologiju brodogradnje. Na promjenu ovog stanja će, tvrde u National Interestu, dugo da se čeka.

Kad je riječ o kupovini opreme, Rusija je napravila interesantan izbor, a mnoge aspiracije se čine nerealnima (poput nabavke 2.300 T-14 Armata tenkova do 2020. godine).

ruska-vojska-2

Ruska avijacija, na primjer, kupuje mali broj savremenih borbenih aviona. Prave se Su-30M2s, Su-30SMs, Su-35S i Su-34s, koji su derivati jedne te iste osnove – “Flankera” (Su-27), ali inače nisu pretjerano slični, što komplikuje logistiku.

Istina je, zaključuju u National Interestu, Rusija počinje razvoj tri nova tipa aviona, ali nije jasno kako će da plate ovaj ambiciozan program.

Kad je riječ o ruskoj mornarici, i ona ima mnogo nedostataka. Istina je, oni su počeli da koriste veoma respektabilne podmornice, kao što su nuklearne podmornice klase Borey i ofanzivne podmornice klase Yasen (posebno vrijedna pažnje). Takođe, Rusija je počela sa izgradnjom dvije podmornice sa balističkim proektilima i tri ofanzivne podmornice, ali teško da će Moskva uspjeti da izdrži ovaj tempo.

I tu se završavaju dobre stvari za Ruse, kad je riječ o njihovoj mornarici. Dok je flota podmornica zaista respektabilna, i po zapadnim standardima, flota brodova je uglavnom sastavljena od zastarjelih plovila iz doba SSSR-a. Ovi brodovi nisu propisno unaprijeđeni, niti održavani, a često im nedostaje obučena posada. Možda najbolji primjer za sve ovo je ruski nosač aviona – Admiral Kuznjecov – koji je pokazao da je sklon kvarovima usred angažovanja. Kuznjecov, čak, plovi u paru sa remorkerom, koji je tu u svakom slučaju – da ga dovuče do luke ukoliko se pokvari. Istina je, Rusija pravi i nove brodove, ali tempo je zatrašujuće (zastrašujuće za Moskvu) spor.

rat

Sve u svemu, zaključuje National Interest, ruska vojska je napravila ogroman napredak poslije kraha iz 90-tih. Ali mora da prođe još mnogo vremena da bi uspješno završila započete reforme. Ovaj proces neće biti gotov prije 2030. godine, i to je optimistična procjena. Čak i kad se to desi, Rusija neće biti ono što je bio Sovjetski Savez, jer nema ni ljudske ni industrijske resurse da bude takva vrsta džina. Čak i kad se reforme završe, Rusija neće moći da “igra 1 na 1″ sa SAD-om i njenim saveznicima, zaključuje National Interest.

“Ruske snage će nastaviti proces modernizacije, ali ruska vojna moć, izuzimajući njene nuklearne snage, je iluzija – tigar od papira”, piše na kraju analize ovog magazina.

Ne propustite