Poziv zadnjim posrednicima, prije nego bude prekasno: Hoće li Erdogan, Orban, Trump i Musk spašavati svijet?

Aktuelno
Poziv zadnjim posrednicima, prije nego bude prekasno: Hoće li Erdogan, Orban, Trump i Musk spašavati svijet?
Turski ministar vanjskih poslova, Mevlut Cavusoglu, poručio je danas u razgovoru za medije kako su se "nažalost obje strane udaljile od diplomacije", komentirajući eskalaciju sukoba u Ukrajini. Pod diplomacijom misli na sastanak ukrajinskih i ruskih predstavnika u Istanbulu u ožujku ove godine.

Turski ministar vanjskih poslova, Mevlut Cavusoglu, poručio je danas u razgovoru za medije kako su se "nažalost obje strane udaljile od diplomacije", komentirajući eskalaciju sukoba u Ukrajini. Pod diplomacijom misli na sastanak ukrajinskih i ruskih predstavnika u Istanbulu u ožujku ove godine.

Ali taj ožujak bio je davno, zapravo na samom početku rata. Tada se još nije ni znalo u kojem će pravcu rat ići, odnosno postojala je još uvijek nada da će to biti kraći okršaj koji će se stišati pod angažman međunarodne diplomacije. Nažalost, to se nije dogodilo, a sam rat postaje sve veći i veći.

Ipak, postoji nada da ovo još uvijek nije opći rat koji se može završiti tek potpunim porazom jedne strane. Posrednika je malo, ali ih još ima. Turska sebe i dalje vidi kao relevantnog aktera po tom pitanju. Izvori navode da bi se Putin i Erdogan trebali sastati ovog tjedna, a turski MVP također poručuje: "Primirje se mora uspostaviti, što prije tim bolje. No, kako se rat u Ukrajini nastavlja tako i situacija postaje sve kompliciranija i teža".

Cavusoglu nije rekao što bi se moglo učiniti da se mirovni proces obnovi, ali je istaknuo da su ruski raketni napadi "ugrozili diplomatske napore".

Moglo bi se pitati - koje diplomatske napore? Jer osim ako se nešto značajno ne odvija u sjeni, čini se kako diplomacija mnogima više uopće ni nije na agendi. Turska se predstavlja kao relativno neutralni akter koji je još uvijek u redovnom kontaktu s Putinom, no njihovi (navodni) napori ne daju rezultata. Za početak Turska, ako već ima takvih ambicija, trebala bi otvoreno reći gdje se nalaze veće prepreke, s ruske ili ukrajinske strane? Ili su obje strane podjednako nezainteresirane za mirovni proces?

Gledajući pak javne izjave jedino Rusija spominje diplomaciju tvrdeći kako ukrajinski saveznici, prvenstveno SAD, "ne dozvoljavaju" Ukrajini da se bavi mirovnim pregovorima. Možda i jest tako, ali ni ne mora biti direktno već posredno. Jasno je da Kijev neće imati neku želju pregovarati ako im SAD obećava gotovo beskonačni priljev novca i oružja. Biden isto nema problema s time - američka vojna industrija zadovoljna je, za njih je to izvor dobre zarade, a i građani, barem prema anketama, generalno odobravaju američko podupiranje Ukrajine oružjem.

Sve u svemu, Rusija je ta koja diplomaciju barem spominje, ali Ukrajina je sve snažnije odbacuje. Ukrajinski predsjednik Zelenski čak je potpisao i dekret kojime se zabranjuje bilo kakvo pregovaranje s Rusijom dok je tamo Putin na vlasti.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov danas je potvrdio kako će se Putin i Erdogan sastati uskoro, prekosutra, u glavnom gradu Kazahstana. Iz Kremlja pak sugerirjau da bi tema razgovora mogla biti i potencijalni pregovori između Rusije i Zapada. No, ni ovog puta u Astanu se ne stiže baš s tom namjerom već se još jednom dvojica sastaju na marginama regionalnog summita. Prošlog mjeseca to je bio summit Šangajske organizacije za suradnju (SCO), a ovog tjedna Putin i Erdogan dolaze na Konferenciju o interakciji i izgradnji mjera pouzdanja u Aziji (CICA).

Jasno, centralna tema razgovora Putina i Erdogana bit će situacija u Ukrajini, u to nema sumnje. Postoji li neka konkretna agenda, saznat ćemo uskoro, no i bez toga ova pozicija Turske trenutačno je bitna. Ona kao NATO članica ima izravnu komunikacijsku liniju s Moskvom, to je jedna od zadnjih takvih linija u vrijeme dok sukob postaje sve opasniji.

Drugi akter koji bi mogao biti posrednik je svakako mađarski premijer Viktor Orban koji ima dobre odnose s Putinom, a čini se da su ti odnosi opstali unatoč ratu u Ukrajini.

Njegov pak današnji komentar vrlo je zanimljiv. Naime, Orban je poručio kako osoba koja može okončati rat u Ukrajini je - Donald Trump.

Govoreći na konferenciji u Berlinu, Orban je rekao da se mirovni pregovori ne bi trebali voditi između Ukrajine i Rusije, već između SAD-a i Rusije, a da s američke strane pregovore treba voditi Trump. "Ukrajinci imaju beskrajne resurse jer sve to dobivaju od Amerikanaca. Vojna potpora SAD-a omogućava Ukrajini da se nastavi boriti. Zato se Amerikanci moraju dogovoriti s Rusima. I tada će rat biti gotov", rekao je mađarski premijer, dodavši da "svatko tko misli da će se ovaj rat zaključiti rusko-ukrajinskim pregovorima, ne živi na ovom svijetu".

Ali Orban ne vjeruje da je američki predsjednik Joe Biden prava osoba za vođenje pregovora, jer je Biden "otišao predaleko" sa svojim optužbama protiv Putina. Podsjetimo, Biden je Putina nazvao "ratnim zločincem".

"To bi Bidenu jako otežalo sklapanje mira. No, iako će ovo zvučati brutalno, nada za mir nosi ime Donald Trump", istaknuo je mađarski premijer.

Prijedlog je zapravo interesantan i mogao bi biti kvalitetan - pod uvjetom da bi se takvo što dopustilo. Naime, kako je i sam Orban dobro uočio, Ukrajina će ratovati onoliko dugo koliko će je SAD poticati oružjem. Ako je trenutačnim vlastima u SAD-u u interesu oslabiti, poraziti, možda čak i slomiti Rusiju, onda neće dozvoliti nikakve pregovore. Zapravo, ako pođemo od toga da SAD progovora kroz Zelenskog, vrlo je jasno što Washington danas misli o miru i diplomaciji!

Unatoč tome, dobro je da postoje bar neke mirovne ideje jer alternativa tome bila bi samo totalni rat (koji bi se lako mogao proširiti i izvan Ukrajine).

Popis je malen, ali nije još nužno gotov. Najbogatiji čovjek na svijetu, Elon Musk, ovih dana se također angažirao oko potencijalnog mirovnog rješenja. Na Twitteru je predložio plan prema kojem bi Krim ostao ruski, u nedavno anektiranim regijama bi se referendumi ponovili, ali uz nadzor UN-a, dok bi se Ukrajina obvezala na neutralnost (odnosno odustala od ulaska u NATO). Musk ističe kako je to možda i jedina šansa za mir jer u suprotnom će se sve vjerojatno i ostvariti kako je rekao, ali uz mnogo veće žrtve. Očekivano, Kijev ga je žestoko prozvao iako im je Musk ranije pomogao oko dostupnosti interneta preko njegovog satelitskog servisa Starlink.

Sad su se pak pojavile informacije da je Musk neposredno prije iznošenja ove ideje direktno razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Musk opovrgava te navode te ističe kako je s Putinom razgovarao samo jednom i to prije 18 mjeseci, odnosno znatno prije izbijanja rata. Spomenimo pritom kako je izvor koji tvrdi da su Musk i Putin nedavno razgovarali šef političko-sigurnosne konzultantske organizacije Eurasia Group, Ian Bremmer. Riječ je o poprilično kontroverznom akteru koji je već ranije iznosio neistinite tvrdnje.

Sve u svemu, kad bi bilo volje dalo bi se organizirati skupinu koja bi posredovala između sukobljenih strana. Točno je da to mora biti posredništvo na liniji između Moskve i Washingtona, jer Kijev nije taj koji će odlučivati o pregovorima. Sad je jedino pitanje koliko je tko voljan pregovarati. Čini se da Rusija želi nanijeti ukrajinskoj strani velike udarce ciljajući njenu kritičnu infrastrukturu što bi pak moglo natjerati drugu stranu da bude voljnija prihvatiti pregovore - to je, može se reći, optimističan scenarij, ali uvijek postoji i onaj drugi, da se do diplomacije neće tako brzo doći i da će situacija prije toga još višestruko eskalirati. Ali ako jednom i bude prostora za dijalog, vrlo malo njih je ostalo koji bi mogli biti posrednici, zapravo možda samo spomenuti! Nije pretjerano reći da sudbina sigurnosti svijeta danas ovisi o Erdoganu, Orbanu, možda čak i o Trumpu ili pak o osebujnom Musku!

Ne propustite