Bloomberg: Ukoliko Europa pogriješi ekonomska kriza će boljeti kao i ona iz 2009. godine

Aktuelno
Bloomberg: Ukoliko Europa pogriješi ekonomska kriza će boljeti kao i ona iz 2009. godine
Vlade troše stotine milijardi eura kako bi ublažile bol visokih cijena plina. To možda neće zaustaviti duboku recesiju.

Vlade troše stotine milijardi eura kako bi ublažile bol visokih cijena plina. To možda neće zaustaviti duboku recesiju.

Ekonomska šteta od prekida dotoka ruskog plina brzo se gomila u Europi i postoji rizik da će na kraju zasjeniti utjecaj globalne financijske krize.

S recesijom na cijelom kontinentu koja se sada čini neizbježnom, dolazi oštra zima za proizvođače kemikalija, čeličane i proizvođače automobila kojima nedostaju osnovne sirovine, a koji su se pridružili kućanstvima u oglašavanju uzbune zbog vrtoglavih računa za energiju.

Nadovezujući se na model europskog energetskog tržišta i gospodarstva, osnovni slučaj Bloombergove ekonomije sada je pad bruto domaćeg proizvoda od 1%, s početkom pada u četvrtom kvartalu. Ako nadolazeći mjeseci postanu posebno ledeni i 27 članica Europske unije ne uspiju učinkovito podijeliti oskudne zalihe goriva, smanjenje bi moglo iznositi čak 5%.

Europa nad ponorom

Prvi grafikon:

1

To je približno jednako duboko kao recesija 2009. Čak i ako se ta sudbina izbjegne, gospodarstvo europodručja i dalje je na putu da 2023. provede trpeći svoje treće najveće smanjenje od Drugog svjetskog rata - s Njemačkom među onima koji najviše pate.

"Europa vrlo jasno ide u nešto što bi moglo biti prilično duboka recesija", rekao je Maurice Obstfeld, bivši glavni ekonomist u MMF-u koji je sada viši suradnik na Peterson institutu za međunarodnu ekonomiju u Washingtonu.

Mračni izgledi već znače da, sedam mjeseci nakon izbijanja rata u Ukrajini, vlade bacaju stotine milijardi eura obiteljima u isto vrijeme dok spašavaju tvrtke i govore o ograničenju potrošnje energije. A ti napori spašavanja još uvijek mogu propasti.

Dodavajući pritisak na tvrtke i potrošače, Europska središnja banka također pritišće gospodarstvo jer njezin novi laserski fokus na rastuću inflaciju potiče najbrže povećanje kamatnih stopa u njezinoj povijesti. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde rekla je u ponedjeljak kako očekuje da kreatori politike ukinu troškove zaduživanja na sljedećih nekoliko sastanaka. Trgovci već dižu cijene za velikih 75 baznih bodova na sljedećem sastanku o monetarnoj politici 27. listopada.

"Izgledi su lošiji", rekla je Lagarde zastupnicima EU-a u Bruxellesu. "Očekujemo da će se aktivnost znatno usporiti u nadolazećim kvartalima."

Neki promatrači energetske industrije upozoravaju na trajnu krizu koja bi se potencijalno pokazala većom od krize u opskrbi naftom 1970-ih. Doista, konačni učinak nestašica mogao bi biti čak i gori nego što ekonomski modeli mogu obuhvatiti, rekao je Jamie Rush, Bloombergov glavni europski ekonomist.

U energetskoj krizi, industrijski opskrbni lanac može se pokvariti na dramatične i nepredvidive načine. Pojedinačna poduzeća imaju graničnu točku iznad koje visoki troškovi energije jednostavno znače da prestaju s radom. Cijeli sektori mogu se suočiti s nedostatkom energetski intenzivnih inputa poput gnojiva ili čelika. U elektroenergetskom sustavu, nakon što počne nestanak struje, može brzo izmaknuti kontroli, kaskadno se prenijeti preko mreže.

"Naša analiza je razumna polazna točka za razmišljanje o kanalima kroz koje europska energetska tržišta utječu na gospodarstvo", rekao je Rush. "Ali ne može nam reći utjecaj kvarova sustava."

Kao svjedok boli, uzmite u obzir iskustvo Evonik Industries AG, jednog od najvećih svjetskih proizvođača specijalnih kemikalija, sa sjedištem u industrijskoj dolini Ruhr u zapadnoj Njemačkoj. U izjavi za Bloomberg, tvrtka je upozorila na potencijalnu dugoročnu štetu od stalno visokih troškova.

"Osnovni uvjet za prosperitet njemačkog gospodarstva, a posebno industrije, trajna je dostupnost energije, također iz fosilnih izvora, po razumnim cijenama", priopćila je tvrtka.

Nije sam. Volkswagen AG, najveći europski proizvođač automobila, rekao je prošlog tjedna da bi mogao premjestiti proizvodnju iz Njemačke i istočne Europe ako se nestašica prirodnog plina nastavi. Domo Chemicals Holding NV, koji zajednički upravlja drugom po veličini njemačkom kemijskom tvornicom, smanjuje proizvodnju u Europi, dok je talijanski proizvođač kamiona Iveco Group NV rekao da vodi razgovore s dobavljačima o njihovim borbama s cijenama energije.

Podaci objavljeni prošlog tjedna pokazali su da se aktivnost privatnog sektora u eurozoni smanjila već treći mjesec u rujnu, pri čemu je indeks menadžera nabave koji je sastavio S&P Global pao na najnižu razinu od 2013. U međuvremenu je kriza također dovela do pada povjerenja potrošača. rekordno nizak.nnProblem je počeo puštati korijene prošle godine kada su cijene energije počele rasti kako se potražnja oporavljala od pandemije Covida-19, a ruski predsjednik Vladimir Putin počeo tiho ograničavati isporuke plina Europi.

Njegova invazija na Ukrajinu u veljači gurnula je gospodarstvo u daljnji kaos usred rastuće inflacije, produbljivanja krize troškova života i smanjenja industrijske proizvodnje. Do početka rujna ograničeni plin koji je još tekao kroz plinovod Sjeverni tok 1 iz Rusije u zapadnu Europu prestao je na neodređeno vrijeme.

Rizik recesije

Ekonomisti vide 80% šanse za recesiju u eurozoni u sljedećih 12 mjeseci.

Drugi grafikon:

2

Da to stavimo u kontekst, godinu dana ranije takva opskrba plinom, uključujući LNG, pokrivala je oko 40% ukupne europske potražnje. Iako su cijene plina i električne energije pale u odnosu na rekorde u kolovozu, u nekim su područjima još uvijek više od šest puta više od normale. Uz tu cijenu, tisuće tvrtki jednostavno nisu dugoročno održive bez državne potpore.

Za Bloomberg Economics, osnovni scenarij — procijenjen korištenjem skupa modela koji kombiniraju opskrbu energijom, cijene i rast — sada je onaj u kojem se ruski tokovi drže na oko 10% onih viđenih 2021. To je već prilično strašno, prema ekonomistici Maevi Rođak i Rush.nn"Čak i nakon vladine potpore, stvarni pritisak na dohodak dovoljno je velik da izazove recesiju", rekli su.

Njihov scenarij "loše sreće" uključuje još manje plina, zimu hladnu kao 2010. i nisku proizvodnju iz obnovljivih izvora energije.

"Ako se ponašanje potrošača pokaže nepostojanim i jedinstvo između zemalja EU-a počne se raspadati, cijene plina mogle bi skočiti iznad 400 eura, inflacija bi se sljedeće godine mogla približiti 8%, a gospodarstvo bi se moglo smanjiti za gotovo 5% ove zime", rekli su.

Političari su već otvorili fiskalne brane kako bi spriječili gospodarsku katastrofu tijekom pandemije i nastavili su podržavati dok je energetska kriza uzimala maha. Sada moraju izabrati hoće li dodatno opteretiti javne financije dodatnom pomoći ili će odgovarati biračima što su dopustili da kriza izmakne kontroli.

"Vlade su pod ogromnim pritiskom da interveniraju", rekao je Dario Perkins, ekonomist u TS Lombard u Londonu. “Ograničenje cijena, podrška likvidnosti i veliki fiskalni transferi čine se neizbježnima. Vlasti moraju podržati kućanstva i poduzeća ili trpjeti recesiju sličnu onoj koju su izbjegle tijekom pandemije."

1) Europska komisija predložila je mjere za smanjenje utjecaja na potrošače, uključujući prikupljanje 140 milijardi eura iz zarade energetskih kompanija, obvezna ograničenja vršne potražnje za električnom energijom i povećanje likvidnosti energetskog sektora;
2)Njemačka je ubrizgala 8 milijardi eura u komunalno poduzeće Uniper SE u vladinom spašavanju čiji će se trošak vjerojatno kretati u desecima milijardi eura;
3) Francuska će u proračunu izdvojiti 16 milijardi eura za ograničavanje povećanja cijena električne energije i plina na 15% za kućanstva i mala poduzeća sljedeće godine;
4)Talijanska vlada odobrila je plan pomoći od 14 milijardi eura za pomoć tvrtkama koje su stisnute rastućim troškovima u završnom činu Maria Draghija prije izbora 25. rujna;
5) Nizozemska je predstavila paket potpore kućanstvima vrijedan 17,2 milijarde eura, uključujući povećanje minimalne plaće i veće poreze na dobit poduzeća;

Zbrajajući svu crvenu tintu, think-tank Bruegel procjenjuje da su do sredine rujna vlade EU-a izdvojile 314 milijardi eura za ublažavanje utjecaja krize na potrošače i poduzeća.

To će se odraziti na javne financije regije, a Simone Tagliapietra, istraživačica u Bruegelu, opisala je zakon kao "očigledno neodrživ iz fiskalne perspektive".

Loša mješavina

ECB bilježi sporiji rast i bržu inflaciju nego u lipnju.

Treći grafikon:

3

Stalni strah energetske industrije je da bi bol u nadolazećim mjesecima mogla biti samo početak. Christyan Malek, globalni voditelj energetske strategije JPMorgan Chase & Co, rekao je za Bloomberg TV ovog mjeseca da će se kineska potražnja za LNG-om, nakon što Peking ublaži Covid ograničenja, povećati, što će dovesti do veće konkurencije i većeg pritiska na cijene za Europu.

"Ovo nije samo tromjesečni problem", rekla je Anouk Honore, viša znanstvena suradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije. "Ovo je potencijalno dvogodišnji problem."

Bloombergovi ekonomski scenariji:

4

Ne propustite