Slučajno pronašli ključni faktor koji liječi rak?
Danski tim naučnika koji su istraživali kako zaštititi trudnice od malarije (koja je vrlo opasna jer napada posteljicu), sasvim slučajno su došli do potencijalno važnog otkrića u liječenju raka, pišu The Independent i Science Daily .
Tokom svojeg istraživanja došli su do saznanja da proteini malarije mogu napadati stanice tumora. Do otkrića su došli kombinovanjem male količine proteina iz vakcine protiv malarije i toksina koji su potom ubacili u stanice raka gdje one taj toksin ispuste i zatim je ubiju. Ključ je u tome da se protein malarije veže za iste ugljikohidrate koji osiguravaju brz razvoj posteljice, ali obavljaju istu funkciju kod razvoja tumora.
Ali Salanti sa Univerziteta u Kopenhagenu rekao je kako naučnici decenijama istražuju sličnosti između rasta posteljice (placente) i tumora: “Posteljica je organ koji za samo nekoliko mjeseci naraste od nekoliko stanica do organa koji teži 900 grama i pruža embriju kisik i hranu u relativno stranom okruženju. Tumor čini gotovo istu stvar, budući da također agresivno raste u relativno stranom okruženju.”
Ovaj je postupak već testiran na miševima s tumorom, a naučnici se nadaju kako bi testiranje na ljudima mogli započeti u sljedeće četiri godine. "Najveće je pitanje hoće li postupak funkcionisati u ljudskom tijelu, za koje nismo sigurni može li podnijeti potrebne doze bez razvijanja nuspojava. No, optimistični smo zbog činjenice da se protein naizgled veže samo uz ugljikohidrat koji se nalazi u posteljici i tumoru kod ljudi", objasnio je Ali Salanti.