TELEFONSKI POZIV Erdogan razgovarao s Putinom: Turska spremna na veliki sastanak i da uzme ključnu ulogu

Svijet
TELEFONSKI POZIV Erdogan razgovarao s Putinom: Turska spremna na veliki sastanak i da uzme ključnu ulogu
,

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) razgovarao je telefonskim putem s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. 

Kako je saopćeno iz Direkcije za komunikacije ureda turskog predsjednika, Erdoan i Putin su razgovarali o odnosima Turske i Rusije kao i o regionalnim pitanjima, posebno o rusko-ukrajinskom ratu.

Erdoan je tom prilikom kazao da postoji potreba za koracima kako bi se minimizirale negativne posljedice rata te izgradilo povjerenje ponovnim uspostavljanjem temelja za mir između Rusije i Ukrajine što je prije moguće.

Erdoan je istakao da je, ukoliko se obje strane principijelno dogovore, Turska spremna da se sastane sa Rusijom, Ukrajinom i Ujedinjenim narodima (UN) u Istanbulu i da zauzme ulogu u mogućem posmatračkom mehanizmu.

Kako se navodi u saopćenju, Erdoan je kazao da se u Siriji nastavljaju napadi terorističke organizacije na Tursku i sirijske civile.

Erdoan je još prenio Putinu da na sirijskoj granici s Turskom nije uspostavljena zona očišćena od terorizma duboka 30 kilometara, koja je dogovorena sporazumom iz oktobra 2019. godine te da je prijeko potrebno taj prostor učiniti sigurnim.

Ne propustite