Završena Međunarodna policijska akcija "Koštana 2015"
Međunarodna policijska akcija protiv krijumčarenja ljudi "Koštana 2015" koju je policija sedam zemalja sprovela na graničnom prijelazu Preševo - Tabanovci, na granici Srbije i Makeonije, završena je danas i prema ocjeni učesnika dala je dobre rezultate.
Kako su danas u obraćanju medijima predočeli predstavnici policija, cilj akcije je bio prikupljanje saznanja o kriminalnim grupama koje ilegalno krijumčare ljude iz Turske u Grčku i o kanalima krijumčarenje migranata u Srbiji.
Na konferenciji za novinare u PU Vranje rečeno je i da je iz Makedonije u Srbiju u ovoj godini ušlo oko 180 hiljada muškarca, žene i djece s Bliskog istoka i drugih azijskih i afričkih zemalja.
Podsjetivši da je operacija "Koštana 2015" dio procesa koje ta asocijacija u saradnji sa zemljama regiona izvodi još od 2012. godine, direktor Centra za bezbjednost, razvoj i vladavinu prava DCAF, Anton Travner je ukazao da je cilj da se ispune ili možda i nadgrade evropski standardi.
"Sigurnost regiona je jedan od najbitnijih i konačnih ciljeva. Rezultat akcije i razmjena iskustava policija je bitan element za prekograničnu policijsku saradnju i stvaranje kanala za razmenu zajedničkih informacija", naveo je Travner dodavši da je kanal razmjene informacija bio na nivou MUP Srbije i Europola.
Načelnik Odeljenja MUP-a Srbije za suzbijanje prekograničnog kriminala Mitar Đurašković je, govoreći o rezultatima ove akcije, predočio podatak da je podnijeta jedna krivična prijava protiv jednog državljanina Srbije zbog krijumčarenja osam državljana Sirije.
Tokom zajedničke operacije izvršen je detaljan pregled kod 136 lica, 83 detaljna pregleda vozila. Obavljeno je 160 intervjua s ilegalnim migrantima. On je kazao da je ranije bilo slučajeva trgovine ljudima kad se radilo o djeci iz Avganistana, ali da u ovom poslednjem migracionom talasu nisu identifikovane žrtve trgovine ljudima.
Međunarodna policijska akcija je počela krajem septembra i njoj su, pored Uprave granične policije Srbije, učestvovali pripadnici policija Austrije, Slovenije, BiH, Crne Gore, Albanije i Makedonije.
Slovenački policajac Martin Detiček, koji inače radi na graničnoj ispostavi Brežice, na granici Slovenije i Hrvatske, ističe da nije bilo teško tokom ove akcije, jer već imaju iskustva s migrantima koji ilegalno ulaze u Sloveniju.
"Vidjeli smo kako iz Makedonije ulaze u Srbiju. Sistuacija nam je bila poznata pa smo zato lakše radili. Bili smo zajedno s kolegama iz Bosne koji su nam pomagali u komunikaciji", ispričao je policajac Detiček.
Ta akcija policije dio je Programa granične bezbjednosti Centra za bezbjednost, razvoj i vladavinu prava (DCAF), međunarodne organizacija sa centrom u Ženevi koja okuplja više od 70 zemalja svijeta.