Uz mlaku vodu i šampone bez sulfata, boja za kosu traje duže
Sulfate i alkohol u preparatima za njegu treba izbjegavati zato što otvaraju kutuikul vlasi zbog čega boja brže blijedi, a slično djeluju i visoke temperature.
Obojena kosa iziskuje intenzivniju njegu zato što boje isušuju kosu i čine je lomljivom. Da bi boja trajala dulje, a vi biste izbjegli skupe odlaske u frizerski salon i ponovno bojanje, pomoći će pravilno šamponiranje. Kosu se preporučuje prati mlakom vodom jer ona ne oštećuje za razliku od vruće koje otvara kutikule vlasi i pospješuje ispiranje boje.
Nakon bojenja kose s pranjem treba pričekati 48 sati
Najbolje je pričekati 48 sati nakon bojenja kako bi se boja dobro upila. Šamponi utiču na prirodna ulja unutar vlasi zbog čega boja teže prianja uz njih. Kosu je najbolje prati svaki drugi dan, a između pranja može pomoći i šampon za suho pranje. U njezi pomažu i filteri za vodu na glavi tuša koji filtriraju minerale željeza štetne za vlasište, piše Community Table.
Sulfate i alkohol u preparatima za njegu treba izbjegavati
Obojenoj kosi najbolje odgovaraju šamponi i regeneratori namijenjeni tom tipu kose. Preparati za njegu obojene kose zaključavaju boju u kutikulu i sprječavaju njezino ispiranje. Oni sadrže silikone koji zaglađuju površinu vlasi i sprječavaju njezino otvaranje, a samim time i izbjeljivanje. Ne preporučuje se koristiti preparate koji sadrže alkohol ili sulfate jer ti sastojci uništavaju vlasi i skidaju boju.
Od pegle kosa brže blijedi
Frizeri upozoravaju kako visoke temperature od sušila za kosu, pegle ili uvijača na boju kose djeluju jednako kao i sušilica za rublje na crnu odjeću, odnosno posvjetljuju je. Kosu stoga prethodno treba zaštititi termalnim sredstvom jer će previsoka temperatura otvoriti kutikule i povećati rizik od izbljeđivanja boje, ali i pucanja vlasi. Upravo zbog toga ne preporučuje se u feniranju koristiti četke s metalnim zupcima jer se one previše zagrijavaju.