Pregovori Rusije i Ukrajine između želja i realnosti: Koliko je daleko dogovor Kijeva i Moskve?

Svijet
Pregovori Rusije i Ukrajine između želja i realnosti: Koliko je daleko dogovor Kijeva i Moskve?
.

Iako se do sada održao niz razgovora između ukrajinskih i ruskih zvaničnika o okončanju sukoba u Ukrajini, strane i dalje ne žele govoriti o tome da li je dogovor o ključnim pitanjima blizu.

Nekoliko runda pregovora između delegacije Ukrajine i Rusije održano je u Bjelorusiji, a delegacije posljednjih 15 dana pregovaraju na svakodnevnom nivou putem videolinka.

Za sada, iako se svakodnevno mogu čuti informacije i s jedne i druge strane kako su se Ukrajina i Ruska Federacija približile u određenim stavovima, članovi pregovaračkih timova, s razlogom, i dalje svaku najavu postizanja dogovora uzimaju "s rezervom".

S druge strane, zemlje poput Turske i Izraela, od početka ruske invazije na Ukrajinu ponudile su "posredničke usluge" te su naglasili kako bi njihova pozicija, i dobri odnosi s Ukrajinom i Rusijom, mogli pomoći u približavanju stavova između Kijeva i Moskve.

Turska optimistična, Izrael realan

Kada je riječ o stavovima zvaničnika ove dvije države, postoje određene stvari u kojima Izrael i Turska imaju različite poglede na ukrajinsku krizu.

S jedne strane, izraelski premijer Naftali Bennett je izjavio kako su Rusija i Ukrajina približile svoje stavove u odnosu na početak pregovora, ali da jednostavno i dalje postoje razlike koje se ocjenjuje suviše velikim da bi se moglo pričati o dogovoru.

Povodom posredničke uloge Izraela oglasio se i šef Ureda ukrajinskog predsjednika Andrij Jarmak koji je pohvalio ulogu izraelskog premijera tokom ovog perioda.

"Impresionirani smo koliko su izraelski zvaničnici i premijer Bennett svjesni situacije u Ukrajini. Mislimo da je on zaista sklon i voljan učiniti sve što je potrebno da unese mir u našu zemlju i zaustavi rat. Od prvog dana i našeg prvog razgovora, osjetili smo koliko su ozbiljne namjere premijera Bennetta. Izrael je taj koji može odigrati ključnu ulogu u pregovorima i povlačenju ruske vojske s naše teritorije", rekao je Jarmak.

S druge strane, turski zvaničnici, naročito ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, također su uložili velike napore u posredovanju između Ukrajine i Rusije. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan iznio je optimistične stavove te je pojasnio kako su Ukrajina i Rusija blizu konsenzusa oko 4 od 6 tačaka mirovnih pregovora.

Te tačke se tiču neulaska Ukrajine u NATO, službenog statusa ruskog jezika, demilitarizacije (odbijanja upotrebe ofanzivnog oružja), te pitanja kolektivne sigurnosti.

Prema mišljenju Erdogana, tačke oko koji se članovi delegacija još uvijek ne slažu tiču se pitanja priznavanja Krima i statusa regije Donbas gdje se nalaze Narodna Republika Donjeck i Narodna Republika Lugansk.

Šta kažu članovi pregovaračkih timova?

Iako se iz nekoliko navoda članova pregovaračkih timova Ukrajine i Rusije do sada dalo zaključiti kako su strane postigle konsenzus oko određenih pitanja, čini se kako je "status quo" oko najvažnijih pitanja i dalje prisutan. Umjesto razgovora o rezultatima dosadašnjih pregovora, zvaničnici Ukrajine i Rusije opredijelili su se za drugu opciju - demantovanja navoda druge strane.

Šef Ureda ukrajinskog predsjednika Andrij Jarmak izjavio je kako su pregovori između Rusije i Ukrajine počeli na težak način te je naglasio kako je i dalje veoma teško razgovarati o određenim pitanjima.

"Ovi pregovori su počeli na veoma težak način. Počeli su neprihvatljivim tonom i ultimativnim pristupom. Za Ukrajinu sada možemo reći da postoji dijalog. I dalje je veoma teško i postoji pitanje o tome kako se možemo dogovoriti", rekao je Jarmak.

Iako je predsjednik Turske Erdogan optimistično najavio dogovor oko ključnih pitanja, ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba demantovao je navode turskog predsjednika.

"Ne postoji konsenzus s Rusijom o četiri tačke koje je naveo turski predsjednik. Konkretno, jedini državni jezik u Ukrajini bit će ukrajinski. Insistiramo prije svega na prekidu vatre, garancijama sigurnosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine", izjavio je Kuleba.

S druge strane, povodom pregovora se oglasio i šef ruskog pregovaračkog tima Vladimir Medinski koji je rekao kako Ukrajina i Rusija približavaju stavove o manjim pitanjima, ali da rasprave o velikim političkim pitanjima i dalje dominiraju na pregovorima.

"Bez demilitarizacije, denacifikacije Ukrajine, te priznanja Krima i Donbasa, malo je vjerovatno da će biti sklopljen sporazum s Kijevom. Rusija insistira na sveobuhvatnom sporazumu gdje, pored neutralnog statusa Ukrajine i sigurnosnih garancija, postoji i pozicija koja je od vitalnog značaja za Rusku Federaciju", poručio je Vladimir Medinski.

Izvor:Klix

Ne propustite