Za Obamu je američko bombardovanje bolnice "tragičan slučaj"; UN: To je možda zločin
Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon osudio je vazdušni napad na bolnicu u Kunduzu u kojoj je poginulo najmanje 19 osoba i pozvao na nezavisnu istragu, dok je američki predsjednik Barack Obama rekao da se radi o "tragičnom slučaju" i da će Pentagon provesti "potpunu istragu".
U vazdušnom udaru kojeg su najvjerovatnije izvele američke koalicione snage ubijeno je u subotu najmanje 19 zaposlenika i pacijenata bolnice u Kunduzu na sjeveru Afganistana, među kojima i troje djece, objavila je nevladino udruženje Ljekara bez granica (MSF) koja vodi bolnicu.
"Generalni sekretar snažno osuđuje vazdušne udare u Kunduzu koji su doveli do smrti i ranjavanja medicinskog osoblja i bolesnika u bolnici Ljekara bez granica 3. oktobra", navodi se u saopštenju iz kancelarije Ban Ki-moona u kojem se podsjeća da su bolnice i bolničko osoblje posebno zaštićeni međunarodnim humanitarnim pravom. Ban je pozvao na "temeljitu i nezavisnu istragu napada kako bi se osiguralo da se odgovara" za to djelo.
Američka vojska priznala je da je izvodila vojne operacije "u blizini" bolnice gađajući talibanske pobunjenike koji su pucali na američko vojno osoblje i da istražuje slučaj.
Američki predsjednik izrazio je žaljenje zbog stradavanja zaposlenika i bolesnika, nazivajući to "tragičnim slučajem". U saopštenju Bijele kuće navodi se da potpunu istragu vodi Ministarstvo odbrane. "Pričekat ćemo rezultate istrage prije nego što donesemo konačni sud o okolnostima ove tragedije", naveo je Obama u saopštenju.
UN-ov visoki povjerenik za ljudska prava Zeid Raad al-Husein zatražio je temeljitu i otvorenu istragu istaknuvši da "bombardiranje bolnice može biti ratni zločin dokaže li sud da je bio planiran". "Ovaj događaj je doista tragičan, neoprostiv i možda je zločin", istaknuo je u priopćenju.
Američki ministar odbrane Ashton Carter rekao je u subotu poslijepodne da se vodi "sveobuhvatna istraga" o tom napadu, ali nije potvrdio da su ga izvele američke snage. Carter je kazao da se istraga vodi "u saradnji s avganistanskom vladom" i da će Sjedinjene Države "nastaviti saradnju s avganistanskim partnerima kako bi pokušali zaustaviti sukobe u Kunduzu i u okolini".
MSF, koji je zatražio "potpunu i transparentnu istragu" kaže da je u napadu poginulo najmanje 19 ljudi, 12 njihovih pripadnika, četiri odrasla pacijenta i troje djece. Najmanje je 37 osoba ranjeno a mnogi se još vode kao nestali, kaže to humanitarno udruženje.
MSF ističe da je podatke o lokaciji bolnice dao nekoliko puta i koalicionim snagama i avganistanskoj strani u zadnjih nekoliko mjeseci, posljednji puta ove nedjelje. Također tvrdi da je bombardovanje trajalo "više od pola sata" pošto je avganistansku i američku vojsku obavijestio o napadu na svoju bolnicu. Po MSF-u izbezumljeno osoblje zvalo je telefonom štab NATO saveza u Kabulu i vojne zvaničnike u Washingtonu dok su bombe gotovo sat vremena zasipavale njihovu bolnicu u Kunduzu tokom vazdušnog napada zbog čega je komandant američkih snaga u Avganistanu general John Campbell uputio izvinjenje predsjedniku Ašrafu Ganiju.
Prva bomba pala je u 2.10 ujutro, osoblje MSF-a nazvalo je štab NATO-a u Kabulu u 2.19, a vojne zvaničnike u Washingtonu nekoliko minuta poslije, no bombardovanje se nastavilo do 3.13, rekao je neimenovani zvaničnik MSF-a.
Kunduz, veliki grad na sjeveru Afganistana, bio je ove sedmice poprište na kojoj su se žestoko sukobili talibani i avganistanske sigurnosne snage. NATO je priznao da je u jednom američkom vazdušnom udaru "možda pričinjena kolateralna šteta u obližnjem medicinskom centru".
“Glavna bolnička zgrada je konstantno i veoma precizno gađana“, navodi se u saopštenju Ljekara bez granica.
Medicinski tehničar Lajoš Zoltan Ječ koji se nalazio unutar bolnice za vrijeme napada rekao je da su ti momenti bili apsolutno zastrašujući.
“U prvom momentu smo bili u konfuziji i u velikoj prašini. Dok smo pokušavali da shvatimo šta se dešava nove bombe su padale oko nas. Jedan od kolega je bio teško ranjen, ruka mu je bila krvava, imao je rane po cijelom tijelu. U tom momentu moj mozak nije mogao da razumije šta se dešava, bio sam u šoku. Kada je bombardovanje prestalo krenuli smo do drugih zgrada bolnice. Ne mogu da opišem šta se dešavalo, pacijenti su gorjeli u krevetima“, naveo je Ječ.
(Hina)