Pentagon: Ruska vojska ulazi u istočnu Ukrajinu; U Ukrajini uvedeno izvanredno stanje

Svijet
Pentagon: Ruska vojska ulazi u istočnu Ukrajinu; U Ukrajini uvedeno izvanredno stanje
John Kirby, glasnogovornik američkog Ministarstva obrane, rekao je kako SAD vjeruje da ruska vojska ulazi u regiju Donbas na istoku Ukrajine.

John Kirby, glasnogovornik američkog Ministarstva obrane, rekao je kako SAD vjeruje da ruska vojska ulazi u regiju Donbas na istoku Ukrajine.

"Svakako vjerujemo da dodatne ruske snage, uključujući tenkove, ulaze u tu regiju, ali ne i u u područja izvan Donbasa. To je ono što smo vidjeli", rekao je Kirby na briefingu za novinare u Pentagonu, pa dodao: "To je po definiciji ulazak vojske u suvereni teritorij susjedne zemlje".

"Zasad ne možemo potvrditi s velikom sigurnošću o kakvim se snagama i formacijma radi i kakve su im mogućnosti. Ali vjerujemo da se to događa", rekao je Kirby, pa dodao kako Rusija nastavlja gomilati snage na granicis Ukrajinom, te je spremna na invaziju ako ju naredi ruski predsjednik Vladimir Putin.

"Vjerujemo da su spremni. Neka ostane na tome. Spremni su", upozorio je glasnogovornik Pentagona.

Podsjetimo, Ukrajinski parlament večeras je izglasao uvođenje izvanrednog stanja, koje na snagu stupa u ponoć i trajat će najmanje 30 dana. Izvanredno stanje vrijedit će za cijelu Ukrajinu, uz izuzetak proruskih separatističkih pokrajina Donjeck i Luhansk. One su, naime, u izvanrednom stanju od 2014. godine.

Zahvaljujući proglašenju izvanrednog stanja vlada može u bilo kojem trenutku proglasiti policijski sat te provjeravati osobne dokumente svih građana. Uvode se i restrikcije za niz digitalnih i radio-komunikacijskih servisa, za koje vlada kaže da bi mogli "dodatno zapaliti strasti". Izvanredno stanje znači da ni vojni rezervisti ne smiju napustiti zemlju.

Ne propustite