SVE O KUBANSKOJ VAKCINI ZA RAK PLUĆA: Kome je namijenjena, kako djeluje...

Svijet
SVE O KUBANSKOJ VAKCINI ZA RAK PLUĆA: Kome je namijenjena, kako djeluje...
Pacijent prima četiri doze vakcine, i to u lijevo i desno rame, i u lijevi i desni kuk, isti postupak ponavlja se poslije 14 dana, pa još tri puta na svakih 14 dana

Pacijent prima četiri doze vakcine, i to u levo i desno rame, i u levi i desni kuk, isti postupak ponavlja se posle 14 dana, pa još tri puta na svakih 14 dana

Kubanska vakcina “cimavax EGF” protiv raka pluća, koja će ubrzo biti dostupna i u Srbiji, namenjena je prije svega bolesnicima koji imaju ovu vrstu karcinoma u poodmaklom stadijumu.

Radi se o terapeutskoj a ne preventivnoj vakcini, koja kancer u poodmaklom stadijumu pretvara u hroničnu bolest, pa pacijenti koji je prime mogu da žive faktički kao da imaju dijabetes.

KAKO DJELUJE?

Cilj ove vakcine nije da izliječi bolesnika, već da on sa njim nastavi da živi. Tačnije, vakcina usporava i zaustavljava napredovanje metastaza na druge organe.

Kancer se transformiše u hronično nezarazno oboljenje, kao što su hipertenzija ili dijabetes. Pacijenti u tom slučaju redovno primaju vakcinu koja ih održava u životu kao insulin dijabetičare. Samim tim se povećava preživljavanje i kvalitet života pacijenta.

KOME JE NAMIJENJENA?

Postoje jasni kriterijumi po kojima se određuju pacijenti na koje ova vakcina djeluje a samim tim mogu i da je prime.

Naime, ne mogu da je prime svi pacijenti oboljeli od raka pluća. Kliničke studije, koje su urađene do sada, pokazale su da ne mogu da je prime pacijenti sa dijagnozom raka pluća u poodmakloj fazi sa metastazama u centralnom nervnom sistemu. Takav pacijent zahtjeva drugačiji tretman, uključujući i steroidne lijekove, čije dejstvo može da utiče na efekat ove vakcine.

Vakcina je, naime, namijenjena pacijentima koji imaju nemikrocelurani odnosno karcinom u poodmakloj trećoj B ili četvrtoj fazi.

Ipak, i oni moraju da prođu rigoroznu selekciju na osnovu istorije bolesti, kako bi se na osnovu nje dala konačna odluka da li pacijent može da je primi ili ne.

KAKO SE PRIMA?

Pacijenti, koji su pogodni za primanje “cimavaxa”, na samom početku liječenja primaju četiri doze, i to u lijevo i desno rame, i u lijevi i desni kuk. Isti postupak ponavlja se poslije 14 dana, pa još tri puta na svakih 14 dana.

Nastavak liječenje ovom vakcinom zavisi od dogovora sa ljekarom.

DA LI PRODUŽAVA ŽIVOT?

“Cimavaks EGF” rezultat je 25-ogodišnjeg istraživanja Centra za molekularnu imunologiju (CIMAB) iz Havane. Njena klinička istraživanja počela su 1993. godine, a od 2008. godine ona je i zvanično počela da se koristi na Kubi.

Zavidan broj bolesnika, odnosno 20 odsto onih koji su je primali, živi duže od pet godina, a najnoviji rezultati pokazuju da kod pacijenata koji imaju povišen nivo faktora EGF a to je faktor rasta koji izaziva metastaze, vakcina ima najbolji efekat.

Vakcina je bezbjedna a što se tiče neželjenih efekata, pojavljuju se oni koji su prisutni i nakon primanja drugih vakcina u vidu blagog do umjerenog crvenila, anoreksije, grčeva, drhtavice, glavobolje, mučnine, povraćanja, povišene temperature, talasa toplote, hipertenzije ili hipotenzije. Mogu se javiti i crvenilo i bol na mjestu uboda.

 

 

 

(Telegraf.rs)

Ne propustite