Teške ulične borbe u Groznom, glavnom gradu Čečenije
U glavnom gradu Čečenije, Groznom, izbili su žestoki oružani sukobi između islamista i snaga sigurnosti. Prema zadnjim informacijama ubijeno je najmanje 16 osoba, od toga desetak pripadnika ruske policije. Oko 30 osoba je ranjeno.
Reporter AP-a ističe kako se na ulicama grada mogla čuti žestoka pucnjava, a zgrada tiskare - koju su napali militanti - zapaljena je. Isti izvor ističe kako je vidio mrtvo tijelo osobe u civilnoj odjeći u blizini zgrade.
Militanti su napad započeli tokom noći. Iz islamističke skupine ističu i kako su izveli samoubilački napad. Čečenski predsjednik Ramzan Kadirov, inače čovjek lojalan vlastima u Moskvi, ističe kako je situacija sada pod kontrolom:"Niti jedan bandit se nije izvukao, lično vodim operaciju", poručio je Kadirov.
Ovakvi napadi nisu česti u Groznom otkako je ruska vojska silom slomila pobunu početkom stoljeća. Stoga ovaj napad i iznenađuje jer se radi o čuvanom gradu gdje su ruske obavještajne službe uvijek na oprezu, naročito u zadnje vrijeme kada i Islamisti s Bliskog istoka, uključujući i ISIL, prijete "oslobađanjem" Čečenije.
Napade je komentarisao i predsjednik Vladimir Putin ističući kako je uvjeren da čečenske snage sigurnosti mogu izaći na kraj s militantima.
Prema pojedinim izvorima militanti i dalje drže jednu školu pod opsadom. Nema informacija da su se u trenutku napada u školi nalazila djeca.
Militanti ističu kako su napad izveli po naredbi čečenskog separatističkog lidera Aslana Bjutukajeva za kojeg se vjeruje da je preuzeo vodstvo nad militantima nakon što je dotadašnji islamistički vođa, Doku Umarov, navodno ubijen od strane ruskih službi ranije ove godine.
Napad u Groznom dogodio se svega nekoliko sati prije nego je Putin započeo svoje godišnje obraćanje naciji. Dmitrij Trenin, analitičar iz Moskve, komentarisao je trenutnu situaciju: "Ovaj napad nema smisla, jedini cilj je bio osramotiti Putina". Iz Moskve ističu kako je anti-teroristička operacija i dalje na snazi u glavnom gradu Čečenije.
Sam grad Grozni je gotovo u potpunosti ponovno izgrađen nakon što je razoren u dva rata između Rusije i separatista kasnih 90-ih godina. Prema pojedinim procjenama u ratovima je ubijeno i blizu 200,000 ljudi.