Vlada FBiH namjerava višemilionsku imovinu u Srbiji i Hrvatskoj prepustiti u ruke mešetara

Bosna i Hercegovina
Vlada FBiH namjerava višemilionsku imovinu u Srbiji i Hrvatskoj prepustiti u ruke mešetara
Vlada, umjesto da formira Direkciju za pasivni podbilans kako je to Zakonom predviđeno, formira "nekakvo" preduzeće i to svojom Odlukom , a zanemarujući Zakon.

Suprotno odredbama Zakona o početnom bilansu stanja preduzeća i banaka (Izmjene i dopune Zakona o početnom bilansu, „Sl.novine Federacije BiH“, 47/06), Vlada Federacije BiH, donosi Odluku o osnivanju gospodarskog društva „INTERA“, INDUSTRIJA, TEHNOLOGIJA I RAZVOJ, d.o.o. Sarajevo („Sl.novine FBiH“ broj 69/15) kojom ovom preduzeću koje bi se tek trebalo formirati prepušta upravljanje „nepokretnom imovinom van Bosne i Hercegovine koja pripada federaciji  iz pasivne podbilanse, ...“ (Član 6, Odluke).

Naime, Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o početnom bilansu iz 2006. godine predviđeno je formiranje Direkcije za pasivni podbilans koja bi kao „samostalna specijalizovana organizacija Federacije BiH“  trebala da upravlja imovinom iz pasivne podbilanse koja se nalazi u zemljama nastalim raspadom bivše SFRJ. Iz nekih razloga ova Direkcija do danas nije formirana, pa tako poslove iz njene nadležnosti obavlja Agencija za privatizaciju u FBiH koja je za te poslove formirala i poseban Sektor za pasivni podbilans.

Problem sa imovinom van BiH nije u tome ko će upravljati sa njom nego kako doći u njen posjed, s obzirom da države na čijoj se teritoriji imovina nalazi političkim i zakonodavnim mjerama sprječavaju njeno vraćanje. Sada Vlada, umjesto da formira Direkciju za pasivni podbilans kako je to Zakonom predviđeno, formira "nekakvo" preduzeće i to svojom Odlukom, a zanemarujući Zakon. 

Ovo je jedna od zamisli savjetnika Premijera Suvada Osmanagića nastala sigurno pod utjecajem jednog broja mešetara koji kruže po zemljama bivše SFRJ nastojeći  da se određeni objekti pronađu i prodaju. Takvi mešetari su svoje usluge nudili i Agenciji za privatizaciju i redovno su odbijani.  

Problem povrata imovine je u nedostatku političke volje naročito u Srbiji i Hrvatskoj i zahtjeva ozbiljan i planski rad.

Jedan od Osmanagićevih savjetnika je i Enes Ganić, bivši direktor Agencije za privatizaciju koji je zbog smjene „prekinut“ da završi određene poslove i koji sada nastoji izdejstvovati svoje ponovno imenovanje. 

Finansijska policija je 2012. istražila, dokumentovala i Kantonalnom tužilaštvu uputila prijavu zbog sumnji da je beogradskoj advokatici Sanji Dobvenko platio nezakonito cca 600.000,00KM. 

Nažalost, tužilaštvo, osim što je izuzelo dokumentaciju, nije poduzelo ništa drugo.

Ne propustite