Dodik: Dejton je od početka kontraverzan
Dejton je u svom postojanju i primjeni kontroverzan od samog početka i on je pokazao da je održiv samo zato što se njime mogla obezbijeditit kakva-takva ravnopravnost naroda i entiteta u BiH, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Sprske, javlja Anadolu Agency (AA).
"U svakom slučaju, da nije bilo velikog kršenja međunarodnog prava od strane visokog predstavnika nepravnog ponašanja, nametanja rješenja, možda bi Dejtonski sporazum mogli sada da proglasimo kao uspješnu verziju, jer je on upravo on predlagao BiH kao konfederalnu zajednicu dva entiteta i tri naroda. Na nivou entiteta potpuno je devastirana konstitutivnost Hrvata, na nivou BiH pokušava da se devastira konstitutivnost Republike Srpske i sprskog naroda i to je ključno pitanje u kome je asistirao visoki predstavnik u kontinuitetu, permanentno podržavajući Bošnjačke političke projekte ovde, namećući rješenja koja su kasnije bila nemoguća za modeliranje", rekao je Dodik.
On je danas istakao da stvarnost ne odgovara Ustavu i da je "nemoguće da se u Ustav unese sve ono sto je visoki predstavnik nepravno unio u politički sistem ove zemlje, te da to traži jedan novi razgovor o svemu”.
"Ako tog razgovora ne bude, ako bude ignorisanje svega što smo mogli da čujemo i idealizovanja tih situacija, onda BiH nesumnjivo juri ka svom raspadu i u tom pogledu pokazuje se da je BiH jedan istorijski neuspijeh", rekao je Dodik.
On smatra da "ako ode visoki predstavnik u BiH, koji stoji na strani Bošnjaka, moguće je da doće do dogovora".
"Najbolja ilustracija tome je tzv. strukturalni dijalog koji se održavao u Briselu gdje su ministri sa tri nivoa, RS, FBiH i Savjeta ministara i sekretar za pravosuđe Brčko distrikta potpisali protokol, a onda su Bošnjaci u Sarajevu rekli da ne stoje iza toga", rekao je Dodik i prokomentarisao da je do toga došlo jer "znaju da međunarodna zajednica stoji iza njih".
Govoreći o pismu koje je Bakir Izetbegović uputio Narodnoj skupštini RS u vezi sa referendumom o radu Suda i Tužilaštva BiH Dodik je istakao da Izetbegović nije taj koji se legitimno može obratiti bilo kojoj instituciji RS. Pozvao je novinare da pitaju ambasadore koji je član Ustava prekršen odlukom o referendumu, navodeći da nije dovoljno samo da se govori da se krši Ustav pa da od toga ne bude ništa.
Dodik je danas u Banjaluci učestvovao na konferenciji "Dvadeset godina Dejtonskog mirovnog sporazuma - Pogledi" koju su organizovale Nezavisne novine i grad Banjaluka.