Izbjeglice odustale od Mađarske: 'Ne znamo je li to dobar plan, ali idemo probati kroz Hrvatsku!'
Mađarska vlada proglasila je izvanredno stanje na jugu zemlje zbog velikog priljeva izbjeglica, rekao je glasnogovornik vlade u utorak u pograničnom gradu Szegedu, a neki od izbjeglica na granici najavljuju da bi se mogli okrenuti Hrvatskoj, prenosi Reuters.
"Ovo bi moglo privremeno poslužiti da se smjeste osobe koje traže izbjeglički ili zaštićeni status, kao i za rješavanje zahtjeva za azilom te rješavanje postupka registracije stranih državljana", kazao je Bakondi.
Mađarska vlada kaže da joj namjera u roku od nekoliko sati u tim tranzitnim zonama rješavati pitanje tražitelja azila. I iskoristiti svoje pravo da one kojima zahtjev bude odbijen vrati u Srbiju, koju Mađari smatraju "sigurnom zemljom".
U Mađarskoj je u utorak stupio na snagu novi oštri zakon kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine. Mediji javljaju da ih je nekoliko i uhićeno u pokušaju ilegalnog prelaska granice. Ispred metalnih kontejnera u tranzitnoj zoni već se stvorio dugi red migranata.
Mogućnost dugog čekanja na mađarskoj granici, moguće zatvorske kazne ili vraćanje u Srbiju, izbjeglice bi nagnati da potraže alternativne pravce, na zapad preko Hrvatske ili na istok preko Rumunjske iako te zemlje nisu dio šengenske zone.
"Možda ćemo probati kroz Hrvatsku, pa Sloveniju i od tamo do Beča i Njemačke", rekao je Reutersu jedan od izbjeglica iz Damaska. "Ne znam je li to dobar plan, ali moramo probati"
Već ušlo osam Sirijaca
Još prije dva dana u Hrvatsku je ušlo osam Sirijaca, potvrdio je jučer načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar. Osam Sirijaca, koji su u gluho doba noći sa subote na nedjelju zatečeni uz državnu granicu kod Iloka, dobilo je status ilegalaca te su u postupku readmisije. Kako doznajemo, odmah nisu zatražili azil, niti su se požalili da bježe od ratnih strahota iz Sirije pa im samim time nije dodijeljen status izbjeglica, nego su protiv njih podnesene prekršajne prijave zbog ilegalnog prelaska granice i trebali su biti vraćeni u Srbiju jer su odande ušli u našu zemlju.
No, dok je vrijeme odmicalo u postaji granične policije promijenili su mišljenje i pozvali se Zakon o međunarodnoj zaštiti nakon čega im je izdana potvrda i rok unutar kojeg se moraju javiti u hotel Porin. Pušteni su na slobodu, a u hotelu se moraju pojaviti danas.
Ovim traženjem azila u Hrvatskoj, onemogućili su si taj status u bilo kojoj drugoj zemlji pa će ako ilegalno dođu do Njemačke i tamo budu privedeni, bit će deportirani u Hrvatsku.
U ovom slučaju radi se o muškarcima koji su radno sposobni pa ih policija nije bila dužna pratiti do hotela Porin za razliku od slučajeva kada su u pitanju ranjive skupine poput trudnica i djece, pa ih tad policija vodi do mjesta gdje traže azil.
Schengenska zona slobodnog kretanja bez graničnih kontrola između država članica Europske unije ozbiljno je uzdrmana jučer nakon što su mnoge države povećale kontrolu granica ili najavile da će to uskoro učiniti.
Njemačka, koja je dosad vodila u izražavanju spremnosti za prijem velikog broja izbjeglica iz Sirije, prva je koja je zbog migracijskog pritiska odlučila uvesti granične kontrole te o tome i službeno izvijestila Europsku komisiju. Ovo je prvi put da je netko kao razlog za privremeno vraćanje granične kontrole naveo velik broj izbjeglica. Europska komisija, zasad, smatra da je postupak Njemačke u skladu s onime što dopuštaju pravila Schengena.
Dva prijedloga
Nakon Njemačke, i Austrija, Slovačka i Češka jučer su počele kontrolu na granicama, ali navode da te kontrole nisu sistematske te se zato nisu morale javiti Europskoj komisiji.
I Belgija je najavila da će uvesti iste mjere ako se bude suočila s većim valom izbjeglica koji neće moći apsorbirati njene službe. Česi i Slovaci su uveli “pojačanu kontrolu” jer bi se preko tih država mogli preusmjeriti izbjeglice prema Njemačkoj zbog kontrola na njemačko-austrijskoj granici. Slovačka je pojačala “policijske patrole” na graničnom području s Mađarskom i Austrijom, a Češka na granici s Austrijom.
Te su mjere uvedene upravo na dan kad su se u Bruxellesu sastali ministri unutarnjih poslova Europske unije kako bi raspravljali i, ako se dogovore, odlučili o mjerama koje je predložila Europska komisija. Među tim mjerama su dva prijedloga o razmještaju izbjeglica po svim državama kako bi se smanjio teret onima koje su suočene s najvećim valom, a to su Grčka, Italija i Mađarska. Prvi je prijedlog onaj još od svibnja o 40 tisuća, a drugi od prošlog tjedna za 120 tisuća.
Mjere koje je Njemačka poduzela, prema tumačenju stručnjaka iz Europske komisije, ne znače da izbjeglice nemaju pravo tražiti azil u toj državi, ali ih njemačke vlasti mogu vratiti ako se utvrdi da su prije toga već registrirani u nekoj od država EU. Budući da su na početku sastanka ministara unutarnjih poslova bile vidljive razlike u pristupu, iako su mnoge države smekšale stav protiv kvota, već se ozbiljno razmišlja o novom summitu šefova država ili vlada EU kako bi se postigao dogovor. Europska komisija se nada da će se postići jednoglasnost svih u Vijeću, iako bi bila dovoljna kvalificirana većina. Razlike nisu toliko zbog brojke, nego više zbog prijedloga da mehanizmi budu stalni, a kvote automatski obvezne.
Mađarski premijer Viktor Orbán već je najavio da oni ne žele sudjelovati u programu razmještaja izbjeglica, iako je prijedlog Komisije bio da se i iz Mađarske premjesti veći broj. Mađarska smatra da ona nije poželjna destinacija, da izbjeglice ionako tamo ne žele ostati i da oni nisu vanjska granica Schengena kad su u pitanju ti izbjeglice jer su oni već jednom ušli u EU i Schengen prije nego što su došli u Mađarsku.
Stanje u Sloveniji
Hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić u Bruxellesu je ponovio stav Hrvatske da treba dokazati solidarnost i pomoći drugim državama. “Hrvatska je, ponavljam, i do sada pokazivala solidarnost i pokazat ćemo je u i o ovom trenutku ozbiljne izbjegličke krize i vjerujem da će moje kolege zajedno sa mnom podijeliti ovaj teret koji se ipak događa cijeloj Europi” rekao je Ostojić. Upitan o mogućnosti da se izbjeglice preusmjere iz Srbije preko Hrvatske nakon što Mađarska zatvori granicu Ostojić je rekao da je Hrvatska spremna i iako se nada da do toga neće doći.