Vjernici SPC vrijeđali mitropolita crnogorske crkve Mihaila, policija spriječila veći incident
Policija u Bijelom Polju spriječila je danas građane i učesnike Javne rasprave o Nacrtu zakona o vjerskim slobodama da fizički nasrnu na mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) Mihaila, javlja Anadolu Agency (AA).
U Bijelom Polju, gdje je danas, u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava, trebalo da bude održan okrugli sto u okviru Javne rasprave o Nacrtu zakona o vjerskim slobodama, okupio se veliki broj pristalica Mitropolije crnogorsko primorske, koja ne priznaje Crnogorsku pravoslavnu crku, gdje su protestovali zbog dolaska mitropolita CPC Mihaila. Okupljeni građani su uzvikivali su mitropolitu Mihailu "Sotono napolje" i "Ustašo napolje".
U telefonskom razgovoru, mitropolit Mihailo potvrdio je da je danas u Bijelom Polju od strane vjernika i vođa SPC vrijeđan. On je za Anadolu Agency kazao da je ovo posljednji momenat da se "zlu stane na kraj."
„Neka im Bog pomogne, ali čim su ovakvi, Bog im sve više odmaže. SPC se nalazi na 'kokošijim nogama'. Održaće se još dva okrugla stola u Podgorici i Kotoru, i mislim da smo blizu rješenja“, kazao je mitropolit Mihailo za AA.
Ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović, nakon pogrdnih riječi koje su upućene mitropolitu Mihailu, odlučio je da se današnja rasprava odloži.
Nacrtom zakona o slobodi vjeroispovjesti, Vlada Crne Gore želi da zamjeni zakon koji je regulisao tu oblasti, a koji potiče iz 1977. godine. Novi zakon se odnosi na pravni položaj vjerskih zajednica u državi i štiti pravo pojedinca na slobodu i izbor vjeroispovjesti i uticaće na djelovanje vjerskih zajednica.
Nacrtom zakona o vjerskim slobodama nezadovoljni su u Mitropoliji crnogorsko primorskoj koja pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Prema njihovom mišljenju taj akt je pravno neupotrebljiv i u suprotnosti je sa tradicijom djelovanja vjerskih zajednica u Crnoj Gori. Zbog toga su zatražili od predlagača, odnosno Ministarstva za ljudska i manjinska prava da ovaj dokument povuče iz procedure.
S druge strane, Pravni tim Crnogorske pravoslavne crkve razmatrao je Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti i zaključio da je opšteg karaktera, te da je postavio najvažnije principe o odnosima države i crkve.