IZGREBALI STE DRVENI NAMJEŠTAJ? NE TREBA VAM MAJSTOR: Uz ovaj trik sve ogrebotine će nestati I BIĆE KAO DA STE GA TEK POSTAVILI - sastojke imate u kuhinji
Ogrebotine na drvenom namještaju, podu ili vratima su rasprostranjena pojava, sa kojom se suočavaju u skoro svakoj kući. U većini slučajeva ogrebotine se mogu odstraniti uz pomoć sredstava koje posjeduje svako domaćinstvo.
Naravno, teško se možemo u potpunosti osloboditi većih ogrebotina, ali načiniti ih manje vidljivim je prilično jednostavno.
Evo nekoliko korisnih metoda za uklanjanje ogrebotina sa drvenog namještaja:
1. Koristimo orahe
Običan orah je jednostavno, a istovremeno i efikasno rješenje za postojeće ogrebotine na drvenom namještaju i podu.
Orah treba očistiti i utrljati ga na oštećena mjesta. Nema potrebe da pritiskate jako, prilikom utrljavanja, glavni zadatak – popuniti trag ogrebotine uljima koje sadrži orah. Nakon sušenja, ogrebotine će postati malo primjetne.
2. Mješavina maslinovog ulja i sirćeta
Ova mješavina se lako priprema u kućnim uslovima. Biće potrebno 1/4 šolje 9%-og alkoholnog sirćeta i 3/4 šolje maslinovog ulja. Pripremljenim rastvorom treba prebrisati deo sa ogrebotinama, i na suvo obrisati čistom krpom.
3. Bojimo ogrebotine jodom
Ako je namještaj tamne boje, najlakši i najbrži način – premazati ogrebotine povidon jodom. U zavisnosti od veličine ogrebotina, treba uzeti štapić za uši ili staru četkicu za zube, umočiti u jod i tretirati oštećenu površinu.
4. Majonez
Ako na drvenoj površini postoje ne samo ogrebotine, već i manje pukotine, dobro je koristiti majonez. Popuniti majonezom pukotine, skloniti višak i sačekati par dana.
Zbog činjenice da je ovaj proizvod bogat uljima i proteinima, drvo ce nabubriti, i pukotina će se zatvoriti sama od sebe. Nakon toga skloniti ostatke majoneza koje se nisu upili, i ispolirati površinu.