Izbjeglice i dalje pristižu, pomažu im aktivisti humanitarnih organizacija
Stanje na graničnom prelazu na jugu Makedonije preko kojeg je ovih dana prošao dosad najveći val izbjeglica normalizirano je, uspostavljena je potrebna kontrola, a ekipe UNHCR-a, UNICEF-a, Crvenog krsta i drugih humanitarnih organizacija pomažu na terenu što olakšava i ubzava prolazak izbjeglica koje i dalje pristižu iz Grčke, javlja Anadolu Agency.
Na graničnom prelazu je trenutno oko 500 izbjeglica kojima se omogućava nesmetan prolazak, potom se smještaju u prihvatni centar, nedaleko od same granice, gdje se registriraju i ukazuje im se potrebna pomoć od strane UNHCR-a, UNICEF-a, Crvenog krsta Makedonije i drugih humanitarnih organizacija.
“Situacija je mirna, sve je organizirano, izbjeglice sada ovdje imaju krov nad glavom. Jučer smo počeli graditi kampove gdje će izbjeglice moći da borave. Tu će biti i usluge Crvenog krsta i UNHCR-a. Ovdje su i ljekari koji ukazuju potrebnu medicinsku pomoć. Osim toga, tu smo i da pomognemo Vladi u registriranju izbjeglica. Momentalno se registracija vrši ručno, ali danas će stići IT personal i eksperti, kako bi se sistem organizirao da se registracija vrši elektronski. U suradnji samo i sa graničnim autoritetima, razmjenjujemo informacije u vezi sa pristizanjem izbjeglica, kako bismo mogli kontrolisati situaciju. Broj izbjeglica se mijenja, ali otprilike, dnevno pristigne oko tri hiljade i oni vozovima i autobusima budu prebačeni na makedonski sjeverni granični prelaz“, rekla je Aleksandra Kraus, predstavnica UNHCR-a Makedonije.
U prihvatnom centru je ekipa UNICEF-a koja uglavnom pomaže djeci i ženama.
“Dijelimo im hranu i igračke za djecu. Važno je zaštititi ove ljude jer su prošli velike teškoće. Većina izbjeglica ima psihosocijalnih problema zbog teškog puta, zbog čega se uz podršku profesionalaca trudimo da im pomognemo da se dobro odmore“, izjavila je Rajae Msefer Berrada, predstavnica UNICEF-a.
Ona je dodala kako je potrebna "veća pomoć od drugih evropskih država, nadamo se da se rješenje može naći, mnogo je važno da oni koji prisitižu u evropske zemlje budu zbrinuti na odgovarajući način“.
Ekipe Crvenog krsta Makedonije su prisutne i na makedonskom južnom graničnom prelazu kod Đevđelije, u prihvatnom centru kao i na makedonskom sjevernom graničnom prelazu.
“Mi smo na terenu već tri mjeseca, podijeljeni smo u osam ekipa. Tu smo da pružimo prvu pomoć, a teže slučajeve transportiramo u bolnicu u Đevđeliji. Između ostalog, dijelimo i pakete koji sadrže hranu, hranu za bebe, pakete sa sredstvima za higijenu i setove za prvu pomoć“ , rekao je Aleksandar Jonuzoski, predstavnik Crvenog krsta Makedonije.
Bešir je Sirijac kojeg je ekipa AA zatekla među izgjeglicama u Đevđeliji.
“zbog rata nismo imali nikakve šanse za živjeti u Siriji, zato smo se uputili prema Turskoj, gdje smo bili u više gradova. Zatim smo čamcima došli do Grčke, vidjeli smo da je tokom putovanja stradao veliki broj ljudi. Danas sam prošao makedonsku granicu i želim otići u Njemačku“ , kazao je Bešir.
Prema podacima MUP-a Makedonije u periodu od 26. augusta do 27. augusta izdato je ukupno 1.288 potvrda stranim državljanima, od kojih je 807 muškaraca, 200 žena, 221 dijete, kao i 60 djece koja putuju bez roditelja, ali kojima je izdata potvrda za iskazanu namjeru za podnošenje zahtjeva za priznavanje prava azila. Prema državljanstvu osoba kojima su izdate potvrde najbrojniji su državljani Sirije - 1.114, Afganistana - 60, Pakistana - 54, Palestine - 27, Iraka - 13...