Hrvatska uzvraća Beogradu: Srbi, ne potpirujte tenzije, sami ćemo riješiti problem
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova neće reagovati na protestnu notu Ministarstva inostranih poslova Srbije.
To je unutrašnje pitanje koje Hrvatska rješava kroz svoje institucije. Inače, cijenili bismo da susjedna zemlja pričeka da se problemi riješe, kao što smo ih uvijek do sada i rješavali - kroz institucije, a ne da se svaka prilika koristi za zaoštravanje odnosa. Pritom, uloga političara je da svojim izjavama tenzije smiruju, a ne potpiruju, poručili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova nakon bure reakcija što ih je izazvala izmijena Statuta o dvojezičnim natpisima u Vukovaru.
Ova "kritika" se po svemu sudeći odnosi na izjavu srpskog ministra rada i socijalne zaštite Aleksandra Vulina koji je izjavio da će "reakcija Evropske unije na novi Statut biti važnija od reakcije hrvatske vlade".
Vukovarsko Gradsko vijeće u ponedjeljak je izmijenilo gradski Statut, ali njime nije predvidio dvojezične natpise na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama, suprotno odluci Ustavnog suda koji ih je u avgustu prošle godine obavezao da u roku od godine dana Statutom utvrde područja u Vukovaru na kojima će se postaviti dvojezične ploče. Umjesto dvojezičnih ploča Srbi su po odluci HDZ-a, HKS-a i HDSSB-a, uz protivljenje SDSS-a i SNS-a i izostanak glasova SDP-a i HNS-a, dobili pravo na službenu korespodenciju na ćirilici, ali pod uslovom da za svaki takav dokument podnesu zahtjev i plate taksu od 20 kuna.
Zbog te je odluke Ministarstvo inostranih poslova Srbije uputilo Hrvatskoj protestnu notu u kojoj ističe da se usvojenim izmjenama "direktno negira ravnopravnost upotrebe jezika i pisma, čime se krše temeljna ljudska i manjinska prava Srba". Srbija upozorava Hrvatsku da je "dužna poštovati svoje međunarodne preuzete obaveze i traži hitnu reakciju državnih tijela Hrvatske, dodajući da su najviši predstavnici Vukovara u godini kad cijeli svijet slavi 70 godina pobjede nad fašizmom postali poznati široj javnosti po pjevanju ustaških pjesama iz vremena fašističke NDH". Izbacivanje ćirilice izazvalo je oštar protest i Srpskog narodnog vijeća.
Budući da su posljednje dvije godine "pokazale da u Hrvatskoj postoje snage jače od države i zakona" SNV-u ne preostaje drugo nego da se, kaže Milorad Pupovac, "obrate Savjetu bezbjednosti EU zbog ugrožavanja tekovina mirne reintegracije, kao i nepoštivanja Povelje UN-a o pravu na jezik i pismo. Obratićemo se i Savjetu Evrope kao i Evropskom parlamentu.
I Savez antifašističkih boraca i antifašista ovu je odluku Vijeća nazvao sramotnom i štetnom i za Vukovar i za cijelu državu.
(Jutarnji.hr)