VRATITE SE U SRBIJU DO PETKA! NAJNOVIJA ODLUKA: Evo šta će se desiti ako dođete u subotu, IMATE ROK OD 24 SATA

Region
VRATITE SE U SRBIJU DO PETKA! NAJNOVIJA ODLUKA: Evo šta će se desiti ako dođete u subotu, IMATE ROK OD 24 SATA
.

Od petka u 18 sati Srbija će uvesti nadzor nad svim građanima koji se vraćaju sa ljetovanja iz Crne Gore, Hrvatske i BiH, a to može važiti i za Albaniju i druge zemlje u regionu i Evropi u kojima kovid 19 bukti, a Telegraf.rs vam donosi detaljnu proceduru kako će on izgledati.

Kako za Telegraf.rs objašnjava prof. dr Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba za borbu protiv korone, ovom preventivnom mjerom je pronađeno kompromisno rješenje, i sa njom se štitimo sebe.

balkan-turista-maska-pasos-830x0

- Morali smo da uvedemo mjere, na taj način skrećemo pažnju našim ljudima odakle se vraćaju i čemu su izloženi. Od petka u 18 sati se uvodi nadzor. To je na na neki način preventivna mjera, a na ovaj način smo dali vremena našim ljudima da se do petka u 18 sati vrate - kaže prof. dr Tiodorović i objašnjava šta nadzor zapravo podrazumijeva:

- Svako ko bude ulazio u zemlju, kada mu se vraća pasoš, dobiće obavještenje da je pod nadzorom, i da obavezno u roku od 24 sata mora da se javi u kovid ambulantu Doma zdravlja gdje pripada, bez obzira na to da li ima simptome ili ne. Institut "Batut" će to da pošalje svim domovima zdravlja, da znaju da, kada dođe takav naš građanin, ako ima tegobe ide u crvenu zonu kovid ambulante, a ako nema, onda ide u takozvanu žutu zonu.

- Ta žuta zona mora da postoji, a daleko je sigurnije da se naši turisti javljaju u kovid ambulantu nego izabranom ljekaru u domu zdravlja, jer su potencijalni izvor infekcije - objašnjava prof. dr Tiodorović i dodaje da svako ko se ne javi u roku od 24 sata, načiniće prekršaj.

Ako pacijent ima tegobe, rade mu se detaljne analize.

- Snimak pluća, krvna slika, testiranje i šalje se u samoizolaciju kod kuće, ako nema potrebe da bude smješten u bolnicu. Preporuka je da bude 10 dana samoizolacija, međutim, ako taj pacijent uprkos tegobama dobije negativan rezultat, nema potrebe da ostaje u samoizolaciji. Inače, to nije ona samozolacija koju policija kontroliše - kaže prof. dr Tiodorović.

Ko snosi troškove testiranja 

Troškove testiranja pacijenata koji imaju tegobe, bez obzira na to što su uprkos apelima bili na ljetovanju u zemljama u kojima se korona širi, snosi država, kao i do sada.

Međutim, takav pacijent ne može da računa da će imati punu platu tokom izolacije, kao što je bilo tokom vanrednog stanja.

S obzirom na to da je putovao na sopstveni rizik, sada će imati koliko inače sljeduje tokom bolovanja, odnosno 65 odsto zarade.

- Od ljekara će dobiti dijagnozu, i po toj osnovi otvara bolovanje, tokom kojem mu sljeduje 65 odsto - kaže prof. dr Tiodorović.

Profesor dodaje i da je akcenat stavljen na Crnu Goru, Hrvatsku i BiH gdje je najviše naših građana, ali dodaje da važi i za Albaniju, kao i sve ostale zemlje u regionu i Evropi u kojima raste broj zaraženih koronom.

- U Albaniji je 12.000 naših turista - navodi on.

Prof. dr Darija Kirić Tepavčević, zamjenica direktora Instituta "Batut" objasnila je za RTS da će nadzor podrazumijevati određenu dinamiku javljanja relevantnim zdravstvenim službama, u cilju praćenja njihovog zdravstvenog stanja i brzog reagovanja ako bude potrebno.

Naglasila je i da nadzor ne uključuje ograničenje slobode kretanja, već odgovarajuću obavezu svakog građanina koji dođe u zemlju da se u određenim intervalima javlja ljekaru.

Novi.ba/Telegraf


 

Ne propustite