ZEMLJOTRESI U CIJELOM SVIJETU, BiH MEĐU NAJPOGOĐENIJIM ZEMLJAMA: Evo zašto su postali učestali, EVO KO JE SLJEDEĆI U OPASNOSTI

Aktuelno
ZEMLJOTRESI U CIJELOM SVIJETU, BiH MEĐU NAJPOGOĐENIJIM ZEMLJAMA: Evo zašto su postali učestali, EVO KO JE SLJEDEĆI U OPASNOSTI
.

Zbog čega su zemljotresi postali sve učestaliji?

Ukoliko dođe do zemljotresa, slabijeg ili jačeg, imamo vrlo malo vremena da se pripremimo na to. Kako će se izbjeći zemljotres, zavisi od sreće koja nas u tom trenutku posluži.

Albaniju je prošle godine pogodio stravičan potres jačine 6,4 stepena Rihterove skale. Posle Albanije, uslijedila je Bosna i Hercegovina, a epicentar je bio kod Nevesinja i jačine 6,2 stepena.

Bosna i Hercegovina i Albanija su dvije zemlje koje su vrlo često pogođene zemljotresima. Ovaj koji se dogodio u Albaniji najgori je potres u posljednjih 30 godina, a sve se osjetilo čak i u Srbiji.

Prema izvještaju objavljenom prošle godine ovo su teritorije u svijetu koje su najviše u opasnosti od razornih zemljotresa. Mapa jedne globalne fondacije za zemljotrese (GEM) pokazuje u kojim državama je najveća seizmološka opasnost.

zem1

Kina

Jedan od najgorih zemljotresa u novijoj istoriji koji je pogodio Kinu dogodio se 1976. godine u Tangšanu. Potres je bio jačine 7,5 stepeni po Riheru i odneo je živote 242.769 ljudi.

Japan

 

Ova zemlja nalazi se na jednoj od najaktivnijih zona na planeti - poznati "Pacifički vatreni prsten".

Međutim, Japan je 2007. godine pokrenuo sistem koji detektuje rane talase podrhtavanja. Taj sistem potom alarmira telefone, televizijske i radio stanice širom zemlje, zaustavi vozove i da ljudima dodatnih nekoliko sekundi da se spreme za tremor.

Ipak, ni to nekad nije dovoljno. U zemljotresu koji je pogodio ostrvo Hokaido u septembru prošle godine poginulo je 39 osoba. Ipak, taj tremor od 6,7 stepeni Rihtera bio je daleko od najgoreg koji je pogodio Japan. Zemljotres u Tokiju jačine 7,9 stepeni ubio je 142.897 ljudi 1923. godine.

Turska

Istanbul se nalazi na području koje je veoma pogodno za snažne zemljotrese, pa je tako konstantno u opasnosti 14 miliona ljudi.

Na ovom području su opasnosti brojne zgrade kojima od bilo kof jačeg potresa preti rušenje.

Tokom zemljotresa u regionu Marmara 1999. godine poginulo je 18.000 ljudi, a 113.000 objekata je srušeno.

Indija

Delhi se nalazi na granici indijske tektonske ploče, što znači da je ovo područje izuzetno opasno.

Godišnje šteta od zemljotrese iznese Nju Delhi 150 miliona američkih dolara.

Meksiko

Meksiko Siti nalazi na mjestu nekadašnjeg jezera čije meko tlo može u velikoj mkeri da pojača drhtavice u toj oblasti. Zbog toga se i mali zemljotresi oskećaju veoma snažno.

Ovaj grad je pogođen zemljotresom jačine 8,1 stepen 1985. godine, a tada je poginulo oko 9.500 ljudi.

Najopasnije područje je Donja Kalifornija.

SAD

Prije 113 godina dogodio se stravičan zemljotres u San Francusku. Poginulo je oko 3.000 ljudi, a ovaj grad je u konstantnoj opasnosti.

Izvan Kalifornije, u opasnosti je i Sijetl.

Najsnažniji zemljotres u istoriji

To je zemljotres u Valdiviji u Čileu. Dogodio se 22. maja 1960. godine i bio je jačine 9,5  stepeni Rihera. Poslije njega slede zemljotresi na Aljasci 1964. i u Indoneziji 2004. godine.

Od 2001. godine pa do danas dogodilo se čak šest zemljotresa magnitude preko 8,5.

Ne propustite