Pokrenuti nuklearni reaktori: Građani u strahu od nove nuklearne katastrofe
Japan je prvi put u posljednje dvije godine pokrenuo nuklearne reaktore čemu se protivi na hiljade građana širom zemlje koji se još uvijek oporavljaju od nuklearne katastrofe koja se dogodila u Fukushimi prije četiri godine, javlja Anadolu Agency (AA).
Nakon što je Japan 11. marta 2011. godine pogodio jak zemljotres, a potom i cunami, izazvana je katastrofa u japanskoj nuklearnoj centrali Fukushima koja je bila potopljena morskim talasom visokim 14 metara.
Rad reaktora je zaustavljen, ali je njihovo topljenje uslovilo evakuaciju na hiljade Japanaca koji se nikada više nisu vratili svojim kućama.
Četiri godine nakon toga, neka područja u blizini elektrane i dalje su nenaseljiva zbog radijacije, a više od 110.000 ljudi i dalje živi evakuisano i izvan Fukushime.
Nuklearna nesreća koja tada dogodila u centrali Fukushima 1 svrstana je na nivo četiri međunarodne skale za procjenu nuklearnih i radioloških nesreća (INES).
Novim pokretanjem reaktora "Sendai-1", na stotine građana okupilo se danas ispred zgrade kabineta premijera Shinza Abea u Tokiju s pitanjem "Ko će preuzeti odgovornost ako se Fukushima opet ponovi?".
U septembru prošle godine vladino tijelo za nuklearne uredbe (NRA) potvrdilo je kako je reaktor "Sendai-1" spreman za ponovno pokretanje i proizvodnju električne energije.
Nakon glasina da će reaktor ponovo pokrenuti, ankete koje su provedene u Japanu pokazale su kako se šest od deset građana protivi tome.
Oko 25 reaktora u 15 postrojenja još uvijek čeka na odobrenje i pokretanje. Iz vlade, sa druge strane, tvrde kako će "u slučaju nesreće, preuzeti odgovornost na sebe".