Sremska Rača: Obilježen Dan sjećanja na stradanje i progon Srba

Bosna i Hercegovina
Sremska Rača: Obilježen Dan sjećanja na stradanje i progon Srba
Na mostu kod Sremske Rače večeras su se simbolično susreli premijer Srbije Aleksandr Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, čime je počela centralna manifestacija obilježavanja Dana sjećanja na stradanje i progon Srba, javlja Anadolu Agency.

Na mostu kod Sremske Rače večeras su se simbolično susreli premijer Srbije Aleksandr Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, čime je počela centralna manifestacija obilježavanja Dana sjećanja na stradanje i progon Srba, javlja Anadolu Agency.

Vučić i Dodik su u Savu spustili vijence u znak sjećanja na sve stradale Srbe, nakon čega su intornirane himne Republike Srpske i Srbije, a zatim je patrijarh srpski Irinej, uz sasluženje mnogobrojnog sveštenstva, služio parastos stradalim Srbima. 

"Došli smo da se Gospodu pomolimo i da se setimo stradalih, koji su, bežeći od mača i sablje, našli svoj kraj na putu prema majci Srbiji. Da se setimo nevino stradalih čija imena Bog zna i čiji broj Gospod zna", rekao je patrijarh Irinej.

On je istakao da je stradanje i progon Srba prije 20 godina na današnji dan veliki zločin "koji su učinili naša braća po veri", a jedina krivica stradalih bila je što su Srbi, pravoslavne vjere. 

Na bini pored mosta izveden je prigodan kulturno-umjetnički program pod nazivom "Naša je tuga...velika". Prisutnima se obratila i Đurđica Popović, djevojka iz izbjegličke kolone, a pjevačko društvo Kulturno-umjetničkog društva "Krajina" izvelo numeru "Kad se sjetim Krajine i Knina". 

Milorad Dodik u obraćanju prisutnima naveo je da je najupečatljivije upravo stradanje nakon "Oluje", koje su izvele hrvatske snage zajedno sa snagama SAD i drugih iz Evrope, koji su napali zajedno zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija i izvršile etničko čišćenje.

Dodik je istakao da je most bio znak svega, slobode, Srbije, mira, sigurnog bijega. Naveo je da je RS dala sve što je mogla da da, navodeći da je Srbija učinila sve da svim prognanim bude utočište. Kazao je da će solidarnost tih dana ostati zapamćena vijekovima. Rekao je i da je najveći problem Srba bio to što su vjerovali u Jugoslaviju.

"Nećemo negirati BiH, ali prestanite negirati RS", rekao je on, navodeći da je cilj Republike Srpske i Srbije mir, te da će i u budućnosti biti okrenute ka evropskim vrijednostima.

Aleksandar Vučić, predsjednik Vlade Srbije, rekao je da je danas dan kada se obilježava 20 godina od progona sa područja Like, Korduna i Banije, navodeći da je u novijoj istoriji teško naći tužniji dan. 

"Danas je dan kada odajemo počast žrtvama, a njih je više od 2.000. Sa Hrvatskom imamo mir, čuvaćemo ga. Zločin možemo oprostiti, ali ne i zaboraviti", kazao je Vučić.

Naveo je da je za spisak  250.000 ubijenih i prognanih potrebno šest dana i noći da se pročita, zbog čega želi da "one koji to slave dva dana pita zašto ne slavite šest dana i šest noći". 

"Jeste li ikada čuli za agresora na sopstveno ognjište, njivu, agresora kome u ruci ostane samo kesa uspomena", rekao je Vučić.

Naveo je da je Srbija poražena, ali da su rezultat hrvatske pobjede zgarišta, uništene porodice.

"Strašan zločin je bila Oluja, taj zločin je počinjen protiv našeg naroda, ne znam ni zašto je Srbija sve ove godine o tome ćutala. Mi smo zločine koje su pojedini Srbi počini osudili i stidimo ih se. Oluje treba da se stide neki drugi, oni koji su sačinili spisak koji se čita šest dana i šest noći, oni koji ga nisu osudili", kazao je Vućić. 

Naglasio je da je Oluja etničko čišćenje i besmisleni pokolj i neka niko ne očekuje da će Srbija o tome ćutati. Obraćajući se Krajišnicima, istakao je da im niko ne može vratiti mrtve, smanjiti bol i patnju, ali im može poručiti da se niko neće prema njima ponašati kao prema tuđinima i da će od Srbije napraviti zemlju kojom će se ponositi. Naveo je da će Srbija biti dovoljno jaka da dok drugi sramno slave da ponosno stane i vikne "To je bio zločin".  

"Dozvolite mi da ispravim bar djelimično 20 godina dugu nepravdu, da kažem ono što je Srbija mislila, ali nije mogla ili nije smjela da kaže: Dobrodošli naši Srbi, dobrodošli naši Krajišnici, dobrodošli svojoj kući, stigli ste u vašu Srbiju", rekao je Vučić, što je izazvalo ovacije prisutnih. 

Svečanosti je prisustvovalo više hiljada građana Republike Srpske i Srbije, među kojima veliki broj onih koji su avgusta 1995. godine protjerani sa svojih ognjišta.  Na mjestu obillježavanja bili su i brojni zvaničnici Republike Srpske i Srbije koji su poručili da se progon Srba iz Krajine ne smije nikada zaboraviti.

Željka Godić Avramović, koja je izbjegla iz Vojnića, sada živi u Inđiji u Srbiji.

"Izgledalo je strašno i putovali smo 11 dana i teško mi je o svemu tome govoriti. Drago mi je da prvi put poslije 20 godina Vlade Republike Srpske i Srbije i oba naroda zajedno oblježavaju, jer nikad ne smemo zaboraviti Oluju, bilo je strašno, bila sam trudna, sve ove dane me emocije savlađuju, jer jako je teško", kaže Željka Godić Avramović.

Kaže da život ide dalje, rodila je sina, poslije toga i kćerku i nada se da se njima nikada neće desiti ono što su njihovi roditelji preživjeli.

"Bila je najteža neizvjesnost, nismo znali kud ćemo, šta nas čeka, ostali smo među zadnjima, tako da smo prošli onom kolonom preko autoputa kroz Hrvatsku i bilo je strašno", kaže ona.

Građani koji su došli na svečanost obilježavanja, koji nisu izbjegli, kažu da su došli da daju podršku izbjeglim, i odaju počast stradalim Srbima. 

Ranko Grubač izbjegao je iz Drniša, ne znajući gdje mu je porodica. "Bilo je strašno. Em vrućina, em nemoćno, žedno gladno, falimija mi je ostala, ne znam ni gdje, niz kolonu sam išao da gledam svoje, majku, a sestra i zet su ostali u Šibeniku. Ona nije ni došla, ostala je tamo. Kasnije ju je jedan moj drugar dobar prebacio iz Šibenika, preko Mađarske u Beograd", kaže Grubač.

Prema njegovim riječima, nakon bombardovanja kolona je izgedala grozno, sve je izgorjelo, pretvoreno u pepeo.

Milenko Savanović, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS izjavio je da je ova manifestacija znak sjećanja na progon i stradanje srpskog stanovništva, "posebno akcentirajući dešavanja koja su se desila u avgustu 1995. godine kada je protjerano 220.000 stanovnika srpske nacionalnosti iz Hrvatske, gdje su poginula 1.853 srpska stanovnika".

Ne propustite