Zašto sve više žena oboli dijabetes u toku trudnoće?

Bosna i Hercegovina
Zašto sve više žena  oboli dijabetes u toku trudnoće?
Mali procenat trudnica - njih šest odsto, konzumiralo je pet i više porcija voća i povrća dnevno.

Povećana učestalost gestacijskog dijabetesa, odnosno šećerne bolesti koja se razvija u trudnoći, sve je veći problem u svijetu i razvijenim zemljama i kreće se od 0,6 do 19 odsto, upozorava Svjetska fondacija za dijabetes. 

U SAD učestalost gestacijskog dijabetesa kreće se između dva i 10 odsto, a nakon trudnoće kod pet do deset odsto žena putem gestacijskog dijabetesa razvije se dijabetes, najčešće tip dva. 

Ukupna prevalencija gestacijskog dijabetesa u evropskom regionu iznosi između dva i šest odsto. 

U Republici Srpskoj prevalenca gestacijskog dijabetesa iznosi pet odsto, na osnovu referentne vrijednosti Svjetske zdravstvene organizacije, a deset odsto prema kriterijumima Internacionalnog udruženja istraživačke grupe za dijabetes i trudnoću američke Dijabetološke asocijacije. 

Nacionalni koordinator za kontrolu šećerne bolesti u Republici Srpskoj Snježana Popović Pejičić kaže za Srnu da ne postoji opšteprihvaćen dijagnostički kriterijum za gestacijski dijabetes, zbog čega postoje poteškoće u procjeni globalne prevalencije. 

"Ubrzan način života, promjena načina ishrane, smanjenje fizičke aktivnosti, stupanje u brak u starijoj životnoj dobi, sve starija životna dob prvorotki, kao i rastuća epidemija gojaznosti i dijabetes tip dva mogu biti razlog povećanja učestalosti gestacijskog dijabetesa", ističe Pejičićeva. 

Najučestaliji činioci rizika za gestacijski dijabetes u ispitivanoj populaciji trudnica Republike Srpske su životna dob - 70 odsto i povećana tjelesna masa i gojaznost prije trudnoće - 20 odsto. 

Faktor dijabetesa kod prvih srodnika kao činilac zastupljen je u 14 odsto slučajeva, zatim ranije izmjerena povećana vrijednost šećera u krvi - osam odsto, makrosomija novorođenčeta u prethodnim trudnoćama oko pet i gestacijski dijabetes u prethodnim trudnoćama oko jedan odsto. 

Mali procenat trudnica - njih šest odsto, konzumiralo je pet i više porcija voća i povrća dnevno. 

Najmanje dva časa umjerene fizičke aktivnosti imalo je oko 44 odsto trudnica, a umjerenu fizičku aktivnost šest odsto trudnica koje su zaposlene. Oko 16 odsto trudnica je pušilo u toku trudnoće. 

Pojedinačne dijetetske suplemente koristilo je 65 odsto ispitanica, multivitaminske multimineralne dijetetske suplemente oko 36 odsto, a više od polovine trudnica nije koristilo folnu kiselinu u skladu sa važećim preporukama. 

"Svaka peta trudnica u Republici Srpskoj imala je prekomjernu tjelesnu masu i gojaznost prije trudnoće, a s tim su u vezi mnogi neželjeni ishodi trudnoće, uključujući i one koji se odnose na povećanu glikemiju", upozorava Pejičićeva za Srnu. 

Ona ukazuje da bi te komplikacije mogle biti smanjene kada bi žene sa prekomjernom tjelesnom masom i gojaznošću bile motivisane da prije trudnoće postignu poželjnu tjelesnu masu. 

"Dokazano je da su žene kod kojih gestacijski dijabetes nije na vrijeme dijagnostikovan ili nije liječen imaju povećan rizik za razvoj dijabetesa tipa dva, a taj rizik prijeti i novorođenčadima žena sa gestacijskim dijabetesom. 

Među komplikacijama su i prijevremeni porođaj, mrtvorođenje, hiperglikemija kod novorođenčeta...", navodi Pejičićeva. 

Ona zaključuje da je zbog toga veoma važno rano otkrivanje i liječenje gestacijskog dijabetesa, ali i veće angažovanje zdravstvenih radnika na savjetovanju trudnica o značaju pravilne ishrane i fizičkoj aktivnosti. 

(Srna)

Ne propustite