Višković: Nema povratka u školske klupe u RS-u, studentima će biti omogućen izlazak na ispite

Aktuelno
Višković: Nema povratka u školske klupe u RS-u, studentima će biti omogućen izlazak na ispite
,

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da u RS-u nema posebnih problema kada je riječ o snabdjevenosti osnovnim životnim namirnicama i namirnicama široke potrošnje. Kazao je da se djeca neće vratiti u školu, ali da će se razmotriti mogućnost da studenti izađu na ispite.

"Pratimo stalno stanje, resorno ministarstvo svaki dan prati mlinare i njihove zalihe pšenice, kukuruza tako da imamo u ovom momentu skoro iste zalihe koje smo imali na početku pandemije koronavirusa", rekao je Višković za ATV.

Višković je ukazao na to da RS ima dogovor sa Srbijom da 30.000 tona pšenice, kukuruza i soje izdvoje za BiH, dodavši da resorna ministarstva RS i Srbije to prate.

"Ukoliko bi u bilo kom momentu došlo do smanjenja zaliha kod naših mlinara, mi ćemo kao Vlada intervenisati i od Srbije kupiti određene količine i pšenice i kukuruza i soje i smjestiti kod naših mlinara. Što se tiče brašna za ljudsku upotrebu, a i stočne hrane, građani mogu biti mirni i u ovom momentu možemo reći da i cijene i količine držimo pod kontrolom tako da ne očekujem nikakve poremećaje", istakao je Višković.

Govoreći o podjeli poljoprivrednih paketa, koja je počela u RS-u, Višković je naveo da je vlada dogovorila, a da je i svim načelnicima opština i gradonačelnicima sugerisao da kroz svoje budžete obezbijede da što više građana RS iskoristi ovo vrijeme i da ove godine bude zasijano što više površina, od najmanje bašte u dvorištu porodičnog domaćinstva do svih parcela.

On je rekao da je u jesenjoj sjetvi zasijano oko 70.000 hektara, a da je u proljećnoj sjetvi u planu oko 130.000 hektara.

"To je znatno više nego što smo radili svih ovih godina i u tom smjeru smo i na Vladi donijeli odluku da resorno ministarstvo iz sredstava podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju napravi jedan broj poljoprivrednih paketa koji se dijele širom RS svim koji su se prijavili na poziv lokalnih zajednica i na taj način želimo da što više površina u RS bude zasijano", naglasio je Višković.

Prema njegovim riječima, hrana je jedna od najvećih stavki svakog domaćinstva, pa svi oni koji budu u poziciji da bar dio hrane proizvedu u vlastitoj proizvodnji sigurno će imati uštede i u svojim budžetima i time lakše prebroditi krizu u vezi s koronavirusom.

Govoreći o školstvu, Višković je naveo da se sigurno može konstatovati da ove godine neće biti dozvoljen povratak učenika u školske klupe, te dodao da će ova školska godina biti privedena kraju onako kako je predviđeno uredbama i zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju.

"Jedino o čemu razmišljamo i vjerovatno ćemo početkom maja donositi odluke da omogućimo studentima ispitne rokove. Ne predavanja, ne vježbe, nego ispitne rokove i to će biti nešto što ćemo uraditi i sprovesti", rekao je Višković.

On je naglasio da će sva djeca i u osnovnom i srednjem obrazovanju i studenti imati uslove da okončaju školsku godinu na način propisan zakonskim rješenjima.

Prema njegovim riječima, to se odnosi i na upis djece u škole i studenata i sve obaveze predviđene zakonom uredno će biti provedene i servisirane u skladu sa situacijom u kojoj se RS nalazi.

Višković je istakao da odluka koja se odnosi na širenje panike nije povučena i da je na snazi, dodavši da nije tačno da Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ vrši represiju i koristi vanredno stanje za provođenje represivnih mjera.

On je istakao da svi znaju da takve uredbe postoje i u okruženju.

"Srbija, Hrvatska i većina evropskih zemalja imaju iste uredbe i postupaju po njima. Ono što smo mi rekli da ne bismo u ovom momentu pravili nepotrebne probleme ni sebi ni drugima, MUP po toj uredbi neće postupati po službenoj dužnosti, ali na svaku prijavu građana, prijava oštećenog, nadležne institucije će morati postupati po toj uredbi", pojasnio je on.

On je zahvalio građanima i privrednim subjektima koji su u Fond solidarnosti do danas uplatili znatna finansijska sredstva iako, kako je naglasio, nikome nije lako, pogotovo privrednim subjektima koji, htjeli ili ne htjeli, imaju smanjene obime privredne aktivnosti, ali su uprkos tome našli snage da uplate i pomoć zdravstvenom sektoru i Fondu solidarnosti.

"To je uradila i vlada, pozvali smo sva javna preduzeća, javnu upravu da na bazi dobrovoljnosti, svi da se solidarišemo i odvojimo određeni novac", rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, nekome je dovoljno i marka, zavisno od primanja, neko će izdvojiti više i time će na neki način pomoći radnicima u realnom sektoru koji su ne svojom krivicom i ne svojom voljom zbog virusa korona ostali bez posla, plate, primanja.

Premijer Republike Srpske je naglasio da je Vlada napravila mehanizme, formiran je Fond solidarnosti, postoje računi koji su saopšteni i putem medija, kojima je zahvalio za sve što su radili na informisanju građana u proteklom periodu.

Višković je rekao da mjera koja je donesena u vezi sa karantinima na graničnim prelazima i karantinima u okviru lokalnih zajednica dala značajne efekte.

"Da nismo išli s tom mjerom sigurno je da bi za vrijeme Uskrsa i Vaskrsa značajan broj naših ljudi u dijaspori krenuo prema BiH", rekao je Višković i dodao da su urodili plodom i apeli nadležnih institucija da ne dolaze ovamo kako bi zaštitili i sebe i svoje najbliže koje žele da posjete.

Višković je rekao da je pred uskršnje i vaskršnje praznike bilo manje od 100 dolazaka u RS na svim graničnim prijelazima.

On je poručio građanima da nikome nije onemogućeno kretanje, nikome nije zabranjeno bilo šta, ali se, kako je naglasio, kontrole moraju raditi i mora se voditi računa o zdravlju građana, što je ustavna i zakonska obaveza.

Ne propustite