Kantonalni MUP zabranio odavanje počasti žrtvama
Iz UDIK-a navode da je skup imao za cilj odavanje pošte nastradalima u "Oluji", te podsjećanje javnosti na zločine hrvatske vojske prema srpskom civilnom stanovništvu koje Hrvatska danas sa ponosom slavi.
Oštro osuđujući zabranu skupa, iz UDIK-a ističu da se ovim činom Policijska uprava Centar Sarajevo stavlja u zaštitu Hrvatske.
"S tim u vezi, ovo je najgora i najstrašnija slika koju možemo da pošaljemo iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo. Zabranom obilježavanja godišnjice stradanja Srba u `Oluji`, poslata je jasna poruka da u Sarajevu nema prostora gdje se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije", navode iz UDIK-a.
U saopštenju se dodaje da je ovo dokaz solidarisanja sa politikom Hrvatske, koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom.
"Sloboda okupljanja je garantovana članom 11. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. MUP Kantona Sarajevo selektivno zabranjuje skupove i krši slobodu na mirno okupljanje, koje je osnovno pravo svakog građanina BiH garantovano Ustavom i međunarodnim dokumentima koje je BiH ratifikovala", podsjećaju iz UDIK-a.
U UDIK-u smatraju da je zabrana poruka ovoj organizaciji i svima ostalima koji se bave suočavanjem sa prošlošću da to nije tema koja će da zanima političku elitu u budućnosti.
"Hrvatski predsjednik Kolinda Grabar Kitarović iskazala je solidarnost prema žrtvama u Srebrenici, a sada na ovaj način institucije u Sarajevu iskazuju podršku hrvatskoj politici", dodaje se u saopštenju.
Uprkos zabrani o okupljanju, UDIK će 3. avgusta uputiti pismo predsjedniku Hrvatske, koga će još jednom pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Hrvatske.
"NJeno /ne/distanciranje će imati dugotrajne posljedice na odnose u regionu, ali i ozbiljno shvatanje hrvatskog poimanja zapadnog Balkana na putu ka EU", navode iz UDIK-a. (Srna)