Putin u potpunoj tajnosti pripremao smjenu vlade: Ministri se prenerazili kad im je rečeno da će podnijeti ostavke

Aktuelno
Putin u potpunoj tajnosti pripremao smjenu vlade: Ministri se prenerazili kad im je rečeno da će podnijeti ostavke
.

Plan ruskog predsednika o velikim promenama u ruskoj vladi ostao je tajan i s njim je do posljednjeg trenutka bio upoznat samo unutrašnji krug Vladimira Putina, dok je ministrima na iznenadnom sastanku rečeno da će svi podnijeti ostavke na svoje funkcije, otkrio je Gurdian.

- To je bio potpuni šok za vladu. Nisu znali šta im se priprema čak ni kad su pozvani na sastanak s predsjednikom i premijerom - kaže politički analitičiar Konstantin Gaze.

Iznenada promjena u vladi i planirani amandmani na Ustav Rusije pomoći će Putinu da učvrsti svoju vlast u zemlji nakon što mu istekne mandat 2024. godine. Imenovanje novog premijera pomoći će Putinu da upravlja i konfliktom između klanova i interesnih grupa oko njega, uključujući njegov unutrašnji krug, koji se bore za uticaj.

- U ovako nabijenom političkom ambijentu, bivši šef Federalne poreske uprave Mihail Mišustin Putinu ostavlja otvorene opcije za budućnost – kaže politikolog Jekaterina Šulman.

Ona objašnjava da je Mišustin osoba čije imenovanje ne nosi političku poruku, što ne bi bio slučaj s recimo Aleksejem Kudrinom, bivšim ministrom finansija koji je viđen kao liberal, niti Nikolajem Patruševim, “tvrdim” šefom bezbjednosnog savjeta.

Balansiranje ovih interesa postalo je od ključnog značaja za Putina koji se bliži kraju svog predsjedavanja, a sukobi oko njega jačaju, što pokazuje slučaj iz 2017. kad je Igor Sečin, šef “Rosnjefta” lično imao ulogu u namještaljki s mitom protiv bivšeg ministra ekonomije Alekseja Uljujkajeva, koji je osuđen na osam godina zatvora. U prošlosti je bilo i više sukoba na nižem nivou.

- Vidjeli smo tijekom proteklih godina kako su rasli sukobi između raznih bezbjednosnih službi i čak i unutar FSB – ističe analitičar blizak vladi Evgenij Minčenko, dodajući da je balans moći “složen”, s nizom interesnih grupa.

Među uticajne figure računaju se ministar odbrane Sergej Šojgu, predsjednik Dume Vjačeslav Volodin, šef bezbjednosnog savjeta Nikolaj Patrušev, gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin, šef “Rosnjefta” Igor Sečin i izvršni direktor kompanije Sergej Čemezov.

- I nezvanični savjetnici poput biznismena Jurija Kovalčuka, Arkadija Rotenberga i Genadija Timčenka su šefovi moćnih klanova – otkriva Minčenko.

Mišustin, koji je bio na čelu ruske poreske službe osam godina, ima reputaciju lojalnog tehnokrate, a posmatrači sumnjaju da će se on pozicionirati kao eventualni nasljednik.

- Mišustin nema političkog iskustva, niti popularnost kod glasača i nije dio Putinovog unutrašnjeg kruga – istakla je Tatjana Stanovaja, šef analitičke firme “R.Politik”.

– Vrlo je verovatno da je Mišustin samo tehnokratski službenik.

Rusija sada mora da se pripremi za nacionalno glasanje o predloženim Putinovim amandmanima, što nije nužno referendum već javno prikazivanje podrške.

- To će biti najveći politički šou koji je Rusija ikad vidjela – predviđa Gaze.

Ne propustite