Novalić - Wigemark: Novi zakon o radu bolji je od aktuelnog
Reformska agenda koja uključuje socijalne, ekonomske te reformu Zakona o radu, bile su ključne teme današnjeg sastanka u Sarajevu između premijera Federacije Bosne i Hercegovine Fadila Novalića i šefa Delegacije Evropske unije (EU) u BiH Larsa-Gunnara Wigemarka, prenosi novinska agencija Patria.
Sastanku su također prisustvovali i ambasadorica Francuske u BiH Claire Bodonyi i otpravnik poslova Ambasade Njemačke u BiH Adrian Pollmann.
U izjavi za medije nakon sastanka Novalić je kazao da je novi Zakon o radu kod nekih dočekan negativno i uz prilično neistinite konstatacije, iako je ovaj zakon bukvalno prepisana stečevina EU prilagođena prilikama u BiH.
Zakon o radu je, kako je rekao, sastavni dio 19. poglavlja od ukupno 35, koja su 1. jula potpisana kroz koordinacijski mehanizam.
"Htjeli smo pokazati bh. javnosti, ali i međunarodnoj zajednici, da su reforme koje trebamo provesti naš zadatak i da ne nastaju pod pritiskom EU ili međunarodne zajednice", istakao je Novalić i dodao da od EU „samo tražimo pomoć na tom putu“.
Novi Zakon o radu, pojasnio je, predstavlja proširenje prava radnika, te podsjetio da su protiv novog Zakona o radu povlašteni sektori kao što je javna uprava, energetski sektor, sektor komunikacija i komunalni sistem. Na drugoj strani je, kaže, sektor industrije, koji je, u kontekstu kolektivnih ugovora, potpuno nezaštićen.
"Novi Zakon o radu smanjuje prava povlaštenih i povećava prava razvlaštenih", istakao je Novalić.
Na sastanku je razgovarano i o reformskoj agendi te je s tim u vezi, kazao da je agenda jučer usvojena u Republici Srpskoj, danas u Vijeću ministara BiH, a da će u Vladi FBiH biti usvojena u ponedjeljak. To je, kaže Novalić, 11. i konačna verzija agende koja će predstavljati osnovni koncept djelovanja u narednom periodu.
Dodao je da je na jučerašnjoj sjednici Vlade FBiH razgovarano o četiri tačke sadržane u reformskoj agendi, a koje se tiču povećanja zapošljavanja, Zakona o radu, Zakona o šumama i Rebalansu budžeta.
Wigemark je kazao da je tokom posljednih godinu dana bilo mnogo priča o reformama. Podsjetio je na prošlogodišnje proteste građana BiH suočenih sa problemima kao što je rigidno tržište rada, nerazvijena privreda i slično, a koji su tražili zaposlenje i nova radna mjesta.
BiH, smatra Wigemark, ima potencijal koji se može iskoristiti, ali jednostavno ne postoji pristup tržištu rada. Po njegovim riječima, EU je čula poruku građana te se na osnovu toga prilagodila u smislu novog pristupa EU Bosni i Hercegovini sa snažnijim fokusom na socijalnim i ekonomskim reforma, uključujući vladavinu prava, borbu protiv korupcije...
Istakao je da je, ako BiH želi ostvariti sve zacrtane ciljeve, neophodno da provede ekonomske, socijalne i reforme u sektoru pravde, što je i navedeno, podsjetio je, u zajedničkoj izjavi koju su potpisali politički lideri u BiH.
"Tu smo da vas podržimo na putu ka EU. Sve zemlje iz regiona ostvaruju napredak, Hrvatska je već članica EU, Srbija treba da počne pregovore o pristupanju, Crna Gora ima status kandidata, pa čak i Albanija", kazao je Wigemark, dodajući da EU želi da i BiH sustigne ostale zemlje u regiji, te da vjeruju da su reforme apsolutno neophodne.
U pogledu novog Zakona o radu kojeg predlaže Vlada FBiH, kazao je da je jasno da je mnogo bolji od postojećeg, jer se radi o stvaranju novih radnih mjesta, a ne zaštiti privilegovanih.
"Sistem koji trenutno postoji u BiH je nešto što je ostalo iz vremena Tita te se trebamo zapitati da li se želimo vratiti u prošlost ili želimo nešto modernije" rekao je Wigemark.
Potcrtao je da je važno održavati dijalog o svim ovim pitanjima te imati na umu interese svih, ne samo privilegovanih koji imaju dobro plaćene poslove, već i onih koji su nezaposleni.
Također je istakao da podržava dijalog između sindikata, Vlade FBiH i poslodavaca, napominjući da ako sindikat želi zadržati trenutno stanje, onda je to, kako je rekao, njihov izbor.
Međutim, on naglašava da osim sindikata i druge kategorije, kao što su nezaposleni, imaju svoja prava.