Evropska svemirska agencija: Naselje na Mjesecu je budućnost čovječanstva

Nauka i tehnologija
Evropska svemirska agencija: Naselje na Mjesecu je budućnost čovječanstva
Profesor Johann-Dietrich Woerner je novi generalni direktor Evropske svemirske agencije; Bivši direktor Njemačke svemirske agencije, zadužen za budžet od 4.4 milijarde eura, je odgovoran za apsolutno sve u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA).

Profesor Johann-Dietrich Woerner je novi generalni direktor Evropske svemirske agencije; Bivši direktor Njemačke svemirske agencije, zadužen za budžet od 4.4 milijarde eura, je odgovoran za apsolutno sve u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA).

Kada smo ga upitali za njegove namjere sa ESA-om, očekivali smo predvidljiv i politički izmanipulisan odgovor o ekonomskim i društvenim koristima svemira ili možda o naučnoj važnosti istraživanja nepoznatog Univerzuma. Umjesto toga, Woerner je sve iznenadio sa vizijom budućnosti istraživanja svemira koja je istovremeno i ambiciozna i smjela, piše BBC Future.

mjesec

"Trebali bismo gledati u budućnost dalje od Međunarodne svemirske stanice", rekao je. "Trebali bismo tražiti manje letjelice u Zemljinoj nižoj orbiti u cilju mikrogravitacionog istraživanja, a ja sam predložio gradić na mjesečevoj tamnoj strani."

"Naselje na mjesecu ne bi trebalo sadržavati samo kuće, crkvu i gradsku vijećnicu", naglašava Woemer. "Naselje na mjesecu bi trebalo obuhvatiti partnere iz svih dijelova svijeta koji pridonose zajednici sa robotskim i astronautskim misijama i komunikacijskim satelitima."

Postoji dobar razlog za ponovnu misiju na mjesec u ime nauke. Ta misija bi mogla poslužiti kao kamen temeljac za daljnja istraživanja Sunčevog sistema.

"Tamna strana mjeseca je jako zanimljiva, jer bismo mogli imati teleskope tamo koji gledaju duboko u Univerzum, mogli bismo obrađivati lunarnu nauku na Mjesecu, a internacionalni aspekt je jako poseban", objašnjava. "Amerikanci ubrzo šalju letjelicu na Mars - i ne razumijem kako možemo to uraditi - prije odlaska na Mars trebali bismo testirati mogućnosti na Mjesecu."

Na primjer, tehnologiju koja razvija NASA kako bi konstruirali bazu na Marsu, gigantski 3D printer, bi najprije trebalo testirati na Mjesecu. Naučiti živjeti u vanzemaljskom svijetu će biti teško - ali izazov bi bio mnogo lakši, naročito u stanju uzbune, ako je buduća vanzemaljska zajednica na četiri dana od Zemlje, umjesto šest mjeseci.

mjesec

Woerner vidi naselje na Mjesecu kao multinacionalno naselje koje uključuje astronaute, ruske kosmonaute, pa čaki i kineske taikonautse. To bi značajno produžilo relativno ograničenu listu zemalja uključenih u program Međunarodne svemirske stanice.

"Trebali bismo imati saradnju na međunarodnom nivou, bez ikakvih ograničenja, sa bilo kojim zemljama svijeta", kaže Woerner. "Imamo dovoljno zemaljskih problema između različitih nacija - svemir bi mogao pomiriti zemaljske razlike, a Mjesec se čini kao dobar prijedlog."

"Izoliranje države nije pravi način; mnogo bolje rješenje je pronaći načine kooperiranja u svemiru kako bi se učvstile veze između ljudi na Zemlji", dodaje Woerner, što bi se moglo protumačiti kao prikrivena kritika na račun Amerike zbog odbijanja saradnje sa Kineskim svemirskim programom. "Kada bi vanzemaljci vidjeli šta mi radimo ovdje, nisam siguran da li bi se spustili na Zemlju."

Woerner ima snažan odgovor za one koji kritikuju velika novčana ulaganja u svemirska istraživanja.

"Iskustvo pokazuje da nema zida između istraživanja i praktične namjene", kaže Woerner. "Pogledajte efekat staklene bašte - svi znaju šta je u pitanju, a mi koristimo satelite kako bi ga istražili - on nije otkriven na Zemlji, otkriven je tokom istraživanja misije na Veneri."

Trenutno, naselje na Mjesecu je samo ideja: ideja, prijedlog. Nijedna nacija ili agencija nije uložila novac niti isplanirala koncept.

Postoji, međutim, rastući interes za povratak na Mjesec. Kada je, na primjer, BBC Future pitao stručnjake da predvide sljedeću dekadu svemirskog istraživanja, svi su odredili Mjesec kao destinaciju po izboru. 

NASA je, čini se, odložila daljnje ambicije prema Mjesecu, barem za sada. 

Woerner tvrdi da promovira ideju sela na Mjescu kako bi ohrabrio diskusiju o budućnosti svemirskog istraživanja i namjena svemirske tehnologije. "Biću mnogo sretan ako neko drugi bude imao bolju ideju."

Ipak, kao jedan od najmoćnijih figura u svijetu svemirskog istraživanja, Woernerov prijedlog će biti ozbiljno shvaćen. 

NASA je još uvijek nejasna po pitanju mjesta slijetanja njene letjelice Orion - opremljena sa servisnim modulom ESA-e - a Mjesec bi bio odgovarajuća i inspirativna destinacija.

"U našim je genima nešto mnogo više od praktične primjene", zaključio je Woerner. "Volimo otkrivati, istraživati - ovo je čovječansto i to je ono što će nam osigurati budućnost."

Ne propustite