Na meti hakera hiljade bh. građana

Bosna i Hercegovina
Na meti hakera hiljade bh. građana
Akcijom „Port Rojal“ je preuzet i zatvoren kriminalni forum Darkode, čime je obezbijeđen veliki broj dokaza o izvršavanju krivičnih djela.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske realizovalo je akciju "Port Rojal" usmjerenu na otkrivanje i dokazivanje krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala kojima je oštećeno 10 miliona ljudi u svijetu, javlja Anadolu Agency.

Akcija je trajala prethodna 22 mjeseca, a u njoj su sarađivale policijske agencije Sjedinjenih Američkih Država, Republike Srbije, Australije, Ujedinjenog Kraljevstva, Brazila, Kanade, Kolumbije, Kostarike, Hrvatske, Kipra, Danske, Makedonije, Nigerije, Izraela, Letonije, Njemačke, Rumunije, Švedske, Finske i Evropola. U ovoj akciji uhapšeno je 70 osoba u raznim zemljama svijeta, pri čemu niko nije uhapšen u BiH.

"U pojedinim zemljama u kojima nije bilo oštećenih, bilo je najviše uhapšenih", izjavio je na danas na konferenciji za novinare Gojko Vasić, direktor Policije Republike Srpske.

U Bosni i Hercegovini oštećeno je nekoliko hiljada firmi i građana, a policija pretpostavlja da će ih biti i više do kraja akcije, dok u svijetu broj zaplijenjenih platnih kartica iznosi više stotina hiljada.

Svi uhapšeni su članovi kriminalnog foruma Darkode, koji su počinili djela visokotehnološkog kriminaliteta.

"Kriminalani forum Darkode (https://darkode.com/) spada u top 5 kriminalnih foruma na internetu i predstavlja zatvoreno mjesto okupljanja sajber kriminalaca, gdje se vrše aktivnosti ponude/kupovine sajber kriminalih servisa, servisa kriminalnih roba i pojedinačne trgovine kriminalnim robama, razmjene ideja i informacija značajnih za sajber kriminalitet i sajber bezbjednost", saopštio je MUP RS.

Akcijom „Port Rojal“ je preuzet i zatvoren kriminalni forum Darkode, čime je obezbijeđen veliki broj dokaza o izvršavanju krivičnih djela.

"MUP-a RS je pod svoju kontrolu stavio 16 botneta (mreže računara zaraženih zlonamjernim softverima za računarske i mobilne platforme), 19 lažnih internet stranica koje su služile za prikupljanje ličnih podataka u onlajn platnom prometu (fišing stranice), internet prodavnice za automatizovanu prodaju ukradenih platnih kartica (“automated vending cart“ servisi), internet prodavnice za kupovinu botneta (“botshop”), 10 servera sa malicioznim softverom, 5 servera sa fišing stranicama, 5 servera za „probijanje“ računarske zaštite i iskorišćavanje slabosti zaštićenih računarskih sistema (“Intrusion & Exploits”), 8 servera sa kompromitovanim podacima i 21 server za ilegalnu trgovinu farmaceutskim proizvodima na internetu, te je izvršena blokada više hiljada internet domena", navodi se u saopštenju MUP-a RS.

Za potrebe realizacije akcije formirana su tri operativna centra za koordinaciju aktivnosti: Operativni centar Pitsburg (SAD), Operativni centar Evropol-EC3 (Holandija) i Operativni centar Banja Luka.

MUP RS je najavio da je sljedeći korak otklanjanje štete koje će se izvršiti preko novouspostavljenog Odjeljenja za informacionu bezbjednost Vlade RS, koje djeluje u okviru Agencije za informaciono društvo RS, a koje će vršiti identifikaciju pojedinačnih oštećenih i otklanjanje štete.

 

(Vijesti.ba/AA)

Ne propustite