"Napad na Vučića se nije smio niti trebao dogoditi i najoštrije ga osuđujemo"
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine najoštrije je osudilo napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića tokom komemoracije i dženaze žrtava genocida u Srebrenici, u Potočarima 11. jula ove godine, i zatražilo od Ministarstva sigurnosti BiH hitno analizu i informaciju o događaju sa prijedlogom mjera, javlja Anadolu Agency.
"Vijeće ministara BiH najoštrije osuđuje napad na premijera Srbije Alaksandra Vučića. Tražimo i zadužili smo ministra sigurnosti da u roku hitno u saradnji s nadležnim direkcijama, agencijama i institucijama pripremi i Vijeću ministara dostavi detaljnu analizu i informaciju o događaju s prijedlogom mjera o tome šta bi svako iz svoje nadležnosti trebao da uradi i, konačno, od nadležnih institucija tražimo hitnu i profesionalnu istragu i otkrivanje i procesuiranje počinilaca djela koje je predstavljalo udar ne samo na gospodina Vučića nego i napad na dignitet žrtava koje su tamo ukopane i napad na sve ono što u ovom trenutku BiH pokušava da radi u daljem razvoju dobrosusjednskih odnosa", rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić nakon vanredne sjednice Vijeća ministara BiH u vezi sa sigurnosnim aspektom održane komemoracije i dženaze u Potočarima 11. jula i nasrtajem, odnosno napadom na premijera Srbije Aleksandra Vučića.
Sjednici Vijeća ministara BiH prisustvovali su su i direktori policijskih agencija i Tužilaštva BiH.
"Napad se nije smio niti se trebao dogoditi. Nije se smio dogoditi zbog mjesta gdje je to učinjeno, a riječ je o mezarju u Potočarima, mjestu koje treba biti, jeste i treba ostati mjesto najvećeg digniteta, pijeteta i trajnog sjećanja, mjesta neizmjerne boli i tuge, ali svakako i mjesta iz koga crpimo snagu za našu zajedničku budućnost. On se nije smio dogoditi i zato jer nadležne institucije, agencije i direkcije moraju garantirati dužnosnicima koji dolaze u BiH, a posebno osobama tako visokog ranga, VIP osobama kao što je bio premijer Vučić, punu garanciju i obezbjeđenje te obezbijediti im punu sigurnost njihovog boravka u BiH", kazao je Zvizdić.
Naglasio je da je ovaj događaj još jednom vrlo jasno pokazao koje su to slabosti i policijsko-sigurnosnog sistema u BiH u smislu kvalitetne i pravovremene koordinacije unutar agencija, direkcija i institucija.
"Već mjesecima insistiram da se formira tijelo, ne trebamo puno raspravljati o tome kako da se zove - nacionalno vijeće za sigurnost ili koordinaciono vijeće za sigurnost BiH, nije bitno, važno je da ono postoji, redovno zasjeda prije ovakvih događaja ili važnih događaja za BiH, kao što je dolazak pape ili komemoracija u Potočarima, i da imamo pravovremenu razmjenu informacija o onome šta policijske, obavještajne i sigurnosne institucije znaju o tome događaju. Kao predsjedavajući Vijeća ministara BiH nisam imao nikakvu informaciju koja bi ukazivala da će gospodin Vučić biti napadnut u Srebrenici. To govori o činjenici da mi u Vijeću ministara nismo raspolagali sa takvim informacijama. Sada, kada gledam medije i izjave, pogotovo od dužnosnika policijskih agencija iz Republike Srbije, oni kažu da su to sve znali i da su to nekome dostavili. Ja ovog trenutka tražim izričito da se kaže kome je to dostavljeno i da li je taj kome je to dostavljeno to dostavio svim nadležnim agencijama i direkcijama kako bi se pravovremeno pripremili i preventivno djelovali", rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Istakao je da sada počinje sumnjati da "nekima nije u interesu da postoji koordinacija na nivou BiH, odnosno da je nekima u interesu da postoje stalni događaji koji se mogu prevenirati, od onoga u Zvorniku do ovoga u Potočarima".
Predsjedavajući Vijeća ministara je rekao da u informaciji traži prijedlog mjera u kojima će se jasno naznačiti šta treba da se izmijeni u postojećim odnosima, koordinaciji, zaštiti i zakonskoj regulativi kako bi BiH bila osposobljena da se izbori da preventivno djeluje i pobijedi ovakve događaje ili one koji eventualno mogu uslijediti.
Zvizdić je naglasio da pri tome niko nikome ne želi da oduzme bilo kakve nadležnosti, "želi se samo postojanje jednog tijela koje će stalno zasjedati i razmjenjivati inforacije, ne samo unutar BiH nego i sa regijom, kako bi agencije i službe mogle djelovati".
Istakao je da je Vijeće ministara BiH obezbijedilo dovoljno sredstava policijskim i obavještajnim agenijama, te da one imaju dovoljan broj uposlenika, "govori se o preko pet hiljada zaposlenih i preko 22 posto budžeta koji se usmjerava ka tim institucijama, odnosno 200 miliona KM". Stoga je zaključio da postoje osposobljene institucije koje će da se bore, ali i ocijenio da se to ne može ako ne postoji prava informacija ili saradnja unutar svih agencija.
"Ne mogu ulaziti u detalje, nismo ni zaprimili sve podatke i mi ćemo o tome ponovo sazvati sjednicu na kojoj ćemo sve detaljno iznijeti i obavijestiti javnost, ali ako nije bilo moguće samo uspostaviti radio, mobitelsku ili toki-voki vezu između agencija i svih nivoa na samom mjestu događaja u Potočarima, kako se može očekivati da se suočimo i izborimo sa možda mnogo opasnijim prijetnjama nego što je bila ova. Moj stav i stav Vijeća ministara je da je potrebno napraviti tijelo na nivou BiH koje će koordinirati sve aktivnosti, neće komandovati plicijom nego će samo koordinirati. Baš me interesuje šta bilo ko u BiH ima protiv toga? Baš bih volio čuti u izvještaju bilo kog dužnosnika sa nivoa entiteta zašto je protiv uspostave ovog tijela", upitao je Zvizdić.
On je rekao da kao predsjedavajući Vijeća ministara BiH izričito traži od Ministarstva sigurnosti BiH da se formiraju tijela koja će dati mogućnost da se BiH uspješno bori protiv svih oblika ekstremizma, prekograničnog kriminala i terorizma. Da su postojale te informacije, ubijeđen je Zvizdić, i da su se slušale upute Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u BiH, do ovoga ne bi došlo.
"Nažalost, izvlačimo pouku na najgori i najteži mogući način. Umjesto da izvučemo pouku na bazi profesionalizma i dobrih iskustava i prakse koju imamo u regionu, mi stalno, nažalost, izvlačimo pouku iz događaja u Zvorniku, događaja u Potočarima, i imamo problem tamo gdje on ne bi smio da postoji", kazao je Denis Zvizdić i dodao:
"Očekujemo vrlo brzo, neću govoriti o terminu, da li je to dva, šest, sedam dana, da pripremi informaciju Ministarstvo sigurnosti. Tražimo od svih institucija da budu na raspolaganju i da daju adekvatne informacije koje se zatraže i da se onda sa njima i pratećim mjerama jasno kaže šta se tamo desilo, na osnovu čega ćemo utvrditi da li je bilo profesionalnih propusta od naših agencija sa sigurnosnog aspekta i obezbjeđenja VIP osoba i, naravno, očekujem da počinioci ovog gnusnog djela, izvršenog na najsvetijem mjestu u BiH, mezarju u Potočarima, tamo gdje svi treba da stojimo pognute glave, na mjestu gdje su ukopani oni nad kojima je izvršen zločin i genocid, budu kažnjeni. To nisu smjeli uraditi i takvi će morati biti kažnjeni", poručio je Zvizdić.
Rekao je da Vijeće ministara neće dozvoliti nikakve izgovore kako je nemoguće utvrditi, u sadašnjem vremenu digitalizacije informacije i snimaka, počinioce gnusnog djela, koje je, prije svega, povrijedilo majke Srebrenice.
"A, vidite reakciju majki Srebrenice, kojim se ja iskreno divim. To je ta pružena ruka BiH našim susjedima i, konačno, to je ta pružena ruka Bošnjaka prema Srbima koju majke Srebrenice pružaju već 20 godina tražeći najjednostavniju stvar, a to je da se prizna istina. I pored toga, one su dale poruku poslije događaja i izjavu kojoj se divi čitav svijet i koja treba biti napisana u holu Ujedinjenih naroda kao antologijska izjava pomirenja, tolerancije i želje za suživotom na tom prostoru", zaključio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.