Ne prestaju i nakon masakra u Sarajevu: Od Srbije do Ruande, izraelski meci ubijaju civile

Svijet
Ne prestaju i nakon masakra u Sarajevu: Od Srbije do Ruande, izraelski meci ubijaju civile
Uprkos rezolucijama Ujedinjenih naroda i međunarodnim kritikama, Izrael i dalje nastavlja izvoziti oružje na više područja u svijetu koja su zahvaćena sukobima, gdje se potom isto to oružje koristi za činjenje ratnih zločina.

Uprkos rezolucijama Ujedinjenih naroda i međunarodnim kritikama, Izrael i dalje nastavlja izvoziti oružje na više područja u svijetu koja su zahvaćena sukobima, gdje se potom isto to oružje koristi za činjenje ratnih zločina.

Izraelske organizacije za ljudska prava pokušavaju stati ukraj ovakvoj praksi izvoza oružja, dok izraelske novine Haaretz otkrivaju da Ministarstvo sigurnosti Izraela izbjegava odgovoriti na pitanja novinara vrši li se i dalje prodaja oružja Južnom Sudanu.

Haaretz napominje kako posjeduju preliminarne podatke da Izrael izvozi oružje za Južni Sudan, uprkos činjenici da se u toj zemlji vodi građanski rat sa svim onim što ga prati od masovnih silovanja, spaljivanja sela i regrutiranja djece za borbu.

Organizacije za ljudska prava podnijele su žalbu Vrhovnom suda povodom odluke ovog suda od prije dvije sedmice, na osnovu koje se Ministarstvo sigurnosti oslobađa obaveze otkrivanja detalja dogovora o izvozu oružja za Srbiju prije dvije decenije pod izgovorom zaštite sigurnosti Izraela.

Profesor Yair Oron i advokat Itai Mac uputili su peticiju Vrhovnom sudu prije dvije godine vezano za obim izvoza vojne tehnologije i opreme u bivšu Jugoslaviju tokom rata koji se vodio na teritoriji ove države prije 20 godina.

Ubijanje civila

Gush Shalom ili Blok mira - izraelska grupa koja se bavi mirovnim aktivizmom - u saopćenju ističe da se izraelsko nasilje na zaustavlja samo na Palestincima. Naprotiv, Izrael proizvodi ratnu mašineriju i strahote koje izvozi mnogim državama na čijim se teritorijama vode građanski ratovi i ubijaju brojni civili.

Blok mira i organizacije za ljudska prava pozivaju da izvoz oružja ostane aktuelno pitanje na dnevnom redu Vrhovnog suda i javnog mnijenja sve dok se ne zaustavi krvava trgovina.

U žalbi koja je predočena Vrhovnom sudu naglašava se da su zločini protiv čovječnosti i ratni zločini počinjeni tokom rata na teritoriji bivše Jugoslavije (1991-95), poput etničkog čišćenja, ubijanja i masovnih silovanja, bili potpomognuti izraelskim oružjem.

Advokat Itai Mac pojašnjava za Al Jazeeru da Izrael nastavlja izvoziti oružje u područja zahvaćena oružanim sukobima iako UN zabranjuje prodaju oružja državama u kojima se vode krvave borbe. Ističe da su u žalbu uvršteni i odlomci iz dnevnika optuženog za genocid i ratne zločine, zapovjednika Vojske Republike Srpske, generala Ratka Mladića.

U svom dnevniku Mladić navodi da je četiri mjeseca prije nego se dogodio genocid u Srebrenici, Izrael ponudio srpskim snagama 500 snajpera i besplatnu obuku za njihove vojnike.

Mac naglašava da je Izrael bio svjestan realnosti svega što se dešava u Srbiji u to vrijeme te namjenu upotrebe tog oružja, posebno ukoliko se uzme u obzir da su svjetski mediji uveliko pokrivali ratna dešavanja i sve njegove strahote.

U odgovoru na pitanje Al Jazeere, članica Knesseta ispred partije, Meretz Tamar Zandberg naglasila je da, zajedno s pravnim stručnjacima, ulaže napore kako bi se otkrio izraelski izvoz oružja i izbjegle potencijalne žrtve zločina kao posljedica njegove upotrebe.

Zandberg, koja radi na izradi nacrta zakona kojim bi se Izraelu zabranio izvoz oružja u zone sukoba, smatra da je veoma bitno raditi na podizanju svijesti u tom pogledu.

Kriminalne grupe

"Izraelsko Ministarstvo sigurnosti i izraelske kompanije umiješane su u opskrbljivanje oružjem kriminalnih strana u Srbiji, Ruandi, Čileu, Nigeriji, Argentini i Južnom Sudanu", rekla je ona.

Kaže da, prema informacijama kojima raspolaže, Izrael izvozi oružje u najmanje 30 država te da obim izvoza iznosi blizu 10 milijardi dolara.

Profesor Yair Oron, stručnjak za konflikte i ratne zločine, radi na pružanju pomoći Tamar Zanderbeg u njenoj pravnoj borbi, ali sumnja da zakon tu može biti od bilo kakve koristi.

Za Al Jazeeru pojašnjava da je Izrael nastavio s uobičajenim izvozom oružja čak i nakon masakra u Sarajevu.

Kaže da su u augustu 1991. godine objavljene informacije o dogovoru između Izraela i srpskih snaga vezano za izraelski model rakete LAW.

Oron također ističe da Izrael nije učestvovao s međunarodnom zajednicom u osudama zločina koje je počinila Srbija, nego u to vrijeme izjavljuje otvorenu diplomatsku podršku stavu ove države.

Mac i Yair slažu se s Blokom mira da smrtonosno izraelsko oružje ima ulogu u nastanku zločina protiv čovječnosti.

Ne propustite