AMBASADOR SAD-a: Očuvanje muzejskog blaga BiH ne treba prepustiti samo strancima
Zahvaljujući donaciji Ambasade SAD-a od 625.000 dolara kroz projekt "Preventivna konzervacija zbirki Zemaljskog muzeja BiH" proveden je cijeli set mjera koji u konačnici treba da doprinesu zaštiti kolekcija, ali i samog objekta Zemaljskog muzeja BiH, koji tako postaje siguran za čuvanje vrijednih zbirki.
Projekt je implementirala Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH u saradnji sa Zemaljskim muzejom BiH, dok su sredstva u iznosu od 625.000 američkih dolara osigurana iz Fonda američkih ambasadora za očuvanje kulturnog naslijeđa, odnosno US State Departmenta.
Implementator projekta, koji je počeo krajem 2015. godine, je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika.
Amabasador SAD-a u BiH Eric Nelson pojasnio je da su spomenuta sredstva iskorištena za niz projekata u Zemaljskom muzeju.
Foto: Fena
Foto: Fena
- Urađena je restauracija slika koje krase plafon i zid Odjela za praistoriju te neki, možda još značajniji, strukturalni i prezervacijski radovi kao što je onaj na bibliotečkom nivou, zatim postavljanje nadzora i protipožarnog sistema, kao i poboljšanje kontrole štetočina i sistema ventilacije - naveo je.
Foto: Fena
Naglasio je da je dodjeljivanje ovog granta Vlade SAD-a bilo ključno za otvaranje Zemaljskog muzeja BiH 2015. godine. S druge strane, dodao je, konačna realizacija projekta predstavlja simbol stalne podrške koju američka ambasada pruža za iznimne eksponate Muzeja, a koji služe kao stalni podsjetnik na zajedničku prošlost protkanu tradicijom tolerancije i uzjamanog poštovanja naroda BiH.
- Očuvanje ovakvog muzejskog blaga ne treba biti prepušteno samo strancima, njime treba da se pozabave i domaći predstavnici vlasti - zaključio je Nelson.
Direktor Zemaljskog muzeja Mirsad Sijarić ukazao je na značaj Zemaljskog muzeja za cijelu našu državu.
- Mi u Muzeju od 2015. godine pokušavamo objasniti bh. vlastima da je Zemaljski muzej BiH bio i da treba ostati temeljna kulturna i naučna institucija u BiH. To smo uspijevali s promjenljivim rezultatima, u nekim stvarima smo napredovali, ali u nekim se baš i nismo previše pomakli - kazao je.
Foto: Fena
Međutim, kako je rekao, prijateljstvo SAD-a sa BiH nikada nije bilo upitno te je omogućilo, ne samo ovaj projekt, već i saradnju s institucijama kao što je Smittsonian Institut iz Vašingtona.
- Također je poslužilo i kao primjer ostalim ambasadama u BiH da se trebaju uključiti u pitanje rješavanja sudbine Zemaljskog muzeja jer je to rješavanje sudbine BiH. Primjer američke ambasade slijedile su ambasade Italije, Francuske, Njemačke, a i Ambasada Švedske se uključila sa značajnim sredstvima u ovaj projekt - dodao je.
Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo (KS) Elmedin Konaković kazao je da su u Vladi ovog kantona shvatili da je apsolutno potrebno sa više energije i sredstava podržati aktivnosti Zemaljskog muzeja.
Stoga se, napominje, u novom budžetu Vlade KS i njegovom rebalansu nalazi 127.000 KM namijenjenih za osvjetljenje Odjela za praistoriju Zemaljskog muzeja.
- Osim toga, Turistička zajednica BiH danas je Vladi KS proslijedila prijedlog sporazuma sa Muzejom kojim je predviđeno dodatnih 100.000 KM. Također, Ministarstvo obrazovanja je planiralo ozbiljan iznos kako bi svi učenici osnovnih i srednjih škola imali obavezu posjetiti Muzej i uvjeriti se u vrijednost te ustanove koja vjerovatno najslikovitije i najozbiljnije prikazuje snagu kulturno-istorijskog nasljeđa BiH - kazao je Konaković.
Foto: Fena
Koordinatorica Projekta Aida Bičakčić naglasila je da je na ovom projektu sproveden cijeli set mjera koji u konačnici treba da doprinesu zaštiti kolekcija, ali i stabilnosti nekih segmenata samog objekta Muzeja.
Tako je, dodala je, završena restauracija krovova nad Odjelom za praistoriju te restauracija enterijera, kao i zidnog i stropnog slikarstva, te je najavljeno i skoro otvaranje ovog Odjela za posjetioce.
Foto: Fena
Foto: Fena
Foto: Fena