Zašto je Bosna ovih dana neobično tiha?

Bosna i Hercegovina
Zašto je Bosna ovih dana neobično tiha?
Srebrenica. Vožnja kroz istočnu Bosnu se čini kao cjelina uspavanog balkanskog šarma. Pejzaži šumovitih brežuljaka, napušteni šljivici. Put se proteže kroz polja pored tihe rijeke Drine. Iz šume se čuje kukavica. Sve je mirno.

"Scene iz pakla", kako je poslije rekao jedan od sudija Haškog suda, "napisane na najtamnijim stranicama historije". 

Oni koji su izašli iz svojih skrovišta su ustrijeljeni, obješeni ili mučeni i ostavljeni da umru - Srbi su nerijetko postavljali mine iznenađenja kako bi usmrtili one koji bi pokušali pomoći ovim ljudima. 

Srbi su buldožerima skupljali beživotna tijela te ih bacali u jame.

Zločini u Srebrenici, koje su internacionalni sudovi klasifikovali kao genocid, će biti obilježeni u Srebrenici 11. jula. Događaju će prisustvovati hiljade preživjelih i mnogi politički lideri iz svih krajeva svijeta. Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici na današnjem zasjedanju Savjeta bezbjednosti nije usvojena. (Nažalost, Srbija je nedavno zatražila od Rusije da uloži veto na Rezoluciju o Srebrenici, što je Rusija i učinila).

Kulminacija dugih i smrtonosnih serija događaja, ne samo u Srebrenici, već u čitavoj Bosni. 

U julu 1992. godine, srpske vlasti u gradu Čelinac u sjevernoj Bosni su objavili spisak propisa: Nesrpsko stanovništvo se ne smije kretati oko grada nakon 16 sati; ne smiju plivati ni pecati lokalnim rijekama: ne smiju se okupljati u grupama u kojima je više od troje ljudi; ne smiju prodavati niti se zamijenjivati za stanove; ne smiju komunicirati sa ljudima izvan grada i tako dalje na jeziku mržnje koji podsjeća na one iz nacističkih udžbenika. I na kraju spiska propisa piše: "Nepoštovanje ovih odluka će imati posljedice u skladu sa važećim propisima."

Ne propustite